Wniosek o wszczęcie egzekucji komornicznej - formularz w 2019 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej formularz 2019/Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu złożymy od 1 stycznia 2019 r. Co będzie zawierał taki formularz? Czy będzie to jedyna dopuszczalna forma złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej?

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu od 2019 r.

Od początku 2019 r. będziemy mogli złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu.

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika jest na etapie konsultacji publicznych. Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Co ważne, wykorzystanie formularza będzie dobrowolne, nadal pozostanie możliwość złożenia tradycyjnego wniosku o wszczęcie egzekucji.

Zobacz również: Przykładowy wzór wniosku o wszczęcie egzekucji

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej formularz 2019/Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej formularz 2019/Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej formularz 2019/Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej formularz 2019/Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Wprowadzenie możliwości złożenia pisma na urzędowym formularzu ma być ułatwieniem zarówno dla wierzycieli, jak i komorników. Łatwiej bowiem będzie sprawdzić czy wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne.

Elementy formularza o wszczęcie egzekucji komorniczej

Urzędowy formularz ma zawierać wszystkie elementy przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego tj:

  • oznaczenie komornika sądowego, do którego składany jest wniosek o wszczęcie egzekucji,
  • imię i nazwisko lub nazwę stron (wierzyciela i dłużnika), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • rodzaj pisma,
  • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.

Wniosek jest pierwszym pismem w sprawie. Z tego powodu konieczne jest oznaczenie w nim miejsca zamieszkania lub siedziby i adresów stron albo adresu do korespondencji wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w sytuacji, gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron. Wierzyciel powinien również podać numer PESEL lub NIP wierzyciela, będącego osobą fizyczną, jeśli taki posiada lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeśli brakuje takiego numeru, należy podać numer w innym właściwym rejestrze), ewidencji lub NIP wierzyciela niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Formularz ma uwzględniać również wymóg wskazania świadczenia, które ma być spełnione.

W formie papierowej dokument będzie dostępny w kancelariach komorniczych oraz w sądach (okręgowych i rejonowych). Na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Komorniczej, kancelarii notarialnych oraz sądów powszechnych znajdziemy formularz z możliwością edycji treści.

Dokument ma format A4.

Wypełniony wniosek będzie można złożyć w kancelarii właściwego komornika lub przesłać pocztą.

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o komornikach sądowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., komornik nie będzie mógł odmówić wniosku o wszczęcie egzekucji, do przeprowadzenia której jest właściwy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (wejście w życie: 1 stycznia 2019 r.), Dz. U. z 2018 r., poz. 771;

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika (etap legislacyjny: konsultacje publiczne).

Zobacz również: Opłaty komornicze 2019

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...