REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki młodego kierowcy podczas okresu próbnego

Od 4 stycznia 2016 roku młodzi kierowcy będą objęci okresem próbnym. W tym okresie młody kierowca będzie musiał szczególnie ostrożnie prowadzić pojazdy. Jeżeli nie będzie spełniał obowiązków wynikających z okresu próbnego będzie narażony na łatwą utratę prawa jazdy. Jakie obowiązki ma młody kierowca podczas okresu próbnego?

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?

Do uzyskania niektórych uprawnień do kierowania pojazdami potrzebne jest badanie psychologiczne. Ma ono określić istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdów. Kiedy badania psychologiczne są obowiązkowe?

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

REKLAMA

Opłata skarbowa - wysokość

Poniżej przedstawiamy stawki opłaty skarbowej oraz możliwe zwolnienia. Opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia, a także udzielenie pełnomocnictwa.

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Czym zajmuje się UKE? W jakich sprawach mogą korzystać z jego pomocy zwykli obywatele?

Jak załatwić sprawę w urzędzie przez internet?

EPUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to portal, w którym sprawę urzędową możemy załatwić za pośrednictwem Internetu. Jak działa system?

Polska pod lupą Komisji za gospodarowanie odpadami

Komisja Europejska prześle polskim władzom uzasadnione opinie dotyczące niewłaściwej implementacji dwóch dyrektyw o odpadach. Jeżeli Polska się do nich nie zastosuje, Komisja może wnieść przeciwko niej skargę o naruszenie przepisów wspólnotowych.

REKLAMA

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Limity cen "Rodzina na swoim" 2012

Średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie "Rodzina na swoim" w 2012 r.

Stopa referencyjna programu "Rodzina na swoim" 2012

Kwota referencyjna stanowi podstawę ustalenia wysokości dopłat do oprocentowania kredytów w programie "Rodzina na swoim".

Banki udzielające kredytów „Rodzina na swoim” w 2012 r.

Gdzie w 2012 r. uzyskasz preferencyjny kredyt w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim"? Poniżej lista banków.

Śmieci w rękach gmin - nowe przepisy w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, nakładające na gminy nowe obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami. Co zmiany te oznaczają dla przeciętnego Kowalskiego?

Nowe zasady przy informacjach publicznych

Ponowne zasady wykorzystania informacji publicznej oraz ograniczenie dostępu ze względu na ważny interes gospodarczy kraju – takie nowości wprowadziła nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nowela weszła w życie 29 grudnia 2011 r.

Kwota przeciętnego wynagrodzenia w 2012 roku

Kwota przeciętnego wynagrodzenia ma wpływ zarówno na kwotę bazową jak i na minimalne wynagrodzenie pracowników. Jaka jest prognozowana kwota przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r.?

Kilometrówka w 2012 roku

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury zmieniają się stawki przebiegu pojazdu prywatnego używanego do celów służbowych za 1 km. Jak będzie wyglądała kilometrówka w 2012 roku?

Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie

Osoby, których nie stać na prawnika, będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Udzielają ich mecenasi z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Kwota wolna od podatku w 2012 r.

Kwota dochodu wolnego od podatku to kwota niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Jaka jest kwota wolna od podatku w 2012 r.?

Kwota bazowa 2011/2012

Kwota bazowa jest ustalana corocznie. Nowa kwota bazowa obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. W związku z tym w 2012 roku będą obowiązywać dwie kwoty bazowe. Pierwsza będzie obowiązywać do końca lutego 2012 roku, a druga – nowa, będzie obowiązywać od 1 marca 2012 roku.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2012 r.

Każdy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego podlega opłacie. Jakie opłaty obowiązują w 2012 r.?

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Stawki ryczałtu ewidencjonowanego w 2012 r.

Stawki ryczałtu są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Są one różne w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie są stawki ryczałtu ewidencjonowanego w 2012 r.?

Koszty uzyskania przychodów w 2012 r.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wydatków, które bezwzględnie do kosztów zaliczone nie mogą być. Jakie są koszty uzyskania przychodów w 2012 r.?

Rozstrzyganie sporów przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzyga spory związane z usługami telefonii komórkowej i stacjonarnej, dostępu do Internetu oraz usługami pocztowymi.

Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich

Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra.

Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy

Do Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy można złożyć skargę w przypadku, gdy konsument uzna, że reklama wprowadza w błąd lub w inny sposób narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy.

Rozstrzyganie sporów przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH)

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH) rozstrzygają spory związane z zakupionym towarem lub usługą (m.in. zakupem obuwia, sprzętu AGD, wykonaniem usług remontowo-budowlanych itp.)

Rozstrzyganie sporów przez Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory powstałe między konsumentami a zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wartość sporu nie może być niższa niż 1 000 zł.

Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich

Jeżeli przedsiębiorca nie uznał reklamacji konsumenta, a ten się nie zgadza z jego decyzją, może zwrócić się o mediację lub rozstrzygnięcie do sądu polubownego, a więc skorzystać z alternatywnych metod rozstrzygania sporów.

Jakie są koszty postępowania przed NSA w 2012 r.?

Sprawdź jakie są koszty postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w 2012 r.

Jakie są opłaty w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2012 r.?

Sprawdź jakie są opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2012 r.

Jakie są opłaty za czynności rzeczników patentowych w 2012 r.?

Wynagrodzenie rzeczników patentowych reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2003 r. Jakie jest wynagrodzenie rzeczników patentowych w 2012 r.?

Wynagrodzenie doradców podatkowych 2012 r.

Doradcy podatkowemu za występowanie przed sądem administracyjnym przysługuje wynagrodzenie. Sprawdź zarobki doradców podatkowych w roku 2012.

Proces zatwierdzania taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Od 1 stycznia 2012 roku będą obowiązywały nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną odbiorcom w gospodarstwach domowych (Energa Obrót, Enea, PGE oraz Tauron Sprzedaż). Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla energii elektrycznej zgodnie z zasadami określonymi w ustawie – Prawo energetyczne, po czym zatwierdza je (bądź nie) Prezes URE. Jak przebiega ten proces?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a ogłoszenie upadłości

Co do zasady, mówiąc o ogłoszeniu upadłości mamy na myśli duże przedsiębiorstwa. Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze nie zawęża jednak upadłości do wielkich spółek. Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, np. właściciel sklepu, może ogłosić upadłość?

Raport plus z informacją o ocenie punktowej

Biuro Informacji Kredytowej sporządza różne raporty określające stan zaciągniętych zobowiązań klientów banków i innych instytucji udzielających kredytów. Raport plus z informacją o ocenie punktowej, poza danymi osobowymi i finansowymi, zawiera ocenę klienta pod kątem możliwości uzyskania przez niego kredytu.

Informacja ustawowa i jej udostępnianie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechowuje, przetwarza oraz dystrybuuje informacje o historii kredytowej klientów banków i tzw. SKOK-ów w formie raportów kredytowych. System zarządzany przez BIK ułatwia wyżej wymienionym instytucjom ocenę klienta pod kątem jego zdolności do spłaty kredytu, a także ryzyko związane z udzieleniem mu takiego kredytu. Czym jest tzw. informacja ustawowa?

Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Informacja ustawowa to podstawowa informacja, o jaką można wnosić do Biura Informacji Kredytowej. Poza tym można uzyskać tzw. raport plus, udostępniany odpłatnie na każde życzenie wnioskodawcy. Czym różnią się od siebie te dwa zestawienia?

Historia kredytowa – czy jej posiadanie pomaga w uzyskaniu kredytu?

Historia kredytowa to nic innego jak zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe oraz ich stan. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne jest jej budowanie, zwłaszcza w sytuacji zwrócenia się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu. Możemy się wtedy spotkać z decyzją odmowną, ponieważ bank nie będzie w stanie ocenić ryzyka związanego z udzielonym zobowiązaniem.

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

W postępowaniu administracyjnym strona może działać sama (osobiście) bądź przez pełnomocnika. Działanie strony za pośrednictwem pełnomocnika należy do jej praw, i może zostać wyłączone jedynie, gdy czynność musi być dokonana wyłącznie przez stronę. Czym charakteryzuje się pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym?

Co jest imprezą masową?

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa europy w piłce nożnej. W listopadzie mieliśmy do czynienia z licznymi demonstracjami w dniu Święta Niepodległości. Wtedy pojawiły się również dyskusje odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa takich imprez. Co jest imprezą masową, a co nią nie jest?

Zasiłek pogrzebowy 2012

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku.

Prawa i obowiązki podejrzanego w prokuraturze

Podejrzany w postępowaniu przygotowawczym posiada liczne uprawnienia, ale również zobowiązania. Jakie prawa i obowiązki ma podejrzany w postępowaniu przygotowawczym?

Przesłuchanie w prokuraturze

Przesłuchanie przez prokuratora jest częścią postępowania przygotowawczego. Przesłuchiwanym jest podejrzany o popełnienie czynu zabronionego. Jak wygląda przesłuchanie w prokuraturze?

Czy można w prokuraturze stawić się z adwokatem?

Podejrzany przesłuchiwany przez prokuratora ma prawo do obrony. Prawo to polega zarówno na osobistym składaniu wyjaśnień jak i na udziale adwokata przy przesłuchaniu podejrzanego.

Bezpłatna pomoc prawna dla ofiary przestępstw

Wiele ofiar przestępstw nie wie, w jaki sposób dochodzić swoich praw. Często barierą w walczeniu o swoje są koszty, jakie należy ponieść za założenie sprawy w sądzie jak i koszty za pomoc prawną u adwokata lub radcy prawnego. Jednak istnieją bezpłatne możliwości pomocy prawnej dla takich osób. W jaki sposób uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Do jakiego sądu wnosi się pozew pracowniczy?

Pracownicy chcący wnieść pozew pracowniczy muszą określić, do jakiego sądu należy tego dokonać. Trudnością w tego typu sprawie jest określenie sądu właściwego do rozpatrzenia naszej sprawy. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego sadu należy wnieść pozew pracowniczy.

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem

Strona postępowania sądowego powinna zapoznać się z treścią wyroku. Najłatwiejszym sposobem jest obecność na odczytaniu wyroku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak dowiedzieć się, co zawiera treść orzeczonego wyroku?

Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Obowiązek stawienia się w sądzie jest uzależniony od statusu osoby w procesie. Inaczej wygląda ta kwestia, jeżeli jest się świadkiem, pokrzywdzonym lub oskarżonym. Kiedy stawiennictwo w sądzie jest dla wymienionych uczestników procesu obowiązkowe?

REKLAMA