REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rachunkowość w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą może być zwolniony z obowiązków związanych z rachunkowością tak, jak m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jaki jest koszt sporządzenia aktu notarialnego?

Żadne przepisy prawne nie wskazują konkretnie, jakie koszty poniesiemy chcąc sporządzić akt notarialny. Kwestia ta należy do uznania notariusza, z tymże ustawodawca określił maksymalną stawkę opłat.

Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?

Powszechność korzystania przez reklamodawców z tzw. reklamy wielkoformatowej skutkowała, częstym jej umieszczaniem na budynkach mieszkalnych, a w skrajnych przypadkach całkowitym przesłonięciem widoku „z okna” takiego budynku przez płachty, na których takie reklamy są umieszczone.

Hipoteka a podział nieruchomości

Hipoteka stanowi powszechnie stosowany środek zabezpieczania wierzytelności w obrocie. Przedmiotem hipoteki jest nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a ewentualnie także inna hipoteka.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

W dniu 16 czerwca 2011 roku Senat zgodził się na wykreślenie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych mówiącego o działaniu na szkodę spółek. Budził on wiele kontrowersji, ponieważ był nieprecyzyjny i pozwalał organom ścigania na zbyt daleko idącą uznaniowość.

Ułatwienia dla firm

Przyjęte przez Radę Ministrów założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, zawierają kolejne przepisy sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

Zmiana zasad sprzedaży alkoholu: piwo na stadionach i w pociągach


Od dnia 1 lipca 2011 roku zmienią się zasady sprzedawania alkoholu. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców łagodzi surowość dotychczasowego brzmienia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ryzykiem ponoszenia kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Miałoby pokrywać zarówno opłaty sądowe, jak i koszty pomocy prawnej adwokata. Najtańsze ubezpieczenie kosztowałoby ok. 150 zł rocznie.

REKLAMA

Psycholog sprawdzi lojalność funkcjonariusza policji

W celu weryfikacji lojalności policjanta, przełożony ma możliwość wysłania go na specjalne badanie. Podstawą do takiej decyzji są wątpliwości co do lojalności i uczciwości policjanta.

Leśnicy nie odpowiadają za szkody w środowisku- czas to zmienić

Fundacja ClientEarth Poland apeluje do Ministra Środowiska, Andrzeja Kraszewskiego o niezwłoczną zmianę ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Ustawa w obecnej wersji bezpodstawnie wyłącza z odpowiedzialności działalność prowadzoną przez leśników, co jest niezgodne z prawem unijnym.

Kto wybiera sołtysa?

Sołtys – organ wykonawczy w sołectwie, powoływany jest przez zebranie wiejskie. Do jego zadań należy m.in. reprezentowanie mieszkańców na zewnątrz, a także wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, rady gminy i zarządzeń wójta.

Czym jest zebranie wiejskie?

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest wybór sołtysa i rady sołeckiej.

Czym zajmuje się sołectwo w gminie?

Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Głównym jego zadaniem jest wspieranie gminy w jej działalności. Szczegółowe zasady funkcjonowania sołectwa zawiera jego statut.

Czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony w samorządzie terytorialnym?

Cudzoziemiec może rozpocząć pracę w urzędzie, jednak wyłącznie na stanowiskach usługowych czy pomocniczych. Nie może pełnić funkcji choćby pośrednio związanej z wykonywaniem władzy publicznej. Jakie warunki musi spełnić?

Kto może zostać wójtem w gminie?

Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem?

Kto może być członkiem zarządu powiatu?

W skład zarządu powiatu wchodzi od 3 do 5 osób, w tym przewodniczący zarządu – starosta oraz wicestarosta. Zarząd powoływany jest przez radę powiatu. Jakie warunki należy spełnić, aby móc zostać członkiem zarządu powiatu?

W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd powiatu?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Kompetencje do powoływania zarządu posiada rada powiatu, która jeżeli nie dopełni swojego obowiązku w określonym terminie, zostanie rozwiązana. W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd?

Czy posiedzenia rady powiatu są dostępne dla wszystkich?

Obrady rady powiatu są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Dlatego jednym z obowiązków organów samorządu terytorialnego jest zapewnienie warunków, które umożliwią jak najpełniejsze skorzystanie osobom zainteresowanym z ich uprawnienia.

Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Obowiązkiem przewodniczącego rady powiatu jest zwoływanie sesji rady. Jakie konsekwencje grożą mu za niedopełnienie tego obowiązku? Czy przepisy o samorządzie powiatowym w ogóle przewidują jakiekolwiek sankcje?

Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Rada powiatu powinna zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał, do czego uprawniony jest jej przewodniczący. Jednak zarząd powiatu lub grupa radnych może zwołać sesję nadzwyczajną. Kiedy?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Kto może zostać starostą?

Starostą może być wyłącznie osoba, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o pracownikach samorządowych. Powoływany jest wraz bezwzględną większością głosów, przez radę powiatu w głosowaniu tajnym.

Jak przebiega pierwsza sesja rady gminy?

