REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek
Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm przyjął ustawę o sygnalistach, która nakłada obowiązki na wszystkie podmioty publiczne oraz prywatne – w szczególności na spółki prawa handlowego, które zatrudniają powyżej 50 osób. Celem ustawy jest ochrona osób, które zgłaszają naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Jednocześnie jest to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje, opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r., mają wejść w życie 25 września br.

Kim jest sygnalista?

Sygnalistą jest osoba zgłaszająca nieprawidłowości w miejscu pracy, zgodnie z zamiarem ustawodawcy ma działać on z myślą o dobru ogółu i w duchu dobrej woli, a nie z zamiarem osiągnięcia osobistych korzyści. Sygnaliści mogą doświadczać różnych form represji, takich jak utrata szans na awans czy premię lub mobbing, przeciwko czemu ma ich chronić ustawa. Nowe przepisy umożliwiają sygnalistom, którzy doznali działań odwetowych, ubieganie się o rekompensatę lub odszkodowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich będzie instytucją odpowiedzialną za wsparcie sygnalistów.

REKLAMA

Sygnaliści a obowiązki zarządu spółki

Rola pracodawców po wejściu w życie ustawy jest kluczowa. Pracodawca (zarząd spółki) będzie zobowiązany do opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych, która ma określać zasady przyjmowania takich zgłoszeń oraz stworzenia odpowiednich kanałów ich przyjmowania. Co istotne, sygnalistą będzie mógł zostać zarówno obecny, jak i były pracownik, niezależnie od formy świadczenia pracy.

W przypadku nieprzestrzegania nowej ustawy o ochronie sygnalistów, zarząd spółki może ponosić odpowiedzialność karną.

REKLAMA

Po wejściu w życie ustawy podmioty objęte obowiązkiem ochrony sygnalistów, są zobligowane: wdrożyć kanały przyjmowania zgłoszeń o nieprawidłowościach, opracować i przyjąć procedury przyjmowania i rozpatrywania tych zgłoszeń oraz zapewnić efektywną ochronę sygnalistów w danej organizacji.

Pomimo świadomości o nadchodzących zmianach, wiele podmiotów nie rozpoczęło wcześniej prac wdrożeniowych, czekając na ostateczny kształt ustawy, nad którą prace trwały prawie 3 lata. Nowe obowiązki dotyczą szerokiego grona podmiotów: ponad 30 tys. podmiotów prawa prywatnego oraz ok. 12 tys. podmiotów prawa publicznego. Wszystkie te jednostki muszą przeprowadzić wdrożenie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Sankcje dla zarządu spółki 

Osoby odpowiedzialne za ustanowienie procedur, które zrobią to w sposób niezgodny z wymogami ustawy lub nie zrobią tego wcale, podlegają karze grzywny. Choć ustawa łagodzi tę odpowiedzialność, traktując brak wdrożenia jako wykroczenie, a nie przestępstwo, to jednak w pewnych sytuacjach brak wdrożenia może skutkować odpowiedzialnością karną. 

Brak wdrożenia może być traktowany jako uniemożliwienie lub istotne utrudnianie dokonania zgłoszenia przez sygnalistę, co może prowadzić do poważniejszych konsekwencji prawnych, w tym nawet do kar pozbawienia wolności do roku czasu.

Zgodnie zatem z powyższym konsekwencja odpowiedzialności karnej osób zarządzających powinna skłonić je do priorytetowego traktowania wdrożenia ochrony sygnalistów.

Sebastian Stefańczyk Konsultant, Aplikant Radcowski ID Advisory

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek

Sejm przyjął ustawę o sygnalistach, która nakłada obowiązki na wszystkie podmioty publiczne oraz prywatne – w szczególności na spółki prawa handlowego, które zatrudniają powyżej 50 osób. Celem ustawy jest ochrona osób, które zgłaszają naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Jednocześnie jest to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje, opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r., mają wejść w życie 25 września br.

Renta wdowia w wersji zaproponowanej przez rząd. Co to oznacza?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie renty wdowiej. Przyjęto poprawki rządowe, co oznacza wypłatę drugiego świadczenia maksymalnie w wysokości 25 proc. Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Wypłata świadczenia rozpocznie się 1 lipca 2025 r.

Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja zapadnie 22 sierpnia. To będzie koniec spłaszczenia wynagrodzeń?

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

REKLAMA

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA