Sygnalista w firmie. Czy pracodawca ma obowiązek wdrożyć procedurę zgłoszeń?
REKLAMA
REKLAMA
- Ustawa o ochronie sygnalistów
- Zgłoszenie naruszenia prawa
- Kto będzie musiał ustanowić wewnętrzne kanały zgłaszania naruszeń?
Ustawa o ochronie sygnalistów
Trwają prace legislacyjne związane z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. 5 czerwca Senat przyjął z pięcioma zmianami ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.
REKLAMA
Nowe przepisy (poza określonymi wyjątkami) mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
W myśl ustawy sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, przedsiębiorca, prokurent, akcjonariusz lub wspólnik, funkcjonariusz, żołnierz.
Co istotne, ustawa nie będzie stosowana do informacji objętych przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego, tajemnicą związaną z wykonywaniem zawodów medycznych oraz prawniczych, tajemnicą narady sędziowskiej oraz postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.
Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców
Zgłoszenie naruszenia prawa
Po powzięciu informacji o naruszeniu prawa - w zakresie objętym ustawą - sygnalista będzie mógł dokonać:
- zgłoszenia wewnętrznego,
- zgłoszenia zewnętrznego lub
- ujawnienia publicznego
Zgłoszenie wewnętrzne oznacza poinformowanie o naruszeniu podmiotu prawnego, którego sygnalista jest pracownikiem lub pozostaje z nim w innych relacjach o charakterze zarobkowym.
Sygnaliści w administracji publicznej. Przewodnik dla pracodawców
Kto będzie musiał ustanowić wewnętrzne kanały zgłaszania naruszeń?
REKLAMA
Najogólniej rzecz ujmując obowiązkowi ustanowienia wewnętrznych kanałów zgłaszania naruszeń maja podlegać co do zasady podmioty sektora publicznego i prywatnego, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.
Podmioty działające w sektorze finansowym (np. banki) będą miały obowiązek wdrożenia takich kanałów niezależnie od tego czy należą do sektora publicznego, czy prywatnego oraz niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.
Ustawa zwalnia z tego obowiązku urzędy lub jednostki organizacyjne gminy lub powiatu liczące mniej niż 10 000 mieszkańców.
W przypadku pozostałych podmiotów utworzenie wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń nie będzie obligatoryjne, będzie można tworzyć je dobrowolnie.
Ustawa określa szczegółowe zasady tworzenia wewnętrznych kanałów zgłaszania naruszeń.
Jeżeli w danej firmie nie zostaną wdrożone wewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń, to nie pozbawi to sygnalisty możliwości zgłoszenia naruszenia prawa. Będzie można tego dokonać za pośrednictwem zewnętrznych kanałów zgłoszeń lub w drodze ujawnienia publicznego.
Ustawa o ochronie sygnalistów, uchwalona przez Sejm 23 maja 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat