Nowe kody PKD 2025: uwaga przedsiębiorcy trzeba zaktualizować rodzaj działalności [dot. podmiotów w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON]

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
PKD, 2025, KRS, CEIDG, przedsiębiorcy / Nowe kody PKD 2025: uwaga przedsiębiorcy trzeba zaktualizować rodzaj działalności [dot. podmiotów w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON] / Dziennik Ustaw

Obowiązują nowe kody PKD 2025, te z 2007 r. nie przystają już do aktualnych realiów w polskiej i unijnej gospodarce. Sumarycznie w klasyfikacji PKD 2025 wydzielonych zostało 126 podklas na poziomie krajowym, natomiast różnica pomiędzy łączną liczbą podklas PKD 2007 i PKD 2025 wynosi 72. Jak dokonać zmian w PKD i do kiedy?

rozwiń >

Nowe kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r. Mamy PKD 2025 zamiast PKD 2007. Na szczęście nie oznacza to dla przedsiębiorców, a konkretnie dla podmiotów zarejestrowanych w CEIDG, KRS lub posiadających REGON, automatycznej zmiany. Będzie na to trochę czasu, ale już teraz warto wiedzieć jak się do tego zabrać.

Zmiany PKD 2025 podstawa prawna

Jeżeli chodzi o podstawę prawną do zmiany PKD w Polsce w 2025 r. to trzeba zacząć od prawa UE. Okazuje się, że dotychczasowe PKD 2007, które już przecież obowiązywało 17 lat, nie było kompatybilne i realnie odzwierciedlające rodzaje działalności gospodarczej w UE. Świat pracy zmienia świat technologii i ciągle to pojawiających się branż. Na tym tle rynek UE powinien być spójny. Nowe PKD 2025 ma swoją podstawę w nowej klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE (Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w UE). Nad zmianami klasyfikacji UE (po konsultacji z krajami członkowskim, w tym z Polską) pracowano już od dawna, bo od 2018 r. Na skutek tego dopiero 1 stycznia 2025 r. na polskim "podwórku" legislacyjnym weszło w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. 2024 poz. 1936). Aby na przyszłość uniknąć tak długo obowiązujących rodzajów działalności jak dotychczas, zdecydowano, że będzie planowana zmiana kodów PKD co 5-10 lat. Przedsiębiorcy będą więc mieli taki dodatkowy obowiązek co jakiś czas.

Ważne

ZMIANA O CHARAKTERZE TECHNICZNO-URZĘDOWYM

Jak podaje sam GUS przepisy nie powinny wywołać wobec przedsiębiorców zmian administracyjnych czy podatkowy. Zmiana PKD ma typowo urzędowy charakter. Chodzi o stosowanie nowych PKD 2025 np. w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej klasyfikacji.

PKD 2025 a PKD 2007

Zmian z PKD 2007 na PKD 2025 jest sporo. Sumarycznie w klasyfikacji PKD 2025 wydzielonych zostało 126 podklas na poziomie krajowym, natomiast różnica pomiędzy łączną liczbą podklas PKD 2007 i PKD 2025 wynosi 72. Jednak jak podaje GUS do tych najważniejszych i podstawowych zalicza się:

  • podział sekcji J Informacja i komunikacja na dwie odrębne sekcje: J Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści i K Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji.
  • Zmieniono dział 14 Produkcja odzieży, wyeliminowano rozróżnienie na poziomie grupy i klasy między formami handlu detalicznego tj. w sklepie oraz internetowym handlem detalicznym i handlem na straganach i targowiskach, co oznacza, że dotychczasowe grupy 47.8 Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach oraz 47.9 Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami zostały zlikwidowane, a działalność została ujęta w odpowiednich klasach wg rodzajów sprzedawanych towarów.
  • W celu odzwierciedlenia rosnącego znaczenia działalności pośrednictwa utworzono dla niej 20 nowych podklas w poszczególnych działach PKD.
  • Zmodyfikowano strukturę działu 90 Działalność twórcza i działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
  • Zmieniono bazę z działu 91 Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą, poprzez utworzenie nowych grup.

Do kiedy zmiana PKD 2025?

Podmioty zarejestrowane w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON mają prawie 2 lata na dokonanie zmian w PKD. Wynika to z tego, że ustalono termin do dnia 31 grudnia 2026 r. co do samodzielnego dokonania przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Obowiązuje więc 2 letni okres przejściowy, w którym pomimo nowej PKD 2025 stosuje się jeszcze PKD 2007.

Jakie konsekwencje jeżeli brak zmiany w PKD 2025?

Jeżeli przedsiębiorcy sami nie zdecydują się na przeklasyfikowanie w PKD z 2007 na 2025 zrobi to za nich urząd. Dobrze, nie dobrze? To zależy. Wydaje się bardziej bezpiecznym i racjonalnym rozwiązaniem samodzielne zdecydowanie o rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Automatyczna zmiana w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych nastąpi z dniem 1 stycznia 2027 r., jeśli przedsiębiorca wcześniej sam nie dokona modyfikacji. Będzie się to działo w oparciu o powiązania jednoznaczne oraz interpretacje powiązań wieloznacznych zamieszczone w PKD 2025 (klucze przejść).

Na chwilę obecną trwają prace nad zmianami do ustawy o statystyce publicznej - która wprowadzi m.in. zmiany do ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – umożliwiającymi automatycznego przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych.

Nowe podmioty gospodarcze nowe PKD 2025

Okres przejściowy nie będzie obowiązywał podmiotów gospodarczych, które w 2025 r. rozpoczynają wykonywanie działalności gospodarczej, które po wejściu w życie PKD 2025 złożą wniosek o wpis, zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub rejestrze REGON będą zobowiązane do zgłoszenia działalności wg PKD 2025. W sytuacji niedokonania przez podmioty ww. zgłoszenia, ich działalności będą mogły zostać przeklasyfikowane w rejestrach automatycznie.

Jak dokonać zmiany w PKD?

Podmioty podlegające wpisowi do rejestru REGON zgłaszają zmiany na formularzach:

  • RG-OP Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub ich jednostki lokalnej.
  • RG-OF Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub jej jednostki lokalnej niepodlegających wpisowi do CEIDG Podmioty podlegające wpisowi do KRS, CEIDG zgłaszają zmiany do tych rejestrów. Więcej informacji o składaniu wniosków do rejestru REGON znajduje się na stronie https://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/skladanie-wnioskow/.
Prawo
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2026 r.
07 lut 2025

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wymienione zostały dodatki do zasiłku rodzinnego. W 2024 r. wysokość dodatków podlegała weryfikacji. Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2026 r.?

Prof. Piotrowski: jeżeli przyjąć, że naruszenia konstytucji to zamach stanu - to wszyscy są zamachowcami
07 lut 2025

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW powiedział m.in.: "(...) należy przestrzegać postanowień konstytucji, ale jeśli chcemy powiedzieć, że ten, kto narusza konstytucję przy pewnym nasileniu tych przypadków, dopuszcza się zamachu na państwo, to zmierzamy w takim kierunku, w którym wszyscy są zamachowcami". "Nie ma takiego okresu, w którym konstytucja nie była naruszana" - dodał profesor Piotrowski.

MEN: Prognoza zapotrzebowania na pracowników. Wiadomo, jaki zawód wybrać
07 lut 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Dzięki temu szkoły mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Młodzi mogą zorientować się, jaką profesję warto wybrać. MEN zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Uczysz zawodu? Dostaniesz bon na 2500 złotych na zakup laptopa. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że takie wsparcie jest dostępne
07 lut 2025

Ruszyła kolejna tura składania wniosków o bon na zakup laptopa. I rodzą się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy sytuacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Czy będą mogli liczyć na wsparcie resortu cyfryzacji?

Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026. Kiedy składać wniosek?
07 lut 2025

Niebawem ruszy nabór wniosków do publicznych przedszkoli na rok szkolny 2025/2026. Warto sprawdzić w swoim mieście kiedy rozpoczyna się rekrutacja, żeby nie przegapić terminu.

Sąd Najwyższy: Pracodawca, na wniosek pracownika, będzie musiał ujawnić mu wysokość wynagrodzenia jego współpracowników. Inaczej zostanie ukarany 30 tys. zł grzywny. Sejm zdecydował
07 lut 2025

W dniu 6 lutego br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk sejmowy nr 934), który wprowadza istotne zmiany w zakresie jawności wynagrodzeń. Zgodnie z jego założeniami – pracodawcy, na wniosek pracowników, mają być zobowiązani do ujawniania im średnich poziomów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, jak również do informowania o wysokości proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy. Większością głosów – projekt ten, został skierowany do dalszych prac (a konkretnie – do rozpatrzenia przez Komisję Nadzwyczajną do zmian w kodyfikacjach).

Dane ZUS: aktywnie w żłobku najczęściej wybieranym świadczeniem. W ramach programu Aktywny rodzic ZUS wypłacił ok. 1 mld 153 mln zł
07 lut 2025

ZUS od początku działania programu "Aktywny rodzic" wypłacił 197 tys. świadczeń "Aktywnie w domu" na 101,9 mln zł, 228,1 tys. świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" na 362,7 mln zł i 483,6 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na kwotę 688 mln zł.

Polacy chcą zakazu picia alkoholu na stokach narciarskich [Badanie]
07 lut 2025

Zakaz alkoholu na stokach narciarskich w Polsce? Polacy są za. W niektórych krajach jazda na nartach albo snowboardzie pod wpływem alkoholu jest karana, a obsługa może wyprosić takie osoby ze stoku. Czym jest klauzula alkoholowa przy ubezpieczeniach?

Nowe kody PKD 2025: uwaga przedsiębiorcy trzeba zaktualizować rodzaj działalności [dot. podmiotów w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON]
07 lut 2025

Obowiązują nowe kody PKD 2025, te z 2007 r. nie przystają już do aktualnych realiów w polskiej i unijnej gospodarce. Sumarycznie w klasyfikacji PKD 2025 wydzielonych zostało 126 podklas na poziomie krajowym, natomiast różnica pomiędzy łączną liczbą podklas PKD 2007 i PKD 2025 wynosi 72. Jak dokonać zmian w PKD i do kiedy?

MON: Żołnierze bez odpoczynku w klimatyzowanych pomieszczeniach, a odpoczynek w zacienionym miejscu nie jest możliwy do spełnienia
07 lut 2025

Klimatyzacja w wojsku i badanie poziomy metabolizmu żołnierzy w oparciu o ich wagę oraz wzrost po to, aby określić pułap, kiedy żołnierz nie służy z uwagi na wysoką temperatuję. MON chce wyłączenia żołnierzy spod tych dwóch nowych reguł, które proponuje Ministerstwo Rodziny. MRPiPS pracuje nad projektem rozporządzenia, która wprowadzi pojęcie metabolizmu do polskich przepisów BHP. Specjalne wzory matematyczne będą pozwalały (m.in. na podstawie wagi i wzrostu) obliczyć w jakiej temperaturze pracownik może pracować. Jest też wymóg stosowania takich rozwiązań jak m.in. klimatyzacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...