REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Kogo dotyczą nowe obowiązki?

Ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r . wprowadziła m.in. dla szkół obowiązek wdrożenia do dnia 24 września 2024 r. systemów do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, prowadzenia działań następczych i ochrony sygnalistów. Warto także zwrócić uwagę,  iż nieustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych wbrew przepisom ustawy lub ustanowienie jej z istotnym naruszeniem wymogów wynikających z ustawy, zostało spenalizowane i podlega karze grzywny.

REKLAMA

Powyższy obowiązek nie dotyczy szkół:

  1. będących jednostkami organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.
  2. na rzecz których pracę zarobkową (bez względu na podstawę prawną) wykonuje mniej niż 50 osób.

Mogą one jednak fakultatywnie wdrożyć system dla sygnalistów, do czego zachęcam.

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Kim jest sygnalista w szkole?

Sygnalista to osoba zgłaszająca naruszenie prawa, tj. jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. prawa pracy;
  2. korupcji;
  3. zamówień publicznych;
  4. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  5. ochrony środowiska;
  6. zdrowia publicznego;
  7. ochrony konsumentów;
  8. ochrony prywatności i danych osobowych;
  9. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  10. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  11. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi powyżej.
Przykład

Sygnalista w szkole to np.: nauczyciel, pedagog, stażysta, wolontariusz, pracownik administracyjny, pracownik zaplecza technicznego itd.

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Ważne

Pytanie czy sygnalistą może być uczeń lub rodzic ucznia? Zgodnie z ustawą uczeń lub jego rodzic, który dokona zgłoszenia nie będzie posiadał statusu sygnalisty, w mojej jednak ocenie placówka oświatowa powinna takie zgłoszenie przyjąć, rzetelnie wyjaśnić, podjąć działania następcze i chronić poufność danych takiego ucznia oraz jego samego przed działaniami odwetowymi.

Zadania dyrektorów i kierowników jednostek oświatowych

Dyrektorzy placówek oświatowych mają niecałe trzy miesiące by:

  1. przeprowadzić analizę potrzeb i możliwości,
  2. przyjąć procedurę zgłoszeń wewnętrznych spełniającą wymogi ustawy, po konsultacjach ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników,
  3. ustalić kanały zgłoszeń,
  4. wyznaczyć bezstronne osoby do przyjmowania zgłoszeń i bezstronne osoby do prowadzenia działań następczych (to mogą być te same osoby) oraz wydać im odpowiednie upoważnienia,
  5. stworzyć rejestr zgłoszeń.
  6. przeprowadzić szkolenia i inne działania edukacyjne oraz komunikacyjne w celu stałej zmiany Kultury organizacyjnej swojej jednostki oświatowej,
  7. zadbać o rzetelne prowadzenie działań następczych,
  8. zadbać o poufność danych sygnalisty, osób pomagających w zgłoszeniu, osoby której dotyczy zgłoszenie i świadków,
  9. zadbać o ochronę sygnalisty w szkole przed działaniami odwetowymi.

Każdy kierownik jednostki oświatowej musi też zadać sobie pytanie:

  1. czy wdraża tylko niezbędne minimum ustawowe, ryzykując brak skuteczności i efektywności systemu,
  2. czy wdraża racjonalnie system pozwalający zapobiegać lub zwalczać naruszenia prawa w kierowanej przez niego jednostce budżetowej,
  3. czy wdraża kanaly do szerokiego dialogu z pracownikami szkoły, uczniami i ich rodzicami. W tym modelu system może też służyć do pozyskiwania i wykorzystywania informacji o pomysłach, problemach czy incydentach.

Na koniec warto wspomnieć, że w części gmin lub powiatów mogą powstać wspólne procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi, o której mowa w art. 10a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, art. 6a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym i art. 8c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 566) o tym jednak w następnych artykułach.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA