REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Administracja, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za dzikie zwierzęta odpowiada Skarb Państwa

Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za atak dzika? Do takiego zdarzenia doszło na terenie naszej gminy. Poszkodowany wystąpił do naszego urzędu o odszkodowanie.

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem a VAT

Gmina oddaje grunt pod budowę drogi publicznej. Mamy otrzymać odszkodowanie i wystawić fakturę. Czy ustalona kwota odszkodowania to kwota brutto?

Założenia kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Klimatu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu Jacka Ozdoby oraz samorządowców reprezentujących Związek Samorządów Polskich. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia opracowywanej kolejnej nowelizacji prawa odpadowego, w tym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czy gmina może żądać zwrotu składników majątkowych zakupionych przez przedszkola z dotacji oświatowych?

Osoby prowadzące niepubliczne przedszkola bardzo często wykonują tego typu działalność, wykorzystując wynajmowane (wydzierżawiane) od gmin nieruchomości. Należą do nich przeważnie obiekty byłych przedszkoli publicznych. Zakończenie umowy najmu (dzierżawy), przy braku po stronie gminy woli kontynuowania umowy, skutkuje nie tylko zwrotem nieruchomości, ale niekiedy także zakończeniem działalności. W praktyce osoba, która dokonuje zwrotu obiektu gminie (szczególnie w przypadku zakończenia działalności), spotyka się z żądaniem wydania gminie nie tylko samej nieruchomości, ale także składników majątkowych zakupionych przez organ prowadzący przedszkole w zamian za otrzymane dotacje.

REKLAMA

Miasta zapłacą podatek od betonu (opłatę za zmniejszoną retencję)

Wybrukowane skwery i rynki obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie za zmniejszoną retencję - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Rozwoju: nowa minimalna odległość wiatraka od zabudowań - 500 m

Ministerstwo Rozwoju planuje określić na 500 m bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H - poinformował wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR Przemysław Hofman.

Ważne zmiany w gospodarce odpadami

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania – poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Podatek od nieruchomości 2021 - wysokość, podatnicy, terminy

Zasady prawne w zakresie podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. O wysokości podatku w 2021 r. zdecydują poszczególne gminy. Może on jednak wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uiszczania tego podatku w przyszłym roku.

REKLAMA

Obowiązki płatnicze właściciela nieruchomości wobec gminy (podatki, opłaty)

Temat obowiązków płatniczych wobec gminy może wydawać się skomplikowany dla właścicieli nieruchomości. Podpowiadamy zatem jakie podatki i opłaty należy uiścić na rzecz gminy oraz w jakim terminie to zrobić, aby uniknąć zaległości.

Tarcza antykryzysowa w samorządzie - jak stosować nowe przepisy

Ze względu na epidemię koronawirusa zostało uchwalonych kilka pakietów antykryzysowych. Specjalne przepisy miały poprawić sytuację przedsiębiorców oraz wesprzeć samorząd terytorialny. Wokół nowych przepisów wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne

Odpowiedzialność gminy za dług spadkodawcy względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ustalona decyzją organu ubezpieczeń społecznych, istnieje w granicach wartości aktywów spadku ujętych w spisie inwentarza lub w wykazie i nie ulega dalszemu ograniczeniu, bez względu na wartość długów spadkowych przewyższającą te aktywa.

"Bitwa o wozy 2" - jak wygrać wóz strażacki w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020

Znamy już szczegóły drugiej edycji "Bitwy o wozy". Do wygrania będzie 49 wozów strażackich dla gmin z najwyższą frekwencją wyborczą 12 lipca 2020 r.

Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ

Tarcza antykryzysowa daje możliwość masowych zwolnień w administracji publicznej. Przedstawiamy stanowisko związków zawodowych.

Wybory prezydenckie 2020. Obowiązkowe głosowanie korespondencyjne w dwóch gminach

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach - Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie). Rekomendację taką przekazał wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wozy strażackie dla gmin o najwyższej frekwencji w wyborach prezydenckich 2020

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło "Bitwę o wozy". Wygrają ją te gminy, w których najwięcej mieszkańców w danym województwie pójdzie zagłosować w wyborach prezydenckich. W nagrodę za wysoką frekwencję otrzymają środki na całkowite sfinansowanie wozu strażackiego.

Zwolnienia w administracji publicznej - Tarcza antykryzysowa 2.0 zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Jeden ze związków zawodowych zdecydował się zaskarżyć przepisy tarczy 2.0 do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o rozwiązania pozwalające szukać oszczędności w urzędach.

Czy można nie opracowywać raportu o stanie gminy

Czy jest możliwość, aby nie opracowywać raportu o stanie gminy?

Fundusze na programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przekażę gminom i powiatom fundusze na realizację tegorocznej edycji programów „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa” ok. 54 mln zł, czyli prawie 5,5 mln zł więcej niż rok temu.

Więcej czasu na zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami

Na skutek epidemii koronawirusa ustawodawca zdecydował się przedłużyć do końca roku terminy na dostosowanie gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi do ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowe rozwiązania osłonowe dla samorządów w tarczy antykryzysowej

Trzecia już nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 miała przynieść stosunkowo szerokie wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. Tarcza antykryzysowa dla samorządów miała przyczynić się do poprawy pogarszającej się sytuacji finansowej, w ocenie samorządowców nie przynosi jednak rozwiązań pożądanych.

Czy istnieje ryzyko kar dla gmin w przypadku konieczności zwrotu niezapłaconych składek na ZUS w ramach tarczy antyrkyzysowej

Proszę o wyrażenie Państwa opinii na temat możliwości skorzystania przez gminy i jej jednostki organizacyjne ze zwolnienia z obowiązku zapłaty nieopłaconych należności na ubezpieczenie społeczne, w oparciu o regulacje tzw. tarczy antykryzysowej. Nasze wątpliwości powstają z uwagi na ryzyko wydania przez ZUS negatywnej decyzji, w wyniku której będziemy musieli uiścić zaległe składki wraz z odsetkami, oraz obawa, czy przekazanie składek do ZUS w pomniejszonej wysokości nie będzie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Dodatkowe preferencje w podatku od nieruchomości w związku z koronawirusem

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na temat dodatkowych preferencji w podatku od nieruchomości wprowadzonych ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).

Zakazy korzystania z wody w czasie suszy

Z powodu suszy w niektórych gminach może istnieć zagrożenie deficytem wody. Czy w takiej sytuacji gmina może wprowadzić ograniczenia korzystania z wody w czasie suszy?

Odnawialne źródła energii - stawka VAT dla dotacji po ujednoliceniu stawek

Jaką stawką (stawkami) opodatkować otrzymaną dotację - czy nadal przyporządkowywać dotację do instalacji i opodatkować według dwóch stawek, czy do całości zastosować jednolitą 8% stawkę VAT?

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego – jak uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń?

Osoby nieubezpieczone o niskich dochodach mogą uzyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń?

Tarcza 2.0 a zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej - wyjaśnienia Szefa KPRM

Wśród zmian wprowadzonych przez tzw. Tarczę antykryzysową 2.0 znalazły się rozwiązania pozwalające na zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czy można zastosować stawkę 0%, sprzedając gminie laptopy, które zostaną przekazane szkołom

Zapłata za usługi jako korzystanie z mienia komunalnego

Za wykonywanie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego przez radnego, należy uznać nie tylko przypadki gdy korzysta on z ruchomości bądź nieruchomości stanowiących własność gminy, ale także sytuacje w których otrzymuje zapłatę za świadczone usługi z budżetu gminy.

Zakaz handlu obwoźnego

Czy na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (który zezwala radzie gminy stanowić przepisy porządkowe) organ stanowiący może wprowadzić zakaz handlu obwoźnego na terenie gminy?

Podatek od nieruchomości - gmina może zwolnić z podatku i przedłużyć termin płatności rat

Na podstawie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, gmina, w drodze uchwały, może wprowadzić zwolnienie oraz przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Tarcza antykryzysowa – MF wyjaśnia jak stosować przepisy podatkowe w gminach

W piśmie skierowanym do regionalnych izb obrachunkowych Ministerstwo Finansów wyjaśniło jak stosować nowe przepisy kompetencyjne dla gmin dotyczące podatku od nieruchomości, które zostały zawarte w tarczy antykryzysowej

Opłaty za domki letniskowe po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zdaniem RIO modyfikowanie przez organ jednostki samorządu terytorialnego przedmiotu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, który jest określony ustawowo należy uznać za niedopuszczalne - po nowelizacji przepisów, przedmiotem tym jest nieruchomość, a nie jak dotychczas domek letniskowy.

Powołanie radnego do komisji wbrew jego woli

Żaden przepis ustawy nie nakłada na radę gminy obowiązku odebrania od radnego oświadczenia, czy wyraża zgodę na kandydowanie do składu określonej komisji – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Czy można zaskarżyć uchwałę rady gminy zanim wejdzie ona w życie?

