Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona przed bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy. To gmina musi zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczeństwo w tym zakresie. Dlatego też powołuje w tym celu specjalne komunalne jednostki. Zajmują się one prowadzeniem schronisk, spalaniem zwłok zwierząt a także wyłapywaniem bezpańskich zwierząt.
REKLAMA
Jednakże gmina może te obowiązki „scedować” na prywatnych przedsiębiorców. Nie każdy jednak przedsiębiorca może prowadzić działalność w tym zakresie. Musi wcześniej uzyskać zezwolenie wójta.
Właściwy organ
Organem właściwym dla udzielania zezwoleń jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Natomiast większość spraw w tym zakresie załatwia się w urzędzie gminy w wydziale gospodarki komunalnej albo w wydziale działalności gospodarczej.
Wniosek
Jednostka ubiegająca o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie omawianej działalności, musi zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego wójta.
Wniosek o udzielenie zezwolenia, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powinien zawierać:
- oznaczenie podmiotu ubiegającego się o zezwolenie, jego siedzibę oraz wskazanie pełnomocników, jeżeli zostali wyznaczeni,
- określenie przedmiotu i obszaru wykonywanej działalności,
- określenie środków technicznych, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem,
- określenie czasu, na jaki zezwolenie ma być udzielone.
Załącznikami do takiego wniosku są:
- aktualna kserokopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, krajowego rejestru sądowego lub rejestru spółdzielni,
- opinia Powiatowego Lekarza Weterynarii i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o urządzeniach, instalacjach, obiektach i innych środkach technicznych służących do prowadzenia działalności,
- dokument poświadczający tytuł prawny do terenu, na którym ma być prowadzona działalność,
- pozwolenie na użytkowanie obiektów zgodnie z wnioskowanym zakresem działalności,
- zaświadczenie właściwego organu o spełnianiu warunków wynikających.
Opłaty
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezpańskimi zwierzętami wynosi 600 zł.
Forma i czas załatwienia sprawy
Formą właściwą do załatwienia sprawy jest decyzja administracyjna. Wydaje ją wójt w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Odwołanie
Od decyzji wójta należy wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem wójta, który decyzję wydał.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat