Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu zajęć komorniczych
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma w tej sytuacji obowiązki informacyjne wobec obu komorników. Natomiast nie może nic potrącić pracownikowi ponad to, co do tej pory było przekazywane na poczet pierwszego zajęcia.
REKLAMA
Komornicze zajęcie wynagrodzenia
Postępowanie egzekucyjne dotyczące wynagrodzenia za pracę wszczyna komornik przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.
Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi – poza częścią wolną od zajęcia – żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie:
1) bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
2) komornikowi – w wypadku gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Ponadto komornik wzywa też pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:
1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia za pracę dłużnika oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
Pracodawca jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie wymienionych okoliczności, które mają wpływ na przebieg dalszej egzekucji.
A zatem pracodawca ma wobec komornika określone obowiązki informacyjne.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu zajęć komorniczych
W artykule przedstawiono również przykład wyliczenia kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat