Skarga na czynności komornika na urzędowym formularzu od 1 stycznia 2019 r.
Zmiana ta ma ułatwić wnoszenie pisma.
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza skargi na czynności komornika jest obecnie przedmiotem konsultacji publicznych.
Zgodnie z projektem urzędowy formularz skargi zostanie nieodpłatnie udostępniony na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sądów powszechnych. Otrzymamy go również nieodpłatnie w formie papierowej w sądach rejonowych, okręgowych oraz w kancelariach komorniczych.
Jeżeli będziemy chcieli samodzielnie wydrukować formularz pobrany ze strony ministerstwa lub sądu, to pamiętajmy, iż powinien mieć on format A4 .
Formularz skargi musi zawierać:
- sąd, do którego kierowana jest skarga,
- imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- rodzaj pisma,
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników.
Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2017 r. do sądów rejonowych wpłynęło ok. 63 tys. skarg na czynności komorników sądowych.
Zobacz również: Opłaty komornicze 2019
Wzór formularza stanowi załącznik do projektowanego rozporządzenia (do pobrania po kliknięciu w poniższe zdjęcie).
Skarga na czynności komornika
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego strona lub inna osoba, której prawa zostały naruszone lub zagrożone przez czynności lub zaniechanie komornika może złożyć skargę. Pismo takie kierowane do sądu rejonowego, przy którym działa komornik, składa się w kancelarii komorniczej.
Skarga na czynność komornika wniesiona do sądu niewłaściwego miejscowo podlega przekazaniu sądowi właściwemu postanowieniem (art. 200 § 1 k.p.c.); skargę wniesioną do sądu niewłaściwego miejscowo przed upływem przepisanego terminu uważa się za wniesioną z zachowaniem terminu (Uchwała SN z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. III CZP 73/14).
Skargę wnosimy w terminie tygodniowym:
- od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona;
– od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, jeżeli osoba ta nie była przy czynności obecna lub nie była o jej terminie zawiadomiona;
– od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności w przypadku braku zawiadomienia, gdy osoba ta nie była przy czynności obecna lub nie była o jej terminie zawiadomiona;
- od dnia, w którym skarżący dowiedział się, iż czynność miała być dokonana w przypadku skargi na zaniechanie przez komornika.
Komornik w terminie trzech dni od otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności i wraz ze skargą i aktami sprawy przekazuje je do właściwego sądu.
Od 1 stycznia 2019 r. zmianie ulegnie wysokość opłaty od skargi. Wyniesie ona 50 zł. Obecna stawka to 100 zł.
Nowością jest również nałożenie na komornika obowiązku doręczenia dłużnikowi formularza przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy czynność będzie podlegała zaskarżeniu skargą w formie ustnej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 1360 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771);
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 300 z późn. zm.).
Polecamy serwis: Egzekucja komornicza