REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Adopcja, Rodzice

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Obowiązki małoletniego dziecka względem rodziców

Małoletnie dziecko oprócz obowiązku posłuszeństwa względem rodziców ma jeszcze inne obowiązki, o których mowa w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czas na Małe Domy Dziecka

Na dzień dzisiejszy przeciętny Dom Dziecka sprawuje opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami. Ma to zmienić będąca na razie w projekcie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

REKLAMA

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

2 dni temu zmarła moja siostra i jej mąż. Nie mieli dzieci, ani innego rodzeństwa poza mną, ich rodzice nie żyją. Wszystkie koszty pochówku będę ponosiła więc ja, ze swoją rodziną. Wiem, że musimy przedłożyć stosowne rachunki na wszystkie usługi pogrzebowe wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłych. W jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

REKLAMA

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Apel Fundacji DAR (Dziecko – Adopcja – Rodzina)

Becikowe dla wszystkich do 5 października 2010 r.

Rodzice, którym wcześniej odmówiono wypłaty becikowego mają teraz pół roku na złożenie nowego wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Kompendium wiedzy o rodzinie zastępczej

Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej zapewnia się opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Dopiero kiedy nie ma takiej możliwości, dziecko może być skierowane do placówki opiekuńczo-wychowawczej (domu dziecka). Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. Pierwszeństwo w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. W przypadku, gdy osoby spokrewnione z dzieckiem nie mogą pełnić funkcji rodziny zastępczej, sąd opiekuńczy wskazuje innych kandydatów, zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Samotnemu rodzicowi świadczenia należą się bez względu na jego stan cywilny

Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za osobę samotnie wychowującą dziecko, rodzica, który samotnie wychowuje dziecko, bez wsparcia drugiego rodzica biologicznego.

Prawa dziecka w opiece zastępczej

Każdemu dziecku bez względu na wiek i narodowość, które tylko przebywa na terytorium Rzeczpospolitej przysługują prawa osobiste. Prawa osobiste należy utożsamiać z prawami człowieka.

Ustawowy zakaz bicia dzieci od 1 lipca?

Rządowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie najprawdopodobniej wejdzie w życie z dniem 1.07.2010 roku. Sejmowa komisja polityki społecznej zakończyła już pracę nad projektem ustawy, jako że pomiędzy posłami jest zgoda co do rozwiązań zawartych w ustawie należy się spodziewać szybkiego jej uchwalenia.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Wstrząsający raport Fundacji Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje alarmuje, że zdecydowana większość nauczycieli w Polsce nie reaguje, pomimo posiadania wiedzy, że ich uczniowie padają ofiarami przemocy domowej. Przeprowadzono badania na temat przemocy i reakcji na nią wśród nauczycieli i wnioski są szokujące.

Policja powinna zapobiegać przemocy w rodzinie

Każdy, kto jest świadkiem lub biernym uczestnikiem przemocy w rodzinie ma obywatelski i moralny obowiązek zawiadomienia Policji. Nie reagowania na zachowania tego typu może spowodować, że będziemy współwinni przyszłej tragedii. Funkcjonariusze Policji mają obowiązek podjęcia takich działań, aby nie dochodziło do popełniania przestępstw, a w przypadku gdy zostało ono popełnione Policja powinna zatrzymać sprawcę.

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Wkrótce do sejmu trafi projekt zmian w procedurze adopcyjnej. Zmiany mają na celu zniesienie luki prawnej, dzięki której w świetle prawa za ojca mogła zostać uznana osoba nie mająca nic wspólnego z dzieckiem. Dzięki tej luce w prawie mogło dochodzić do nielegalnej adopcji.

Koordynatorzy będą współpracowali z rodzicami zastępczymi

Koordynatorzy pieczy zastępczej będą pomagali rodzinom zastępczym. Jednak ciężar wychowania nadal będzie spoczywał na barkach zawodowych i niezawodowych rodziców zastępczych.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

W przypadku bezpośredniego zagrożenia dziecka przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie mógł je zabrać z rodzinnego domu i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Takie rygorystyczne rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Bicie dzieci a polskie prawo

Obowiązki rodziców względem dzieci

Obowiązkiem rodziców jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach, aż do momentu, kiedy dzieci będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zgoda anonimowa na adopcję

Najdalej idącą postacią przysposobienia jest adopcja całkowita. Wiąże ona dziecko z nową rodziną w sposób zupełny, co w konsekwencji oznacza, że jest nierozwiązywalna.

Adopcja i jej rodzaje

Osoby pragnące przysposobić małoletniego mogą wybrać pomiędzy trzema formami adopcji. Warto mieć świadomość, kiedy adopcja może być rozwiązana, oraz jakie skutki wywołuje.

Jak dziedziczy adoptowany?

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Baza ośrodków adopcyjnych

Adopcja na odległość - spis instytucji

Przedstawiamy witryny internetowe instytucji, które prowadzą akcję "Adopcji na odległość" - programu opartego na finansowym wsparciu dzieci z Trzeciego Świata. Na podanych stronach można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kosztów i procedury.

Adopcja ze wskazaniem dozwolona przez prawo

Boisz się żmudnego procesu adopcyjnego. Chcesz przygarnąć maleństwo, o które możesz dbać od najwcześniejszych dni. Albo - jesteś matką, która nie może podjąć się wychowania dziecka, ale chce przekazać je od razu w ręce przyszłych rodziców i oszczędzić tułaczki po domach dziecka. Możesz skorzystać z adopcji ze wskazaniem.

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Od stycznia 2010 równe prawa do urlopów i ochrona przed zwolnieniem dla rodziców adopcyjnych

Prawo pracy coraz mniej różnicuje przywileje dla rodziców naturalnych i przysposabiających. Z istoty macierzyństwa naturalnego wynikają oczywiście prawa, których adoptujący rodzic mieć nie może. Jednak co do zasady sytuacja przyjmujących dziecko do rodziny ma się poprawić wraz z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przegłosowanej przez Sejm.

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Prawne aspekty przysposobienia

Przysposobienie (adopcja) jest powstałym z woli osób zainteresowanych stosunkiem prawnym, jaki istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Jest to stosunek rodzicielski, w ramach którego między przysposabiającym (rodzicem adopcyjnym) a przysposobionym (dzieckiem adoptowanym) powstają wszelkie obowiązki i prawa właściwe dla naturalnego stosunku pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Skutki prawne adopcji

Przysposobienie (zwane adopcją) to czasem dla wielu rodziców jedyna szansa na stworzenie pełnej rodziny. Cały proces jest dość długotrwały, wymaga zarówno dokładnej analizy danych dotyczących kandydatów na rodziców, jak i szczegółowych ustaleń prawnych. W polskim systemie prawnym adopcja może mieć charakter całkowity, pełny bądź niepełny. Wpływa to na skutki prawne wynikające z przysposobienia.

Jak zostać rodziną zastępczą?

Adopcja jest często mylona z rodziną zastępczą. Tymczasem, obie te instytucje powołano, aby stworzyć dzieciom, opuszczonym przez biologicznych rodziców, dom i zapewnić im opiekę. Różnica polega na tym, że adoptowane dziecko i adoptującego łączą więzy prawne, staje się on w świetle prawa rodzicem przysposobionego. Rodziny zastępcze są formą opieki nad dzieckiem, ale nie powodują powstania tej więzi.

Adopcja zagraniczna

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Adopcja dziecka żony – przysposobienie pasierba

Jestem w związku małżeńskim z kobietą, która posiada dziecko z wcześniejszego, nieformalnego związku. Ojciec dziecka uznał swoje ojcostwo parę lat temu, od początku jednak nie wypełniał swoich obowiązków rodzicielskich, nie płaci alimentów, nie interesuje się dzieckiem. Chciałbym zaadoptować dziecko, ale nie wiem jak wygląda kwestia zgody ojca biologicznego.

Kto może adoptować dziecko?

Samo prawo nie stawia zbyt wielu warunków dla kandydata na rodzica. Jednak w praktyce adoptować mogą Ci rodzice, którzy mają odpowiednie kwalifikacje moralne, psychologiczne i co nie mniej ważne mogą zapewnić dziecku godziwy byt. Oceny przysposabiających dokonują ośrodki adopcyjne i sądy.

Kogo można adoptować?

Prawo pozwala na adopcję tylko osoby małoletniej dla jej dobra (art. 114§1 k.r.o.). Przesłanka dobra dziecka stanowi nadrzędne kryterium oceny, czy przysposobienie jest dopuszczalne. Wszystko to w trosce o dzieci, które zostały już wystarczająco skrzywdzone przez los.

Surogatki, ratunek dla bezdzietnych czy handel nienarodzonymi dziećmi?

Wymarzone dziecko. Wyczekiwane przez wiele lat – przedtem - kilkukrotne nieudane próby zapłodnienia in vitro, lata leczenia niepłodności, ból i rozczarowanie. No i brak pewności, że dziecko z adopcji zaspokoi rodzicielskie tęsknoty. Wiele par obawia się, że nie pokochają dziecka, z którym nie łączą ich więzy krwi. Zrozpaczeni rodzice wykorzystują desperację kobiet, które w zamian za odpowiednią kwotę urodzą upragnione dziecko. Ich rola – donosić ciążę, a później oddać maleństwo.

Nielegalna adopcja

W przypadku gdy adopcja dziecka przez kandydatów na rodziców odbywa się bez udziału instytucji odpowiedzialnych za nie oraz bez weryfikacji i przygotowania rodziców mamy do czynienia z nielegalną adopcją.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

REKLAMA