REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopiero na lotnisku zorientujesz się, że pozwolenie ESTA jest fałszywe

Przekręt na ESTĘ, czyli fałszywe zezwolenie na podróż do USA
Przekręt na ESTĘ, czyli fałszywe zezwolenie na podróż do USA
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oszuści znaleźli kolejny sposób na przekręt. Tym razem chodzi o formalności związane z uzyskaniem zezwolenia na wyjazd do Stanów Zjednoczonych w systemie ESTA. 

Fałszywa ESTA - nowy sposób na przekręt

Do listopada 2019 roku Polaków podróżujących do USA obowiązywały wizy. 11 listopada 2019 roku Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego. Polacy mogą wjeżdżać do USA bez wizy, a jedynym wymogiem jest zezwolenie za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, czyli ESTA. Jest ono ważne przez dwa lata, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 72 godziny. W tym przypadku wszelkie formalności, w przeciwieństwie do wizy, można załatwić drogą elektroniczną. 

REKLAMA

To z jednej strony ułatwienie, nie trzeba bowiem umawiać się na wizytę w ambasadzie Stanów Zjednoczonych, z drugiej - sprawy załatwiane wyłączenie drogą elektroniczną mogą budzić zagrożenie.

- Oszustwa internetowe stały się w ostatnich latach prawdziwą plagą. Cyberprzestępcy wykazują się kreatywnością, wymyślając rozmaite sposoby na wyłudzenie pieniędzy, bądź wrażliwych danych. Napastnicy informują o konieczności dopłaty do rzekomo zamówionej przesyłki, rozsyłają wezwania do zapłaty z groźbą o wszczęciu postępowania windykacyjnego, czy ponaglenia o nieuregulowanych rachunkach. Niestety, pułapki czyhają również na osoby załatwiające w Internecie sprawy urzędowe, w tym wyjazdy zagraniczne. - ostrzega Robert Dziemianko Marketing Manager G DATA Software. 

Uwaga na sprawy urzędowe załatwiane online

REKLAMA

Internauci chcący załatwić sprawę urzędową online powinni zachować czujność. W Internecie funkcjonuje wiele stron podszywających się pod znane instytucje lub biura pośrednictwa oferujące pomoc dla osób ubiegających się o wizę, pracę za granicą czy pozwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Niektóre z bardziej nowoczesnych i skomplikowanych oszustw obejmują usługi online lub firmy, które mogą nawet imitować logo, język, wygląd i styl witryny internetowej USCIS i/lub innych witryn rządowych. 

Zjawisko to dotyczy również Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie narażone na ten rodzaj oszustwa są osoby, które ubiegają się o pozwolenie po raz pierwszy, ponieważ posiadacze ESTA są informowani za pośrednictwem e-maila o upływającej ważności dokumentu. Wiadomość obok komunikatu (ESTA Expiration Warning) zawiera link do witryny (https://esta.cbp.dhs.gov/), na której znajduje się formularz wniosku o uzyskanie zezwolenia na przekroczenie granicy USA. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej na fałszywe witryny, takie jak na przykład https://estavisa.pl/, można trafić za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. Strony zawierają formularz przeznaczony do składania wniosku niemal nie różniący się od oryginału. Co gorsza, witryna jest na tyle dopracowana, że nie wzbudza większych podejrzeń. Jest nawet bardziej przyjazna aniżeli oficjalna strona U.S. Customs and Border Protection. Jednak o ile podczas wypełniania wniosku na oryginalnej witrynie za pomocą e-maila następuje weryfikacja telefonu komórkowego wnioskodawcy, o tyle na fałszywej stronie taki proces nie ma miejsca. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest cena zezwolenia. W wymienionym wcześniej fałszywym serwisie trzeba za nie zapłacić 81 USD, tymczasem oficjalna opłata wynosi 21 USD. 

Na co zwracać uwagę przy korzystaniu z rządowych stron

Co ciekawe, osoba składająca wniosek otrzyma pozwolenie na podróż do Stanów Zjednoczonych. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się ono od oryginału, a jedynym wyróżnikiem jest brak wzmianki informującej o wniesieniu opłaty 21 USD. W rezultacie nieświadomy podróżnik uda się z pozwoleniem oraz biletami na lotnisko, gdzie dowie się, że ESTA jest fałszywa i nie uprawnia go do podróży do USA. 

Informacja ze strony rządowej o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty z wyszczególnioną kwotą 21 dolarów.jpg

Informacja ze strony rządowej o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty z wyszczególnioną kwotą 21 dolarów

 

Źródło zewnętrzne

Fałszywa informacja o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty bez wyszczególnionej kwoty, która wynosi 81 dolarów.jpg

Fałszywa informacja o pozwoleniu na podróż do USA oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty bez wyszczególnionej kwoty, która wynosi 81 dolarów

 

Źródło zewnętrzne

Potwierdzenie ze strony rządowej o autoryzacji płatności. Fałszywa strona ten krok pomija..jpg

Potwierdzenie ze strony rządowej o autoryzacji płatności. Fałszywa strona ten krok pomija.

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Nietrudno sobie wyobrazić, że sama strata kilkudziesięciu dolarów to niewiele w porównaniu z innymi trudnościami związanymi z przełożeniem lotu, rezerwacją miejsc hotelowych, zmianie zaplanowanych spotkań i kosztami z tym związanymi. Poza tym podczas wypełniania formularza wnioskodawca przekazuje oszustom wrażliwe informacje, takie jak numer paszportu, dane osobowe, numer karty kredytowej itp.

Podczas kontaktów online z instytucjami państwowymi należy sprawdzać końcówkę adresu URL odwiedzanej witryny. Legalne jednostki rządowe posiadają domenę gov. Jeśli jest to .com lub inna domena, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z jakimś rodzajem oszustwa. To najlepszy sposób, aby uniknąć przesłania wrażliwych informacji cyberprzestępcom. Poza tym w przypadku wystąpienia wątpliwości co prawdziwości serwisu, należy poinformować CERT. Zadaniem tej organizacji jest całodobowe nadzorowanie ruchu internetowego i podejmowanie natychmiastowych akcji w razie pojawienia się zagrożeń - doradza Robert Dziemianko.

 

Zobacz także: Donald Trump wygra wybory w USA? "Foreign Affairs": Europa musi stać się "Trumpo-odporna"
Dzisiejsze dane o rynku pracy w USA mogą mieć negatywny wpływ na wycenę złotówki

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Reklama

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA