REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach karnych

Często sytuacja materialna znacznie utrudnia ponoszenie kosztów sądowych. W sprawach karnych, podobnie jak w cywilnych istnieje instytucja zwolnienia od ich uiszczenia w całości lub w części.

Opłaty sądowe w sprawach karnych

W postępowaniu karnym niektóre opłaty uiszczamy już na etapie wnoszenia pisma do sądu. Inne - określa sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie.

Ile trwa prawo do grobu?

Prawo do grobu nie jest wieczne. Po 20 latach w miejscu pochówku może się znaleźć kwatera innej pochowanej osoby. Co warto wiedzieć o prawie do grobu?

Sposoby zniesienia współwłasności

Często spotykamy się ze współwłasnością rzeczy ruchomych i nieruchomości. W poniższej publikacji postaramy się przedstawić instytucję współwłasności oraz sposoby jej zniesienia.

REKLAMA

Usługi płatnicze – nowa ustawa

W dniu 24 października 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2011 r. Nr 199, poz. 1175, dalej „ustawa”).

Rozliczenia podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną dotyczącą kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) przez wspólnoty mieszkaniowe. Znajomość powyższej interpretacji przyda się z pewnością członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy będą mieli pewność co do prawidłowości rozliczanego przez nie podatku VAT.

Jak zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji z negocjacji?

Rozpoczynając negocjacje mające na celu zawarcie umowy, potencjalni kontrahenci zazwyczaj myślą przede wszystkim o sprawnym ich zakończeniu i przystąpieniu do realizacji założonego celu biznesowego. Warto pamiętać jednak, aby dążenie do osiągnięcia celu biznesowego (choć oczywiście najważniejsze), nie przesłoniło innych ważnych aspektów związanych z przystąpieniem do negocjacji i ich prowadzeniem.

Czym jest umowa o podział nieruchomości do korzystania?

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, co do zasady każdy jest uprawniony do korzystania z całej nieruchomości.

REKLAMA

Europejski komornik sądowy

Rola komorników sądowych jako organu egzekucyjnego w dzisiejszym świecie gospodarczym jest bardzo ważna. Sprawna i skuteczna egzekucja sądowa wpływa bowiem bezpośrednio na stabilność i rozwój zarówno małych jak i dużych.

Czy przed oszustwami i nadużyciami w firmie można się zabezpieczyć?

Sytuacja, w której firma traci zaufanie do księgowego jest dotkliwa dla całej organizacji. Aby uniknąć strat związanych z występowaniem nadużyć warto rozważyć wdrożenie działań prewencyjnych.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej ma chronić przed ponoszeniem kosztów związanych z prowadzonymi sporami sądowymi. Czy warto skorzystać z pomocy adwokata z polisy?

Do jakiego sądu wnieśc pozew o alimenty?

Pozew o alimenty składamy w sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich. Pismo możemy wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania pozwany lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?

Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście.

Liberalizacja przepisów dotyczących łączenia i podziału spółek

W dniu 26 września 2011 roku została ogłoszona ustawa z dnia 19 sierpnia o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych (Dz.U. 201, poz. 1182). Celem jest realizacja postanowień dyrektywy UE (2009/109/WE) z 2009r. w sprawie wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek.

Do jakiego sądu wnieść pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać zanim złożysz pismo.

Pełnomocnictwo administracyjne - WZÓR PISMA

Strona może w postępowaniu administracyjnym działać przez pełnomocnika. Takie pełnomocnictwo wymaga uiszczenia opłaty skarbowej. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Kogo zabraknie w Parlamencie?

Ostateczny koniec kariery Zbigniewa Chlebowskiego i jednorazowa przygoda polityczna Nelli Rokity. Sprawdź kogo zabraknie w ławach poselskich i senatorskich.

Platfoma wygrywa, ale większości konstytucyjnej nie ma

Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu rządząca koalicja utworzy ponowny rząd. Wedle ostatecznych wyników Platforma i PSL będą miały większość Sejmową. W Senacie dominacja PO.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Prezentujemy ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 9 października 2011 r.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

PKW podała wyniki z 99,18% obwodów wyborczych.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

Wyniki z 93,05% obwodów wyborczych.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

Prezentujemy wyniki PKW z 63,74% okręgów.

Wybory parlamentarne 2011 wyniki

Wyniki PKW z 63,74% okręgów.

Sondaże wyborcze 2011- porównanie

Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę, 9 października. Poniżej przedstawiamy zestawienie najnowszych sondaży wyborczych, przeprowadzonych przez niezależne instytuty badawcze opinii publicznej.

Kampania wyborcza 2011

Kampania wyborcza to ogół środków masowego przekazu, dzięki którym kandydaci lub partie chcą zachęcić potencjalnych wyborców do oddania na nich głosu. Od dobrze przeprowadzonej kampanii wyborczej zależy sukces partii, dlatego warto wiedzieć jakimi prawami się ona rządzi.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

W trakcie ciszy wyborczej zabroniona jest wszelka agitacja wyborcza, także ta prowadzona w internecie. Za jej złamanie grozi grzywna. Mogą ją otrzymać także internauci.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Dopisanie do spisu wyborców - w Warszawie urzędy będą otwarte dłużej

Dzisiaj (4 października) jest ostatni dzień, w którym można dopisać się do spisu wyborców. Z tego względu urzędy dzielnicowe w Warszawie będą otwarte aż do godziny 19.00.

Do 4 października można się dopisać do listy wyborców

Dzisiaj, czyli 4 października mija termin dopisywania się do listy wyborców dla osób, które mieszkają w danym miejscu bez zameldowania albo przebywają czasowo.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Wybory parlamentarne 2011 – kandydaci

Poznaj kandydatów w wyborach parlamentarnych 2011. W poniższym artykule zamieszczamy wykaz osób kandydujących z poszczególnych okręgów wyborczych.

Kalendarz wyborczy 2011

Przedstawiamy kalendarz wyborczy 2011. Dowiesz się z niego jaki jest termin wyborów parlamentarnych, do kiedy zgłosić zamiar głosowania w miejscu innym niż miejsce zameldowania oraz wielu innych przydatnych informacji.

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Jak znieść współwłasność?

Współwłaściciele nieruchomości w częściach ułamkowych mogą żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie. Uprawnienie do zniesienia współwłasności można jednak wyłączyć. W jaki sposób?

Współwłasność łączna i ułamkowa

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać kilku osobom. W takiej sytuacji są one współwłaścicielami. Współwłasność może być łączna lub ułamkowa. Czym się różnią?

Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Jednomandatowe okręgi wyborcze – to jedna z kluczowych zmian, jakie wprowadził Kodeks wyborczy. W okręgach jednomandatowych będziemy wybierać senatorów w najbliższym wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku.

Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Platforma Obywatelska wraz z koalicyjnym PSL na ostatniej prostej przed wyborami wprowadziła zmiany, które zdecydowanie utrudnią dostęp do informacji publicznej.

Jak są finansowane partie polityczne? – cz. 2

W wyborach parlamentarnych każdy głos jest na wagę złota. Nie tylko z uwagi na demokrację. Każdy głos to wymierne pieniądze dla partii w ramach subwencji państwowej. Jak jest ona przyznawana?

Jak są finansowane partie polityczne?

W wyborach parlamentarnych każdy głos jest na wagę złota. Nie tylko z uwagi na demokrację. Każdy głos to wymierne pieniądze dla partii w ramach subwencji państwowej. Jak jest ona przyznawana?

"Rodzina na swoim" także dla singli

Program "Rodzina na swoim" skierowany jest również do singli. Mogą bowiem z niego skorzystać osoby samotne, które nie posiadają dzieci.

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet do dwóch lat. Jakie skutki będzie miało jednak takie zawieszenie działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzący działalność może zawiesić swoją działalność na określony czas. Jakie są warunki zawieszenia działalności gospodarczej?

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku poza terytorium kraju: za granicą lub na polskim statku morskim jest możliwe. W związku z zaplanowanymi na październik 2015 roku wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach można wziąć w nich udział.

Rodzina na swoim również dla singli

Nowe przepisy znowelizowanej ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkania weszły w życie w dniu 31 sierpnia 2011 roku. Ustawa ułatwi nabywanie mieszkań przez osoby pozostające w związkach, jak również przez osoby niepozostające w związkach, czyli przez singli.

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprowadzanie aut do Polski z zagranicy jest praktyką coraz bardziej powszechną. Wydaję się to być stosunkowo proste i dość tanie. Ale czy na pewno? W tym artykule zweryfikujemy informacje dotyczące faktycznych kosztów sprowadzania samochodu.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – wyrok TK

Prawo użytkowania wieczystego to prawo pośrednie pomiędzy prawem własności, a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Polega ono na korzystaniu przez użytkownika wieczystego z nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków przez czas określony - 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat).

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

REKLAMA