REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.
Paweł Galec Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych o ochronie sygnalisty
Materiały zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Na pytania dotyczące ochrony sygnalistów odpowiada Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów

Emilia Panufnik: Czy sygnaliści otrzymają wystarczającą ochronę przed działaniami odwetowymi pracodawców i mogą czuć się bezpieczni?

Paweł Galec: Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań. Jeżeli praca była, jest lub miałaby być świadczona na podstawie stosunku pracy ustawodawca słusznie zdecydował się na wskazanie przykładowego i otwartego katalogu działań lub zaniechań. Wymienione zostało ponad dwadzieścia najczęściej spotykanych reperkusji, mogących spotkać pracownika. Pamiętać ponadto należy o przepisach karnych, w których wskazane zostało, iż negatywne działania względem sygnalisty skutkować mogą  dla sprawcy nawet karą pozbawienia wolności do lat trzech. W mojej opinii korelacja przyjętych rozwiązań daje daleko idącą ochronę osobom zgłaszającym naruszenia prawa.

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Odpowiedzialność sygnalisty za zgłoszenie naruszenia prawa, do którego nie doszło

Czy Pana zdaniem pracownicy i inne osoby, które mogą zgłaszać nieprawidłowości, będą z tego uprawnienia korzystać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o ochronie sygnalistów jest aktem szalenie skomplikowanym i rozbudowanym. Zawiera wiele pojęć, definicji, uprawnień i złożonych regulacji. Nie jest to wina polskiego ustawodawcy, a wieloaspektowości i wielowymiarowości dyrektywy na bazie, której powstawały polskie przepisy. Potwierdza to fakt długich prac nad tymi rozwiązaniami, setki stron uwag i wątpliwości w procesie konsultacji oraz wielość proponowanych projektów. Dodajmy jeszcze do tego odpowiedzialność potencjalnego sygnalisty za dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, gdy wiedział lub mógł wiedzieć, że do naruszenia prawa nie doszło, przewidzianą w przepisach karnych - co budzić może potencjalne obawy osób zgłaszających. Obawiam się, że te aspekty mogą być poważną barierą w szerokim stosowaniu przepisów tej ustawy, a zatem w realizacji jednego z jej głównych celów tj. ochrony interesu wspólnego.

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Odszkodowanie dla sygnalisty

Jak ocenia Pan maksymalną wysokość odszkodowania ustaloną w ustawie o ochronie sygnalistów?

Zgodnie z przepisami ustawy sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. Należy zwrócić uwagę, iż minimalny poziom odszkodowania przysługujący pracownikom np. z tytułu mobbingu czy naruszenia zasady równego traktowania określone w przepisach Kodeksu pracy ustalone zostały w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem zarówno określenie minimalnego poziomu odszkodowania bez wskazania maksymalnej wartości jak i jego wartość oceniam pozytywnie. Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym na podstawie tego przepisu ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków.

Ocena ustawy o ochronie sygnalistów

Jak ocenia Pan ostateczny kształt ustawy o ochronie sygnalistów? Czy jest coś, co zdaniem strony związkowej powinno jeszcze znaleźć się w jej przepisach?

Dobrym rozwiązaniem była próba maksymalnego rozszerzenia zakresu przedmiotowego ustawy. Dzięki niej do katalogu naruszeń prawa włączone zostały konstytucyjne wolności i prawa człowieka oraz obywatela. Ostatecznie zabrakło w nim spraw z zakresu prawa pracy. Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z przepisami ustawy sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informacje o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Umieszczenie spraw z zakresu prawa pracy w ww. katalogu zmierzałoby zatem do ograniczenia naruszeń związanych z obowiązkami stron stosunku pracy. Tym samym w ten sposób wyłączone zostały również poważne naruszenia w zakresie mobbingu, spraw bhp dotyczących życia i zdrowia pracowników, kwestie uporczywego naruszania praw pracownika oraz przestępstw i wykroczeń związanych z zatrudnieniem. 

Dziękuję za rozmowę.

 
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA