Ulice w Gdańsku: Żaby mają pierwszeństwo
REKLAMA
REKLAMA
Migracja żab to powód, dla którego władze Gdańska zamykają od środy 19 kwietnia fragment ul. Michałowskiego od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29 w dzielnicy VII Dwór, gdzie migrujących żab jest szczególnie dużo. Dojazd dla wszystkich służb zostanie zapewniony, a szacunkowy termin przywrócenia stałej organizacji ruchu nastąpi za dwa tygodnia – 3 lub 4 maja.
REKLAMA
REKLAMA
„Rozpoczyna się okres godowy płazów. Żaby rozpoczynają coroczną wędrówkę ze swych zimowych legowisk do pobliskich zbiorników wodnych. Niektóre z nich mogą zginąć pod kołami samochodów” – przypomniał przedstawiciel gdańskiego magistratu Jędrzej Sieliwończyk.
W Gdańsku migrujące żaby najczęściej można spotkać w rejonach zbiorników wodnych i retencyjnych, szczególnie w okolicach ulic: Góralskiej, Michałowskiego, Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej i Spacerowej. „W tych miejscach ograniczone będą prace związane z utrzymaniem zieleni oraz oczyszczania pozimowego jezdni” – zapewnił Sieliwończyk i dodał, że te miejsca są dodatkowo znakowane, dzięki czemu kierowcy mogą zachować większą czujność i zwracać uwagę na wędrujące płazy.
Gdański magistrat podał, że na terenie miasta występuje ok. trzynastu gatunków płazów. Najczęściej można spotkać ropuchę szarą bufo bufo, rzadziej żabę jeziorową oraz żabę wodną. Płazy, w tym wszystkie gatunki żab i ropuch są w Polsce pod ochroną. „Są to niezwykle pożyteczne stworzenia, które odgrywają istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi, jak komary” – podkreślił gdański urzędnik. Wskazał, że uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA