REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przed atakiem Rosji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainie powodująca konieczność opuszczenia swoich domów, a nawet granic kraju, przez ukraińskich obywateli. Z troski o siebie i o swoje rodziny szukają azylu, m.in. w Polsce. Na jakiej podstawie mogą przekroczyć granicę i wjechać do Polski?

Polska jednym z kierunków ucieczki obywatele Ukrainy w związku z militarnym atakiem Rosji  

Według szacunków ONZ po militarnym ataku Rosji na Ukrainę może ją opuścić nawet 5 mln osób. Z kolei Rzecznik wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców przekazał informację, że od wczoraj swoje domy na Ukrainie musiało już opuścić nawet 100 tys. mieszkańców tego państwa. To w głównej mierze obywatele Ukrainy, którzy zamieszkiwali miasta i ich okolice zaatakowane przez Rosję. Część z nich zdecydowała się opuścić teren zaatakowanej ojczyzny, uciekając do krajów sąsiadujących m.in. Polski. Ciężko przewidzieć jak będą wyglądały kolejne dni na Ukrainie i jakie dalsze kroki podejmie prezydent Rosji Wladimir Putin. Wszystko jednak wskazuje na zwiększającą się ekspansję jego działań. Zatem możemy spodziewać się, że coraz wyższej liczby ukraińskich uchodźców szukających azylu i pomocy w Polsce.

REKLAMA

Na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może wjechać do Polski uciekając przez wojną w Rosji?

Polska jest krajem graniczącym z Ukrainą, ale jednocześnie jest także granicą Unii Europejskiej. Do tego Ukraina nie należy do Strefy Schengen, znoszącej kontrole wewnątrz państw, które przystąpiły do Układu Schengen. To utrudnia jej swobodne przekraczanie. Zatem na jakiej podstawie obywatel Ukrainy może przekroczyć polską granice?

Obywatel Ukrainy możesz wjechać do Polski na podstawie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego;
  2. Wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C);
  3. Wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  4. Posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu;
  5. Wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym;
  6. Zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Jak długo obywatel Ukrainy może zostać w Polsce?

Czas na jaki obywatel Ukrainy będzie mógł wjechać do Polski jest zależny od dokumentu, na podstawie którego przekracza granicę.

Zatem jeśli wjedzie na podstawie paszportu biometrycznego jego legalny pobyt będzie trwał do 90 dni.

W przypadku wizy krajowej lub wizji Schengen wydanej przez polski organ, będzie mógł przebywać w Polsce przez czas ściśle w niej określony. Są one co do zasady wydawane czasowo. Jednak w przypadku zakończenia ważności wizy obywatel Ukrainy nie będzie musiał opuszczać naszego kraju. Będzie mógł zostać w niej przez kolejne 90 dni i to bez konieczności ponownego przekraczania granicy.

Uchodźca z Ukrainy posiadający wizę z oznaczeniem D lub C, wydaną przez inne państwo należące do strefy Schengen będzie mógł zostać w kraju nad Wisłą przez 90 dni.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę na podstawie zgody komendanta Straży granicznej będą mogły legalnie zostać w Polsce przez kolejne 15 dni.

Które państwa należą do Strefy Schoengen?

Do państw obszaru Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

Jak obywatel Ukrainy może przedłużyć swój legalny pobyt w Polsce?

Każdy obywatel Ukrainy, który został zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku trwającego w niej konfliktu zbrojnego, będzie mógł ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. W tym celu będzie musiał udać się do urzędu województwa, właściwego ze względu na miejsce obecnego pobytu i złożyć wniosek.

Jednak, niezależnie od powyższych rozwiązań prawnych, obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować legalny pobyt w Polsce w czasie epidemii COVID-19, na podstawie specjalnych przepisów. Bowiem  na mocy Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), tzw. ustawy specjalnej, w czasie trwania epidemii nastąpi  automatyczne przedłużenie prawa ważności wiz krajowych i zezwoleń o charakterze terminowym z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Analogicznie ulega przedłużeniu okres ważności zezwoleń na pobyt czasowy. Oznacza to, że cudzoziemiec nie musi występować o urzędowe potwierdzenie ważności zezwolenia na pobyt czasowy.

Pobyt w Polsce na podstawie wizy Schengen, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, w ramach ruchu bezwizowego, bądź na podstawie wizy długoterminowej wydanej przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej niebędące państwem obszaru Schengen, po upływie ich ważności również zostanie automatycznie uznany za legalny z mocy prawa od dnia następującego po ostatnim dniu legalnego pobytu wynikającego z tych dokumentów, do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii.

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

PIP: Problemy z wykorzystaniem laptopa w pracy przez osoby niepełnosprawne. Skorzystaj z medycyny pracy

Problem polega na tym, że przepisy regulują zasady organizacji stanowiska pracy, gdy pracownik pracuje na laptopie. Wtedy na takim stanowisku muszą się znaleźć np. dodatkowy monitor, dodatkowa klawiatura, podstawka. Ale w przypadku osób niepełnosprawnych jest możliwość, że taka organizacja miejsca pracy nie będzie odpowiadała stopniu i rodzajowi niepełnosprawności, z którymi boryka się pracownik. Co wtedy?

REKLAMA

Obowiązek instalacji czujki dymu i czujki czadu w mieszkaniach i budynkach. Nowe przepisy MSWiA już podpisane

Podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie 22 listopada 2024 r. (to Europejski Dzień Czujki Dymu) minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przekazał, że dzień wcześniej podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki odnośnie stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu). Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.

QUIZ. Dopasuj bohatera do polskiego serialu. Wynik 20/20 to rewelacja
Wszyscy kochamy polskie seriale. Zarówno te kultowe z PRL-u i lat 90., jak i nowe produkcje, zdobywające dzięki platformom streamingowym uznanie na całym świecie. Ale czy zawsze potrafimy skojarzyć postać z konkretnym tytułem? Rozwiąż nasz nowy quiz i przetestuj swoją wiedzę w tym temacie.
Dofinansowanie zimowego wypoczynku dla seniorów. Emeryci i renciści mogą otrzymać nawet 3307 zł

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi – wzmożona aktywność turystyczna. Na zimowy wypoczynek – z dofinansowaniem od byłego pracodawcy lub ze środków PFRON, mogą liczyć również seniorzy. Jakie warunki muszą spełnić i jakie kwoty mogą otrzymać?

Wielki QUIZ z dramatów sądowych. Mniej niż 15/20 to wyrok w zawieszeniu
Dramaty sądowe niezmiennie należą do jednego z najbardziej cenionych podgatunków filmowych. Akcja ograniczona głównie do jednego pomieszczenia, pojedynki na słowa, kwieciste monologi, oczekiwanie w napięciu na końcowy werdykt - widzowie to uwielbiają. Ty też? Przetestuj swoją wiedzę w naszym quizie. Proszę wstać, sąd idzie!

REKLAMA

QUIZ z wiedzy ogólnej. Odpowiesz na wszystkie pytania? Na ostatnie na pewno znasz odpowiedź
W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Będzie trochę tych z geografii i nauki a także kultury. Niektóre to mała zagwozdka. Obiecujemy, że łatwo nie będzie. Sprawdźcie czy odpowiecie na wszystkie.
Od 1 stycznia 2025 r. nie wyrzucisz do śmieci odzieży (koszula, kurtka, spodnie). Ale i obrusa, firanki, zasłony, koca, narzuty, prześcieradła

Od 1 stycznia 2025 r. nie możesz wyrzucić do śmieci tekstyliów. Muszą trafić do PSZOK. Musisz je tam zawieźć. To wymóg prawa unijnego.

REKLAMA