Wniosek o wszczęcie egzekucji komornicznej - formularz w 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu od 2019 r.
Od początku 2019 r. będziemy mogli złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na urzędowym formularzu.
REKLAMA
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika jest na etapie konsultacji publicznych. Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Co ważne, wykorzystanie formularza będzie dobrowolne, nadal pozostanie możliwość złożenia tradycyjnego wniosku o wszczęcie egzekucji.
Zobacz również: Przykładowy wzór wniosku o wszczęcie egzekucji
Wprowadzenie możliwości złożenia pisma na urzędowym formularzu ma być ułatwieniem zarówno dla wierzycieli, jak i komorników. Łatwiej bowiem będzie sprawdzić czy wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne.
Elementy formularza o wszczęcie egzekucji komorniczej
Urzędowy formularz ma zawierać wszystkie elementy przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego tj:
- oznaczenie komornika sądowego, do którego składany jest wniosek o wszczęcie egzekucji,
- imię i nazwisko lub nazwę stron (wierzyciela i dłużnika), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- rodzaj pisma,
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników.
Wniosek jest pierwszym pismem w sprawie. Z tego powodu konieczne jest oznaczenie w nim miejsca zamieszkania lub siedziby i adresów stron albo adresu do korespondencji wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w sytuacji, gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron. Wierzyciel powinien również podać numer PESEL lub NIP wierzyciela, będącego osobą fizyczną, jeśli taki posiada lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeśli brakuje takiego numeru, należy podać numer w innym właściwym rejestrze), ewidencji lub NIP wierzyciela niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
Formularz ma uwzględniać również wymóg wskazania świadczenia, które ma być spełnione.
W formie papierowej dokument będzie dostępny w kancelariach komorniczych oraz w sądach (okręgowych i rejonowych). Na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Komorniczej, kancelarii notarialnych oraz sądów powszechnych znajdziemy formularz z możliwością edycji treści.
Dokument ma format A4.
Wypełniony wniosek będzie można złożyć w kancelarii właściwego komornika lub przesłać pocztą.
Zgodnie z przepisami nowej ustawy o komornikach sądowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., komornik nie będzie mógł odmówić wniosku o wszczęcie egzekucji, do przeprowadzenia której jest właściwy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (wejście w życie: 1 stycznia 2019 r.), Dz. U. z 2018 r., poz. 771;
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika (etap legislacyjny: konsultacje publiczne).
Zobacz również: Opłaty komornicze 2019
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat