REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych podejmowane w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym. Postępowanie egzekucyjne zmierza do zaspokojenia wierzyciela.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające to postępowanie samodzielne, odgrywające znaczną rolę w procesie ochrony praw stron i uczestników postępowania cywilnego. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w jego trakcie normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.

Postępowanie nieprocesowe

Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego.

Przesłanki procesowe w postępowaniu cywilnym

Przesłanki procesowe to okoliczności warunkujące dopuszczalność wszczęcia i toczenia się postępowania oraz rozstrzygnięcia sprawy, co do meritum. Przesłanki dzielimy na dodatnie i ujemne oraz na bezwzględne i względne. Postępowanie może toczyć się jedynie, gdy spełnione są przesłanki dodatnie oraz nie występuje żadna przesłanka ujemna.

REKLAMA

Pozadowodowe sposoby dokonywania ustaleń faktycznych

Do wydania wyroku lub postanowienia konieczne jest ustalenie przez sąd podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. Co do zasady wszelkie twierdzenia sąd musi dokładnie zweryfikować. Pewna grupa faktów może stanowić trzon rozstrzygnięcia, bez ich uprzedniej weryfikacji pod względem prawdziwości.

Czym charakteryzuje się sądownictwo polubowne

Sądownictwo polubowne jest alternatywnym sposobem rozstrzygania sporów cywilnych, przez organ niepaństwowy. Sądownictwo polubowne dochodzi do skutku tylko w wypadku zawarcia między stronami umowy, która wyłącza właściwość sądu państwowego.

Naczelne zasady wymiaru sprawiedliwości

Naczelne zasady wymiaru sprawiedliwości wynikają przede wszystkim z Konstytucji RP oraz całokształtu systemu prawnego. Wymiar sprawiedliwości określa się jako działalność sądów, polegającą na konkretyzowaniu i realizowaniu norm prawnych w celu ochrony zasad praworządności. Ustalenie zasad na, których opiera się cały system wymiaru sprawiedliwości pozwala na sprawniejsze oraz rzetelniejsze wykonywanie jego funkcji.

Właściwość funkcjonalna sądu

Właściwość funkcjonalna zwana również funkcyjną polega na podziale funkcji w zakresie dokonywania poszczególnych czynności procesowych w postępowaniu cywilnym pomiędzy sądami różnych instancji lub też sądami równorzędnymi.

REKLAMA

Czym charakteryzuje się rozprawa

Rozprawa jest centralnym punktem postępowania cywilnego. Na rozprawie po raz pierwszy dochodzi do zetknięcia się sądu ze stronami postępowania oraz stron ze sobą. Najważniejszym momentem rozprawy jest wydanie orzeczenia kończącego sprawę.

Kto może zostać wybrany na stanowisko sędziego Trybunału

Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne?

Do zadań Trybunału Konstytucyjnego należy rozstrzyganie sporów kompetencyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta kategoria spraw jest rozstrzygana bardzo rzadko. Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Kiedy Trybunał orzeka o zgodności celów partii politycznych?

Na polskiej scenie politycznej mogą działać tylko takie partie polityczne, których statut oraz program są zgodne z postanowieniami ustawy zasadniczej. Jeżeli okaże się, że warunek ten nie został spełniony następuje automatyczne wykreślenie takiej partii z ewidencji partii politycznych.

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji. Funkcje Trybunału Konstytucyjnego pozwalają na eliminowanie aktów prawnych niezgodnych z postanowieniami ustawy zasadniczej.

Na czym polega kontrola norm prawnych?

Kontrola norm to podstawowe zadanie Trybunału Konstytucyjnego. Pozwala ono odróżnić działalność Trybunału od działalności innych organów władzy sądowniczej, gdyż żaden inny organ nie ma uprawnień do rozstrzygania o konstytucyjności ustaw.

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenie po niejawnej naradzie sędziów składu orzekającego. W sprawie o szczególnej zawiłości albo z innych ważnych powodów Trybunał Konstytucyjny może odroczyć wydanie orzeczenia na okres nie przekraczający 14 dni. Orzeczenia zapadają większością głosów.

Pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Organy Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jak każda instytucja państwowa posiada uporządkowaną organizację. Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz prezes Trybunału.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów. W związku z rangą organu, w którym zasiadają muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje do piastowania tego stanowiska.

Składy orzekające Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, składzie trzech lub w pięciu sędziów. Skład orzekający uzależniony jest od rodzaju rozpoznawanej sprawy. Sędziów do składu orzekającego Trybunału, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw, wyznacza prezes Trybunału.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

Koszty w sprawach cywilnych

Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów.

Czym charakteryzuje się zażalenie

Zażalenie jest zwykłym środkiem odwoławczym. Przysługuje stronie, jeżeli jej interesy zostały naruszone. Jego celem jest ochrona praw konkretnej osoby. Zażalenie wstrzymuje uprawomocnienia się orzeczenia oraz powoduje, co do zasady, przeniesienie sprawy do wyższej instancji.

Wszczęcie postępowania cywilnego

Wszczęcie postępowania cywilnego zmierza do zrealizowania przez konkretną osobę ochrony jej praw. Wszczęcie postępowania powoduje nadanie sprawie biegu, rozpoczyna postępowanie w sprawie.

Uznanie powództwa w postępowaniu cywilnym

Uznanie powództwa to jeden ze środków obrony pozwanego, z którego korzysta on w wypadku, gdy nie posiada żadnych zarzutów, które mogłyby mu zapewnić pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Pozwany zgadza się z okolicznościami podnoszonymi przez stronę przeciwną.

Właściwość umowna sądu w postępowaniu cywilnym

Kodeks postępowania cywilnego reguluje w sposób szczegółowy właściwość rzeczową, miejscową oraz funkcjonalną sądu do rozpoznawania i rozstrzygania spraw. W pewnych przypadkach ustawodawca dopuszcza jednak ustanowienie właściwości sądu przez strony w drodze umowy. Właściwość wyznaczona na podstawie ustaleń umownych zwana jest właściwością umowną lub prorogacyjną.

Kasacja w postępowaniu cywilnym

W wypadku, gdy wyrok orzeczony na naszą niekorzyść jest już prawomocny przysługuje nam jeszcze jeden środek odwoławczy, a mianowicie kasacja, czyli tak zwana skarga kasacyjna. Jedyną instancją uprawnioną do rozpatrzenia kasacji od wyroków w sprawach cywilnych jest Sąd Najwyższy.

Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym

Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu. Przesłanką uczestnictwa prokuratora w postępowaniu jest ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach o ubezwłasnowolnienie udział prokuratora jest obligatoryjny.

Czy wiesz co to jest droga sądowa

Chcąc wszcząć jakikolwiek proces początkowo trzeba upewnić się czy nasza sprawa przynależy do tak zwanej drogi sądowej. Przez pojęcie drogi sądowej należy rozumieć kompetencje sądów powszechnych i Sądu Najwyższego do rozpoznawania spraw cywilnych. Przesłankę dopuszczalności drogi sądowej w sprawach cywilnych formułuje przepis artykułu drugiego Kodeksu postępowania cywilnego.

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

Jak kształtuje się odpowiedzialności dyscyplinarna notariusza?

Notariusz w przeciwieństwie do adwokata oraz radcy prawnego nie posiada immunitetu zawodowego, co oznacza, że odpowiada on dyscyplinarnie za wszelkie uchybienia zawodowe jakich się dopuścił. Za przewinienia związane z wykonywaniem czynności należących do jego kompetencji może na niego zostać nałożona kara dyscyplinarna. Odpowiedzialność dyscyplinarna nie wyłącza innej odpowiedzialności tzn. karnej, cywilnej czy administracyjnej, jeżeli notariusz naruszy normy danej dziedziny prawa.

Jakie są obowiązki notariusza?

Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest obowiązany kierować się przy wykonywaniu swojego zawodu zasadą uczciwość, rzetelność, niezależność oraz bezstronność. Klasyfikacje obowiązków notariusza zawiera kilka aktów prawnych, wśród nich można wymienić Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza, który dzieli obowiązki notariusza na kilka grup.

Jak wygląda procedura przyznawania mieszkań komunalnych w Warszawie

Podpisanie umowy najmu jest finalnym elementem procedury przyznawania mieszkań komunalnych. W zależności od sytuacji mieszkaniowej poszczególnych gmin, na uzyskanie mieszkania można czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Komu przysługuje lokal komunalny w Warszawie

Lokal komunalny jest to mieszkanie przyznawane przez gminę osobom o stosunkowo niskich dochodach, których nie stać na wynajęcie bądź kupno własnego mieszkania. Niestety przepisy dotyczące ich przyznawania nie są jednolite, każda gmina przyznaje mieszkania według ustalonych przez siebie kryteriów.

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, któremu prowadzenie działalności gospodarczej nie przynosi zysku, może w pewnych przypadkach ją zawiesić. Instytucja zawieszenia pozwala na okresowe przerwanie działalności, a następnie jej wznowienie bez potrzeby jej zakończenia.

Co to jest Ewidencja Działalności Gospodarczej

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, dla osób fizycznych właściwym rejestrem jest ewidencja działalności gospodarczej. Ewidencja jest rejestrem jawnym, co oznacza, że każdy zainteresowany może zapoznać się z informacjami w niej zawartymi.

Czy znasz zasady wydawania dowodów osobistych

Dowód osobisty to dokument poświadczający obywatelstwo polskie, stwierdzający tożsamość osoby oraz uprawniający obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Dowód osobisty obowiązana jest posiadać każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Zasady wydawania dowodów osobistych reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Jak wyrobić dowód tymczasowy?

Co do zasady dowód osobisty wydawany jest tylko osobom pełnoletnim. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyrobienia dowodu tymczasowego obywatelom polskim, którzy ukończyli 13 rok życia. Dowód tymczasowy jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Dokument ten umożliwia przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej.

Wysokość podatków i opłat gminnych w 2010

Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych oraz podatków powinna brać pod uwagę ich maksymalną wysokość ustalaną przez Ministra Finansów. Górne granice stawek oparte są o wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych.

Jak wybieramy wójta

Wójt pełni funkcje organu wykonawczego gminy. Wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Kadencja wójta trwa cztery lata, licząc od dnia wyboru i ustaje z dniem upływu tego terminu.

Jak odwołać wójta

Odwołać wójta wybranego w drodze demokratycznych wyborów można na kilka sposobów, ale nie jest to proste. Z inicjatywą odwołania ma prawo wystąpić rada gminy lub mieszkańcy. Odwołanie następuje w formie referendum.

Uchwały izb notarialnych niezgodne z prawem

Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem uchwały Rad Izb Notarialnych w Warszawie, Krakowie oraz Szczecinie, dotyczące egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz odmowy wyznaczenia patrona osobom wpisanym na listę.

Samorządy prawnicze ograniczają konkurencję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał postanowienia zawarte w uchwalonym przez Krajową Radę Notarialną kodeksie etyki zawodowej za naruszające konkurencję.

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Jak uzyskać licencję syndyka?

Wykonywanie zawodu syndyka wymaga posiadania licencji. Aby ją uzyskać należy spełnić wymagania określone w ustawie z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka. Od 1 stycznia 2011 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady przeprowadzania egzaminów na syndyków. Wystarczy już 66 % trafnych odpowiedzi, aby zdobyć uprawnienia.

REKLAMA