REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Umowa przyrzekająca przeniesienie własności nieruchomości (także lokalu), tzw. przedwstępna, w której strony ustalają, że w przyszłości zawrą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub lokalu, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Podział majątku małżonków u notariusza

Między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa wraz z momentem zawarcia związku, która obejmować będzie wszystkie przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Wspólność taka może jednak zostać zniesiona.

Ile kosztuje porada prawna

Coraz częściej potrzebujemy porady prawnej. Jednakże nawet gdy sprawa staje się bardzo skomplikowana wiele osób obawia się, iż wyda zbyt dużo pieniędzy na tę usługę i woli działać samodzielnie, niekoniecznie z pozytywnym dla siebie skutkiem.

Przydatne kalkulatory

Jeżeli chcesz obliczyć wymiar urlopu, staż pracy, czy dowiedzieć się ile wyniosą opłaty u notariusza zapoznaj się z kalkulatorami, za pomocą których w prosty i łatwy sposób uzyskasz przydatne informacje.

REKLAMA

Porada prawna u adwokata lub radcy prawnego

Wzrasta zapotrzebowanie na korzystanie z porad doświadczonego fachowca w dziedzinie prawa. Warto się przygotować przed takim spotkaniem.

NSA: rejestracja auta z kierownicą po prawej stronie tylko wyjątkowo

Polskie urzędy mają prawo odmawiać rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które nie są przystosowane do prawostronnego ruchu. To konsekwencja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 27 stycznia.

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

REKLAMA

Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Podział mandatów w systemie proporcjonalnym

Z pewnością mało kto wrzucając swoją kartę wyborczą do urny zdaje sobie sprawę jakim skomplikowanym zabiegom matematycznym zostanie poddany jego głos, zanim przełoży się na realny wynik wyborczy. Tymczasem wybór konkretnego sposobu przydziału mandatów może mieć wpływ na losy całego ugrupowania politycznego ubiegającego się o mandaty w Sejmie.

Komu przysługuje prawo do życia?

Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Wybory samorządowe 1994

W wyniku zmian ustrojowych w Polsce powstał odrodzony samorząd terytorialny. Pierwsze wybory samorządowe miały miejsce w roku 1990. Kolejne odbyły się 4 lata później po upływie kadencji rad gminy.

Sondaż prezydencki GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”

Nadal liderem w wyścigu do pałacu prezydenckiego pozostaje Donald Tusk. Ma on jednak coraz większą konkurencję w postaci senatora z Podlasia, Włodzimierza Cimoszewicza. - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Testament przed notariuszem

Rozporządzenie na wypadek śmierci zgodnie z przepisami polskiego prawa może mieć postać tylko i wyłącznie testamentu. Testament natomiast może mieć różne postacie jedną z nich jest testament w formie aktu notarialnego.

Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną. Nie każda jednak osoba może zostać aplikantem notarialnym. Ustawa prawo o notariacie stawia przed przyszłymi rejentami pewne ograniczenia.

Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Notariusz w swojej kancelarii przechowuje oryginały aktów notarialnych. Natomiast stronom albo podmiotom zainteresowanym (np. sądom wieczystoksięgowym) wydawane są jedynie odpisy aktów.

Jak wygląda akt notarialny?

Akt notarialny to bardzo formalny dokument. Sporządzać go może tylko i wyłącznie notariusz lub asesor notarialny. Ponadto akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Zmiany dotyczące billboardów na budynkach mieszkalnych

W połowie grudnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które zakazuje umieszczania billboardów na budynkach wielorodzinnych.

Remont mieszkań komunalnych

Najemcy mieszkań (w tym komunalnych) niejednokrotnie borykają się ze złym stanem technicznym budynku. Przeciekające dachy, nieszczelne okna, niszczejące klatki schodowe to codzienny obraz w wielu polskich miastach. Często zdarza się też, że na skutek rozmaitych awarii dochodzi do przerw w dostawie mediów (wody, elektryczności, ciepła), które bardzo szybko dają się we znaki mieszkańcom lokali.

Fotoradar w śmietniku a mandaty za prędkość

Umieszczenie fotoradaru w śmietniku jest niezgodne z właściwym użytkowaniem urządzenia.

Ocena z religii wliczy się do średnej ocen

Wliczenie do średniej ocen z obowiązkowych zajęć lekcyjnych ocen z religii lub etyki jest zgodne z Konstytucją uznał w dniu 2 grudnia 2009 roku Trybunał Konstytucyjny.

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji


Platforma Obywatelska chce wprowadzić Polsce mieszany system wyborczy w wyborach do Sejmu.

Wybory samorządowe 1990 r.

Lata 1989 -1990 przyniosły Polsce wiele zmian o charakterze ustrojowym. Jedną z takich reform było wprowadzenie na terenie naszego kraju odrodzonego samorządu terytorialnego. W roku 1990 odbyły się pierwsze w Polsce po II wojnie światowej wybory do organów samorządu terytorialnego.

Sondaż Homo Homini- wybory parlamentarne

Instytut Homo Homini przeprowadził dla "Dziennika Gazety Prawnej" zarówno sondaż prezydencki jak i parlamentarny. Z tego ostatniego wynika, że na polskiej scenie politycznej niewiele się zmienia. W Sejmie znalazłyby się znowu 4 partie.

Sondaż Homo Homini- wybory prezydenckie

Z najnowszego sondażu Instytutu Homo Homini przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że rosną notowania Włodzimierza Cimoszewicza, spadają natomiast dotychczasowego lidera Donalda Tuska.

Sondaż TNS OBOP- wybory parlamentarne

Gdyby wybory do Sejmu RP odbyły się w minioną niedzielę znalazłyby się w nim tylko trzy partie polityczne- wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum".

Co należy wiedzieć o podatku leśnym?

Podatek leśny pod bardzo wieloma względami przypomina podatek rolny. Inny jest w tym wypadku jednak przedmiot opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku leśnym opodatkowaniu podlega posiadanie gruntów leśnych.

Zmiana danych w dowodzie osobistym

Dowód osobisty jest podstawowym dowodem tożsamości. Na jego podstawie władze publiczne ustalają tożsamość osób oraz ich miejsce zamieszkania (zameldowania). Dokument ten też jest szalenie przydatny przy zawieraniu wszelkiego rodzaju umów, zaciąganiu kredytów czy braniu towaru na raty. Dlatego też jest ważne aby znajdujące się w dowodzie osobistym dane były aktualne.

Co należy zrobić w wypadku zniszczenia dowodu osobistego

Każda osoba pełnoletnia będąca obywatelem polskim ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Wynika to wprost z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 r. Problem pojawia się jednak gdy dowód uległ zniszczeniu lub został zgubiony. Co wtedy należy zrobić? O tym również stanowi przywołana ustawa.

Co zrobić gdy dowód osobisty utracił ważność

Dowodem osobistym posługujemy się na co dzień. Jest to bowiem podstawowy dowód stwierdzający naszą tożsamość. Dowodem osobistym legitymujemy się przed organami władzy publicznej (Policja, straż miejska), okazujemy go również w banku a także przy zawieraniu większości umów. Dowód osobisty musi dlatego zawierać nasze aktualne dane a także być ważny.

Jak założyć UKS

UKS-y to uczniowskie kluby sportowe. Ich działalność reguluje ustawa o kulturze fizycznej (Dz. U. z dnia 6 marca 1996 r.) oraz prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104 i z 1990 r. Nr 14, poz. 86). To w tych przepisach prawnych należy szukać informacji jak założyć i prowadzić UKS.

Jak zameldować dziecko

Obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich obywateli Polski a także osób przebywających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Nie ma przy tym znaczenia wiek osoby. Jedyną przesłanką jest pobyt na terenie naszego kraju przez czas dłuższy niż 3 dni.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka


ETPCz jest międzynarodową instytucją, która rozpoznaje skargi dotyczące naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Skazani nie mogą kandydować do Parlamentu

Zgodnie z nowelizacją Konstytucji, która weszła w życie w dniu 21 października 2009 roku osoby skazane nie będą mogły robić kariery w polityce.

Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych

Każda czynność dokonana w kancelarii notarialnej podlega opłacie. W zdecydowanej większości wysokość kosztów zależna jest od wartości przedmiotu dokonanej czynności. Czy takie rozwiązanie nie jest krzywdzące dla niewidomych, którzy muszą składać oświadczenia tylko przed notariuszem?

PIT złożysz również przez Internet

Nowelizacja ordynacji podatkowej umożliwił składanie deklaracji podatkowych
za pomocą elektronicznych środków komunikacji bez konieczności podpisywania ich bezpiecznym podpisem kwalifikowanym

ZTM nie ma prawa gromadzić danych osobowych

Gromadzenie danych osobowych przez Zarząd Transportu Miejskiego w celu umieszczania ich na kartach miejskich jest bezprawne-uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem stojącym na straży wolności i praw obywatelskich, który ma badać, czy nie doszło do naruszenia prawa oraz zasad współżycia społecznego.

Staż ubezpieczeniowy z dwóch krajów można łączyć


Po wejściu w życie umowy o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą można sumować staż ubezpieczeniowy z obu państw, nie jest przy tym istotne czy zamieszkujemy w Polsce, Kanadzie, czy w innym kraju.

Wszystko o obowiązku meldunkowym

Każdy obywatel Polski jest obciążony obowiązkiem meldunkowym. W różnych okolicznościach musi wskazywać adres stałego, lub czasowego miejsca pobytu.

Problemy gmin z przedszkolakami

W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Praca zarobkowa i działalność gospodarcza prowadzona przez żołnierzy.

W dniu 6 listopada 2009 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych.

Kilka roszczeń - jeden proces

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Dopłaty do kredytów hipotecznych dla bezrobotnych

Osoby, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 roku i złożą wniosek o udzielenie pomocy do końca 2010 roku uzyskają pomoc w spłacie kredytu. Ustawa, która Prezydent Lech Kaczyński podpisał, przewiduje, że państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki.

Jakie przepisy regulują prawo do grobu?

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych często wiąże się z odwiedzinami grobów bliskich. Nie zapominając o ich uprzątnięciu i udekorowaniu, powinniśmy również przyjrzeć się ich stanowi prawnemu. Należy pamiętać, że prawo do grobu nie jest wieczne.

Połowa Polaków negatywnie ocenia sytuację polityczną w kraju

Portal Onet. pl przedstawia alarmujące dla polityków wyniki badania opinii społecznej,przeprowadzone przez CBOS. Co drugi badany określa sytuację w kraju jako negatywną.

REKLAMA