Podczas aplikacji komorniczej większy nacisk zostanie położony na kwestie etyki i rzetelności wykonywania zawodu komornika sądowego. Aplikanci zapłacą więcej za egzamin zawodowy i będzie on bardziej rozbudowany w porównaniu do dotychczasowego. Obecni aplikanci będą jednak szkoleni i egzaminowani według dotychczasowych zasad.
Rozszerzony zakres egzaminu wstępnego
Do 1 kwietnia Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać limit przyjęć na aplikację w danym roku, który nie będzie mógł przekroczyć 15% ogółu liczby komorników na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
W praktyce limit ten ulegnie zwiększeniu, jeżeli na ostatnie miejsce wniosek o wpis na listę aplikantów złoży więcej niż jedna osoba, która uzyskała tę samą liczbę punktów z egzaminu.
Ułatwieniem dla osób, chcących przystąpić do egzaminu wstępnego ma być możliwość elektronicznego doręczania pism.
Na egzaminie konkursowym pojawią się pytania z nowych dziedzin m.in. z prawa karnego materialnego, prawa ubezpieczeń społecznych oraz zasad wykonywania zawodu komornika.
Po wpisie na listę aplikanci złożą następujące ślubowanie: „Ślubuję uroczyście jako aplikant komorniczy powierzone mi obowiązki wypełniać zgodnie z prawem i sumieniem, dochować tajemnicy prawnie chronionej, w postępowaniu swym kierować się zasadami uczciwości, godności i honoru.” (z możliwością dokonania na końcu zwrotu: „Tak mi dopomóż Bóg.”).
Aplikacja ma przygotować do należytego wykonywania zawodu
Poza zaznajomieniem z całokształtem pracy komornika aplikacja ma polegać również na przygotowaniu do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu komornika oraz przyswojeniu zasad etyki zawodowej.
Aplikanci będą uczestniczyć w zajęciach seminaryjnych organizowanych przez radę izby raz w zajęciach praktycznych pod okiem patrona. Zapoznają się z zasadami etyki zawodowej, a w trakcie pierwszego roku odbędą szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego.
Komornicy co do zasady będą mieli obowiązek zatrudnienia w okresie trzech lat co najmniej jednego aplikanta.
W ramach zatrudnienia u komornika aplikant będzie mógł m. in. sporządzać projekty postanowień, uzasadnień, odpowiedzi na pisma. W obecności i za zgodą komornika aplikanci będą mogli asystować w czynnościach egzekucyjnych prowadzonych poza siedzibą kancelarii. Komornik będzie mógł także upoważnić aplikanta do doręczania korespondencji bezpośrednio adresatowi.
Po upływie roku od dnia rozpoczęcia aplikacji aplikant upoważniony przez komornika uzyska możliwość m.in. wzywania do uzupełnienia braków formalnych wniosków o wszczęcie egzekucji i innych pism składanych w toku postępowania; zwracania się do osób i instytucji o nadesłanie informacji lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.
Prawidłowość wykonywania czynności w ramach upoważnienia będzie badana przez komornika.
Nie zmieni się dwuletni czas trwania aplikacji komorniczej.
Egzamin komorniczy będzie dłuższy
Egzamin komorniczy będzie składał się z czterech części pisemnych i potrwa trzy dni. Obecnie dwudniowy egzamin obejmuje dwie części. Pierwsza i druga część obejmie rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników Trzecia część będzie polegała na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (skarga na czynności komornika). Czwarta - to zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.
Wszystkie zadania zostaną przygotowane w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
W celu przygotowania się do zawodu pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu płatnego w wysokości 80% w wymiarze 30 dni kalendarzowych.
Wzrośnie opłata za udział w egzaminie komorniczym
Opłata za udział w egzaminie komorniczym ma wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dotychczas opłata ta była niższa i wynosiła 50% wysokości płacy minimalnej. Ministerstwo Sprawiedliwości podwyżkę uzasadnia rozszerzeniem zakresu i czasu trwania egzaminu komorniczego. Według nowych zasad egzamin będzie trwał trzy dni i obejmował 4 dni. Obecnie egzamin składa się z dwóch zadań i trwa dwa dni.
Przedmiotowa zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.
Obecni aplikanci na starych zasadach
Na dotychczasowych zasadach będzie odbywała się aplikacja rozpoczęta przed 1 stycznia 2019 r. „Starym” przepisom będzie podlegał także egzamin komorniczy w 2019 r. oraz opłata za jego przeprowadzenie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771)
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty za udział w egzaminie komorniczym (etap legislacyjny: opiniowanie)
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji komorniczej (etap legislacyjny: opiniowanie)
Polecamy serwis: Egzekucja komornicza