REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejczycy nie zainteresowani kampanią do PE

Tegoroczna kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie wywołała większego zainteresowania. Znalazło to również odzwierciedlenie we frekwencji wyborczej. Badania w tym zakresie zostały przeprowadzone przez Eurobarometr.

Kto orzeka o niepełnosprawności

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. O czym dokładnie decydują zespoły.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności

Osoba, która posiada status osoby niepełnosprawnej może skorzystać z wielu przywilejów w życiu codzienny, w pracy.

REKLAMA

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może się legitymować znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sprawuje nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności.

Polski Związek Niewidomych

Jest największą organizacją działającą na rzecz ludzi niewidomych i słabowidzących.

Polski Związek Głuchych

Polski Związek Głuchych to organizacja powołana w celu zrzeszania osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo skupia organizacje z terenu całego kraju zrzeszające osoby niesprawne ruchowo i osoby działające na ich rzecz.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" jest ogólnopolskim związkiem sportowym – związkiem stowarzyszeń kultury fizycznej.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SpiNKa pomaga niepełnosprawnym kierowcom w sprawach związanych z motoryzacją.

Sondaż parlamentarny 21-23 lipca 2009 r.

Z ostatnio opublikowanego sondażu wynika że tylko trzy partie weszłyby do Sejmu. Wzrasta przewaga Platformy nad PiS-em. W Sejmie po raz pierwszy nie znalazłoby się PSL.

Sondaż prezydencki

Pod koniec lipca Polacy najchętniej na fotelu prezydenckim widzieliby Jolantę Kwaśniewską. Wyprzedza ona obecnego premiera oraz innego kandydata lewicy Włodzimierza Cimoszewicza.

Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa osób niepełnosprawnych jest Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym prawem niepełnosprawnych bez wątpienia jest prawo do normalnego życia.

Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

„Ludzie listy piszą”. Piszący to także osoby niepełnosprawne. Jednak wysłanie listu przez osobę niepełnosprawną jest znacznie trudniejsze. Dlatego prawo wprowadza wiele udogodnień w placówkach dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Bardzo dużą część osób uczących się i studiujących stanowią osoby niepełnosprawne. Często muszą korzystać z bibliotek. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich bibliotek.

Gdzie może wejść niepełnosprawny z psem asystującym

Przez wiele lat kontrowersje wzbudzały zakazy wprowadzania psów do urzędów, banków i innych budynków. Utrudniało to niepełnosprawnym załatwienie ich wielu życiowych spraw. Na szczęście obecnie niepełnosprawni i ich psi przyjaciele są mile widziani wszędzie.

Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na pewno słowa te potwierdzą osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psów asystujących.

Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego

Pies asystujący ułatwia życie wielu niepełnosprawnym osobom. Dodatkową pomocą dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa asystującego.

Pomoc dla niepełnosprawnych przy głosowaniu w wyborach


Osoby niepełnosprawne mają takie same prawo do wybierania przedstawicieli władzy w państwie, jak osoby pełnosprawne. Osobom niepełnosprawnym należy pomoc w czasie wyborów, aby mogły skorzystać z głosownia.

Jakie kryteria musi spełnić rolnik, by móc skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenia

Zarówno niepełnosprawny rolnik, jak i jego niepełnosprawny domownik, może ubiegać się o refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Aby mógł skorzystać z takiego dofinansowania musi spełnić określone kryteria.

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Od 1 marca 2009 roku ruszył rejestr notarialnych poświadczeń dziedziczenia. Zastępuje on sądowe orzeczenie o nabyciu spadku. Niewątpliwą zaletą tej drogi jest prostota, oraz oszczędność czasu.

Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?

Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.

Kiedy obligatoryjnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być zawieszone z przyczyn niezależnych od organu administracji. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kiedy obligatoryjne umarza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być umorzone z przyczyn niezależnych od organu. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa nie zostanie przez urząd rozstrzygnięta.

Wypis aktu notarialnego

Czym jest wypis? Jaka jest równica między odpisem, a wyciągiem? Jakie koszty są z nimi związane i czemu one służą?

Co powinna zawierać karta parkingowa osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa daje osobom niepełnosprawnym prawo do parkowania i postoju w miejscach uprzywilejowanych. Niepełnosprawny bez takiej karty nie będzie mógł zaparkować na „kopercie”.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego

Koperta na miejscu parkingowym oznacza miejsce, na którym zaparkować może tylko niepełnosprawny. Miejsca mają ułatwić niepełnosprawnym szybsze i sprawniejsze dotarcie do urzędu, szkoły, sklepu.

Wyniki nowego sondażu TNS OBOP

Zgodnie z najnowszym badaniem rynku przeprowadzonym w dniach 2-5 lipca 2009 r., zwiększył się dystans pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością.

Co to jest doręczenie zastępcze?

Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest.

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Kiedy może nastąpić wyłączenie pracownika organu administracji?

Udając się do urzędu mamy nadzieję, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona przede wszystkim obiektywnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że wolelibyśmy, aby naszą sprawę rozpatrywał ktoś inny.

W jaki sposób organ gminy może dokonać wezwania?

Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Czym jest zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym?

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym obok stron, interwenientów i prokuratora w postępowaniu cywilnym może brać udział organizacja społeczna. Zasady jej udziału reguluje kodeks postępowania cywilnego w art. 61-63.

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Skład sądu w sprawie cywilnej

Sprawy cywilne rozpatrywane są przez sądy powszechne. Warto jednak wiedzieć jaki musi być skład sądu w danej sprawie. Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością całego postępowania.

Kiedy następuje spór negatywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

Czym jest postanowienie?

Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania.

Czym jest decyzja administracyjna?

Wszelkie akty wydawane przez organy administracji, czyli wszystkie rozstrzygnięcia urzędów we wszystkich naszych sprawach mają postać bądź decyzji, bądź postanowienia. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiej decyzji.

Referendum akcesyjne

Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Jego istotą jest podjęcie decyzji o szczególnym znaczeniu dla kraju. Przed taką decyzją stanęli Polacy w 2003 roku, kiedy 17 kwietnia Sejm zarządził referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Kiedy termin może być przywrócony?

Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.

Czy w każdym stadium postępowania administracyjnego strona może przeglądać akta?

Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania.

Czym jest Krajowa Rada Notarialna?

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu polskiego zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i zagranicznych.

Wybory prezydenckie w 2005 roku


Wybory prezydenckie w roku 2005 stały pod znakiem zapytania. Zgodnie z polskim prawem urzędujący prezydent Aleksander Kwaśniewski nie mógł ponownie ubiegać się o reelekcję. To zachęciło do startu w wyborach duża liczbę kandydatów. W mediach pojawiały się spekulacje na temat kandydatury dziennikarza Tomasza Lisa czy żony prezydenta Jolanty Kwaśniewskiej.

REKLAMA