REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Kto może zostać starostą?

Starostą może być wyłącznie osoba, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o pracownikach samorządowych. Powoływany jest wraz bezwzględną większością głosów, przez radę powiatu w głosowaniu tajnym.

Jak przebiega pierwsza sesja rady gminy?

Rada gminy obraduje na sesjach, które zwoływane są przez przewodniczącego rady nie rzadziej niż raz na kwartał. Szczególny tryb został jednak przewidziany dla pierwszej sesji rady gminy. Kto ją zwołuje i jak przebiega?

Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Nowe przepisy prawa mają zahamować niekorzystne trendy w działaniu administracji. Od 17 maja 2011 r. urzędnicy odpowiadają materialnie za szkody wyrządzone rażącym naruszeniem prawa.

REKLAMA

Czym darowizna na wypadek śmierci będzie się różnić od testamentu?

Trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej kodeks cywilny, który miałby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję darowizny na wypadek śmierci. Czym będzie się różnić od testamentu? Czy będzie lepszym rozwiązaniem?

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Czy do założenia fundacji niezbędny jest akt notarialny?

Osoby zainteresowane założeniem fundacji, powinny w pierwszej kolejności określić jej cele. Dopiero później mogą udać się do notariusza, który w formie aktu notarialnego sporządzi akt ustanawiający fundację.

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

REKLAMA

Czy notariusz może dokonywać czynności notarialnych poza kancelarią?

Notariusz może dokonywać czynności notarialnych w swojej kancelarii. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady, jeżeli przemawia za tym charakter czynności bądź szczególne okoliczności.

Czy można sporządzić testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Najpowszechniejszymi formami sporządzenia testamentu jest testament holograficzny (sporządzony na piśmie) i ten sporządzony w obecności notariusza. To jednak nie jedyne możliwości. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość sporządzenia testamentu alograficznego m.in. przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jak uzyskać zaświadczenie pozwalające na zawarcie małżeństwa za granicą?

Obywatel polski, który chce zawrzeć małżeństwo za granicą Mozę ubiegać się o zaświadczenie stwierdzające, że może, zgodnie z prawem polskim, zawrzeć małżeństwo. Jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać takie zaświadczenie?

Czym jest opłata skarbowa?

Jednym z warunków rozpatrzenia przez urząd naszego wniosku jest przedstawienie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. Czym jest i za jakie czynności jest pobierana?

Co powinien zawierać wniosek o uzupełnienie aktu stanu cywilnego?

Jeżeli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, możemy wnosić o jego uzupełnienie. Jakie dokumenty należy w takiej sytuacji złożyć? Jaką opłatę uiścić?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Kto może wydać zezwolenie skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa?

Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński muszą złożyć do urzędu stanu cywilnego wymaganych dokumentów, a następnie odczekać miesiąc, zanim będą mogły wziąć ślub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Czy termin oczekiwania może zostać skrócony? Kto może na to zezwolić?

Zawód notariusza w krajach europejskich

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Aby móc zgodnie z prawem wykonywać działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób, trzeba uzyskać licencję. Osoba, która chce wykonywać krajowy transport osób powinna spełniać wymogi dobrej reputacji, złożyć wniosek o wydanie licencji, przedstawić wymagane dokumenty i uiścić opłatę.

Czy dla sprostowania aktu stanu cywilnego niezbędne jest postępowanie sądowe?

Co do zasady, w akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jakich?

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata miejscowa, potocznie określana klimatyczną pobierana jest za pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Jej wysokość ustalana jest przez ragę gminy, ale nie może być wyższa niż 1,99 zł za dzień. Czy opłata jest pobierana zawsze?

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Ile kosztuje uzyskanie licencji na wykonywanie transportu taksówką?

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem należy spełnić szereg formalności. Wśród nich znajdziemy nie tylko posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem czy ukończenie szkolenia, ale również złożenie szeregu dokumentów i uiszczenie opłaty za licencję.

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Kto jest zwolniony z podatku leśnego?

Podatek leśny muszą uiszczać między innymi właściciele i użytkownicy wieczyści lasów, chyba że zostali na mocy ustawy bądź uchwały rady gminy zwolnieni od zapłaty podatku. Kto jest zwolniony z zapłaty podatku? Jakie kompetencje w tym zakresie posiada rada gminy?

Miejsce zamieszkania-czym jest?

W wielu formularzach urzędowych konieczne jest wskazywanie miejsca zamieszkania, które wielokrotnie jest mylone z miejscem zameldowania. Definicja miejsca zamieszkania została określona w kodeksie cywilnym – w art. 25.

Szybciej zarejestrujesz samochód

Opracowany projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców zakłada szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, czy dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku

Nowe elektroniczne dowody osobiste miały zacząć obowiązywać już od lipca 2011 roku, jednak w związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym na dostawę blankietów dowodów osobistych, oraz nowelizację ustawy o dowodach osobistych będzie się można nimi posługiwać dopiero od stycznia 2013 roku.

Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat.

Jak odtworzyć akt stanu cywilnego?

W razie zniszczenia ksiąg stanu cywilnego lub braku możliwości uzyskania odpisu aktu sporządzonego za granicą, można ubiegać się o odtworzenie aktu stanu cywilnego. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumentu należy przedstawić?

Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Jeżeli na naszej nieruchomości znajduje się drzewo, które chcielibyśmy wyciąć, mamy obowiązek otrzymać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Otrzymanie zezwolenia wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, której wysokość zależy od obwodu drzewa.

Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Kodeks wyborczy, przewiduje możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów.

Czy w przypadku adopcji sporządza się nowy akt urodzenia?

Zasadą jest, że dla jednej osoby tworzony jest tylko jeden akt stanu cywilnego, a wszelkie zdarzenia, które wpływają na zmianę stanu cywilnego są odnotowywane na akcie stanu cywilnego w formie wzmianki dodatkowej. Jest jednak jeden przypadek, kiedy zostanie sporządzony zupełnie nowy akt urodzenia.

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?

Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy. Jeżeli jednak została wprowadzona, to właściciele psów muszą mieć na względzie, że nie uiszczenie jej w terminie może skończyć się wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Kasy fiskalne 2011

W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów.

Zgoda na przetaczanie krwi musi być wyraźna

Każdy obywatel ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, w tym do wyboru metody leczenia. Zabieg przetoczenia krwi jest interwencją o podwyższonym ryzyku i lekarz musi uzyskać od pacjenta pisemną zgodę, niezależną od uzyskania zgody na inne rodzaje interwencji medycznej, np. na zabieg operacyjny.

TK zakwestionował zmiany w prawie budowlanym

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację prawa budowlanego, która miała usprawnić proces inwestycyjny. Oznacza to, że inwestorzy nadal będą musieli ubiegać się o pozwolenia na budowę.

Tydzień darmowych porad prawnych

Od dnia 9 do 13 maja 2011 w ramach akcji udzielania bezpłatnych porad prawnych "Niebieski Parasol" można się dowiedzieć czy pracodawca respektuje twoje prawa, czym się różni separacja od rozwodu, albo kto powinien dziedziczyć w pierwszej kolejności?

Wojsko jest informowane o aresztowaniu lub skazaniu kandydata

Sąd jest zobowiązany zawiadomić o aresztowaniu lub skazaniu kandydata do wojska. Rozporządzenia dopuszczają, iż informacja taka może zostać przekazana pocztą lub przez Internet. Obowiązek ten doprecyzowuje rozporządzenie z 29 grudnia 2010 r.

Wszystko o dopłatach bezpośrednich

Już tylko 2 tygodnie zostały na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych za 2011 rok.

Będzie jedna ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący skutków usuwania powodzi. Do tej pory przyznawanie pomocy, specjalne procedury, były uchwalane każdorazowo po ataku żywiołu za pomocą specustawy. Obecny projekt ma być uniwersalny.

Czym jest spółka cywilna?

Spółka cywilna w odróżnieniu od pozostałych spółek regulowana jest nie przepisami kodeksu spółek handlowych, lecz przepisami kodeksu cywilnego. W odróżnieniu od innych spółek nie posiada również podmiotowości prawnej. Czym więc dokładnie jest spółka cywilna?

Czynny żal za spóźnienie z deklaracją podatkową


Osoba, która nie składa zeznania podatkowego w terminie naraża się na konieczność zapłaty kary. Jednak kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość uniknięcia kary. Koniecznością jest zawiadomienie urzędu skarbowego zwane czynnym żalem.

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Kto może być prokurentem?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

Wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od 1 do 24 miesięcy. Przedsiębiorca może w każdym czasie, przed upływem 2 lat, wznowić działalność gospodarczą. Jeżeli tego nie uczyni, wpis do ewidencji zostanie wykreślony.

Kiedy organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

Koncesja udzielana jest na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Udziela jej minister właściwy ze względu na przedmiot działalności. W jakiej sytuacji organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

Kiedy koncesja może zostać cofnięta?

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, cofnięcie koncesji może nastąpić tylko w razie spełnienia się określonych okoliczności. Kiedy koncesja zostanie cofnięta? Czy organ koncesyjny w takiej sytuacji zawsze ma obowiązek jej cofnięcia?

Czym jest koncesjonowana działalność gospodarcza?

Uzyskanie koncesji jest niezbędnym elementem podjęcia kilku rodzajów działalności gospodarczej. Jaka działalność jest koncesjonowana? Kto udziela koncesji?

Kiedy wykonywanie działalności regulowanej zostanie zakazane?

Aby podjąć działalność regulowaną należy spełnić ustawowo przewidziane warunki oraz uzyskać wpis do rejestru. Kiedy organ może odmówić wpisu? Czy przedsiębiorcę można wykreślić z rejestru?

Czym jest działalność regulowana?

Podjęcie działalności regulowanej wymaga spełnienia szczególnych warunków, które określone są w odrębnych ustawach. Jaka działalność jest regulowana? Jakich formalności należy dopełnić, aby ją podjąć?

REKLAMA