Rada gminy obraduje na sesjach, które zwoływane są przez przewodniczącego rady nie rzadziej niż raz na kwartał. Szczególny tryb został jednak przewidziany dla pierwszej sesji rady gminy. Kto ją zwołuje i jak przebiega?

Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Nowe przepisy prawa mają zahamować niekorzystne trendy w działaniu administracji. Od 17 maja 2011 r. urzędnicy odpowiadają materialnie za szkody wyrządzone rażącym naruszeniem prawa.

Czym darowizna na wypadek śmierci będzie się różnić od testamentu?

Trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej kodeks cywilny, który miałby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję darowizny na wypadek śmierci. Czym będzie się różnić od testamentu? Czy będzie lepszym rozwiązaniem?

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Czy do założenia fundacji niezbędny jest akt notarialny?

Osoby zainteresowane założeniem fundacji, powinny w pierwszej kolejności określić jej cele. Dopiero później mogą udać się do notariusza, który w formie aktu notarialnego sporządzi akt ustanawiający fundację.

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

Czy notariusz może dokonywać czynności notarialnych poza kancelarią?

Notariusz może dokonywać czynności notarialnych w swojej kancelarii. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady, jeżeli przemawia za tym charakter czynności bądź szczególne okoliczności.

Czy można sporządzić testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Najpowszechniejszymi formami sporządzenia testamentu jest testament holograficzny (sporządzony na piśmie) i ten sporządzony w obecności notariusza. To jednak nie jedyne możliwości. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość sporządzenia testamentu alograficznego m.in. przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jak uzyskać zaświadczenie pozwalające na zawarcie małżeństwa za granicą?

Obywatel polski, który chce zawrzeć małżeństwo za granicą Mozę ubiegać się o zaświadczenie stwierdzające, że może, zgodnie z prawem polskim, zawrzeć małżeństwo. Jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać takie zaświadczenie?

Czym jest opłata skarbowa?

Jednym z warunków rozpatrzenia przez urząd naszego wniosku jest przedstawienie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. Czym jest i za jakie czynności jest pobierana?

Co powinien zawierać wniosek o uzupełnienie aktu stanu cywilnego?

Jeżeli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, możemy wnosić o jego uzupełnienie. Jakie dokumenty należy w takiej sytuacji złożyć? Jaką opłatę uiścić?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Kto może wydać zezwolenie skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa?

Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński muszą złożyć do urzędu stanu cywilnego wymaganych dokumentów, a następnie odczekać miesiąc, zanim będą mogły wziąć ślub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Czy termin oczekiwania może zostać skrócony? Kto może na to zezwolić?

Zawód notariusza w krajach europejskich

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Aby móc zgodnie z prawem wykonywać działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób, trzeba uzyskać licencję. Osoba, która chce wykonywać krajowy transport osób powinna spełniać wymogi dobrej reputacji, złożyć wniosek o wydanie licencji, przedstawić wymagane dokumenty i uiścić opłatę.

Czy dla sprostowania aktu stanu cywilnego niezbędne jest postępowanie sądowe?

Co do zasady, w akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jakich?

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata miejscowa, potocznie określana klimatyczną pobierana jest za pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Jej wysokość ustalana jest przez ragę gminy, ale nie może być wyższa niż 1,99 zł za dzień. Czy opłata jest pobierana zawsze?

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Ile kosztuje uzyskanie licencji na wykonywanie transportu taksówką?

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem należy spełnić szereg formalności. Wśród nich znajdziemy nie tylko posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem czy ukończenie szkolenia, ale również złożenie szeregu dokumentów i uiszczenie opłaty za licencję.

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Kto jest zwolniony z podatku leśnego?

Podatek leśny muszą uiszczać między innymi właściciele i użytkownicy wieczyści lasów, chyba że zostali na mocy ustawy bądź uchwały rady gminy zwolnieni od zapłaty podatku. Kto jest zwolniony z zapłaty podatku? Jakie kompetencje w tym zakresie posiada rada gminy?

Miejsce zamieszkania-czym jest?

W wielu formularzach urzędowych konieczne jest wskazywanie miejsca zamieszkania, które wielokrotnie jest mylone z miejscem zameldowania. Definicja miejsca zamieszkania została określona w kodeksie cywilnym – w art. 25.

Szybciej zarejestrujesz samochód

Opracowany projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców zakłada szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, czy dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku

Nowe elektroniczne dowody osobiste miały zacząć obowiązywać już od lipca 2011 roku, jednak w związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym na dostawę blankietów dowodów osobistych, oraz nowelizację ustawy o dowodach osobistych będzie się można nimi posługiwać dopiero od stycznia 2013 roku.

Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat.

Jak odtworzyć akt stanu cywilnego?

W razie zniszczenia ksiąg stanu cywilnego lub braku możliwości uzyskania odpisu aktu sporządzonego za granicą, można ubiegać się o odtworzenie aktu stanu cywilnego. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumentu należy przedstawić?

Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Jeżeli na naszej nieruchomości znajduje się drzewo, które chcielibyśmy wyciąć, mamy obowiązek otrzymać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Otrzymanie zezwolenia wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, której wysokość zależy od obwodu drzewa.

REKLAMA