Zdaniem NSA można zaskarżyć naruszającą przepisy prawa uchwałę organu stanowiącego gminy, jeszcze przed upływem 14 dni od jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. O naruszeniu prawa można mówić już w dacie podjęcia uchwały a nie dopiero od dnia wejścia w życie.

Koronawirus a sesje rad gmin w świetle nowych specprzepisów

Znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie wpływa na możliwości odbywania sesji przez rady gmin i udział w nich określonych osób niebędących radnymi.

Kwarantanna - bezpłatne posiłki dla potrzebujących

Jeżeli osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może otrzymać taką pomoc bezpłatnie od gminy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, samotnych czy niepełnosprawnych.

Zakup autobusów a odliczenie VAT w gminie

Gmina planuje zakup kilku autobusów, które przekaże na podstawie umowy dzierżawy spółce komunalnej, w której posiada 100% udziałów. Za dzierżawę autobusów gmina wystawi faktury z VAT. Spółka będzie dokonywała przewozów lokalnych na terenie gminy. Czy w takim przypadku gminie przysługuje odliczenie podatku naliczonego w związku z zakupem autobusów?

Czy nieruchomości letniskowe są obowiązkowo objęte odbiorem odpadów przez gminę?

Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe obligatoryjnie objęte są zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.

VAT od tzw. składek zmiennych gmin - wyrok WSA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wygrała w pierwszej instancji spór z Krajową Administracją Skarbową. Zgodnie z interpretacją KAS, Metropolia od ub. roku płaci podatek VAT od tzw. składek zmiennych gmin - np. na finansowanie komunikacji publicznej.

Centra usług społecznych: Nabór wniosków już od 31 stycznia 2020 r. 

Nabór wniosków rozpocznie się 31 stycznia 2020 r. Wnioski o dofinansowanie należy składać w formie elektronicznej. Sprawdź jak to zrobić!

Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez różnego rodzaju instytucje (np. gminy i spółdzielnie). 

Podatek rolny w 2020 r.

Średnia cena skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, która stanowi podstawę do ustalenia podatku rolnego na rok 2020, wyniosła 58,46 zł za 1 dt (decytonę, kwintal). Jest więc nieznacznie wyższa niż obowiązująca dla roku 2019. Oznacza to, że w 2020 roku rolnicy zapłacą trochę wyższą daninę.

Dzierżawa majątku miasta a prawo do odliczenia VAT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT w przypadku podpisania umowy dzierżawy za symboliczną kwotę w sytuacji gdy dzierżawiony obiekt nie jest wykorzystywany przez dzierżawcę do celów wiążących się z opodatkowaniem VAT.

Skarga na przewodniczącego komisji rady gminy

Czy skargę na działania przewodniczącego komisji rady gminy rozpatruje rada gminy, w trybie przewidzianym przepisami ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego?

Wskaźniki dochodów podatkowych JST na 2020 rok

Ministerstwo Finansów określiło wskaźniki dochodów podatkowych gmin, powiatów i województw obowiązujące w 2020 roku. Stanowią one podstawę wyliczenia wysokości subwencji oraz wpłat samorządów do budżetu państwa w bieżącym roku.

Wniosek o przyznanie dodatku energetycznego bez numeru PESEL

Czy w określanym przez radę gminy wzorze wniosku o przyznanie dodatku energetycznego można żądać podania numeru PESEL osoby, która taki wniosek składa?

Gmina odpowiada za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niedostarczenie lokalu socjalnego, w sytuacji gdy w wyroku eksmisyjnym sąd orzekł o uprawnieniu do jego otrzymania. Postanowienie Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP 27/18 ma doniosłe znaczenie w zakresie interpretacji podmiotu posiadającego legitymację czynną do wystąpienia z powództwem w tej sprawie. Jest nim bowiem nie tylko właściciel, tak jak literalnie wskazuje przepis art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (dalej u.o.p.l.), lecz również każdy podmiot wykazujący się tytułem rzeczowym lub obligacyjnym, który poniósł szkodę w wyniku zaniechania gminy.

Usługi e-administracji - podsumowanie roku 2019

E-administracja cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Korzystamy m.in. z takich usług jak Twój e-PIT oraz możliwość wnioskowania online o dowód osobisty i środki z programu Rodzina 500 plus.

REKLAMA