REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska wprowadziła obowiązek posiadania przez deweloperów rachunków powierniczych. Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupujących mieszkania.

Bezpłatne porady prawne "Omega Pomagamy"

Raz na dwa tygodnie prawnicy kancelarii udzielają darmowych porad z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, wypadków komunikacyjnych oraz błędów lekarskich.

"Mieszkanie dla Młodych" mniej korzystne niż "Rodzina na swoim"?

Mieszkanie dla Młodych (MdM) ma zastąpić kończący się program Rodzina na swoim. Niestety nowy program jest mniej korzystny dla kredytobiorców. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ujawnił zasadnicze szczegóły planowanego, nowego programu dopłat do kredytów.

Uciążliwe sąsiedztwo - środki prawne

Wzajemne stosunki między właścicielami/posiadaczami nieruchomości sąsiadujących, względnie nieruchomości wzajemnie na siebie oddziaływujących, poza pewnymi chlubnymi wyjątkami, z reguły nie należą do łatwych i przyjemnych.

REKLAMA

Ustalenie wysokość opłaty adiacenckiej

W jakich okolicznościach wójt/burmistrz/prezydent może ustalić opłatę adiacencką? Jak ustala się jej wysokość?

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w UE

Jak unijne reguły dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług wpływają na polskich przedsiębiorców?

Nabycie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

Przekształcenie spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową

Z punku widzenia właścicieli nieruchomości - lokali wchodzących w skład dużych spółdzielni mieszkaniowych, w zasobach której mogą znajdować się nawet całe osiedla, korzystnym rozwiązaniem wydaje się wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej.

REKLAMA

Rodzina na swoim - limity na IV kwartał 2012

Sprawdź, jakie limity obowiązują w programie "Rodzina na swoim" w IV kwartale 2012 r.

Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Użytkownik wieczysty może wnosić o aktualizację opłaty rocznej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji opłaty rocznej. Warto przy tym zaznaczyć, że ciężar udowodnienia istnienia przesłanki do aktualizacji opłaty (tj. zmiany wartości nieruchomości) spoczywa na użytkowniku wieczystym składającym wniosek.

Prawo pierwokupu przy inwestycjach w ziemię rolną

Inwestorzy planujący zakup nieruchomości rolnych, powinni pamiętać o przysługującym prawie pierwokupu dzierżawcy tej nieruchomości. Jest to prawo określonej osoby (w tym przypadku dzierżawcy albo ANR) do pierwszeństwa w zakupie oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby jej właściciel zamierzał sprzedać ją osobie trzeciej.

Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?

Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w wyniku wydania decyzji. Organ ustala w niej opłatę z tytułu przekształcenia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest często z koniecznością wynajęcia lokalu. W wyniku zakończenia umowy najmu lokalu, mogą pojawić się wątpliwości w jakim stanie najemca zobowiązany jest zwrócić przedmiot najmu wynajmującemu.

Wykup mieszkania komunalnego z możliwością uzyskania bonifikaty

W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Podatek od nieruchomości w 2012 roku

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne.

Ochrona znaków towarowych w prawie polskim

Czym jest znak towarowy? Jak działa mechanizm ochrony znaków towarowych przewidziany w prawie polskim?

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 r.

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 roku, tak jak w latach poprzednich ustalana jest jako 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. II

W poniższej publikacji, stanowiącej II część artykułu, który ukazał się w dniu 10 sierpnia 2012 r., zostanie przedstawiony nowy sposób nabycia obywatelstwa polskiego poprzez jego przywrócenie oraz zagadnienia związane z utratą obywatelstwa polskiego oraz z potwierdzeniem posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uregulowane w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161; dalej „nowa ustawa”).

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. I

Od 15 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowe ustawa o obywatelstwie polskim. Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.

Nieruchomości Skarbu Państwa w księgach wieczystych

Od dnia 24 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych

16 sierpnia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o obywatelstwie polskim - nowe przepisy

Nowe przepisy ustawy o obywatelstwie polskim przewidują przywrócenie obywatelstwa. Regulują również kwestię wielonarodowości. Ustawa obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r.

Święto Wojska Polskiego i 92. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dnia 15 sierpnia 2012 r. przypada Święto Wojska Polskiego oraz 92. rocznica Bitwy Warszawskiej.

TK: Określanie wysokości opłaty koncesyjnej przez KRRiT

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 40 ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego postawie Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za niekonstytucyjne.

Powstanie Warszawskie

Chociaż do dziś trwają spory co do zasadności rozpoczęcia powstania w Warszawie, to niewątpliwie pozostaje ono jednym z najbardziej znanych i cenionych za odwagę polskich zrywów narodowych.

Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.

Ekologiczne ciepło będzie obowiązkowe

Planowanie budowy domu lub budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń. Każdy, kto chciał rozpocząć tego rodzaju przedsięwzięcie w czasie tegorocznych wakacji musi liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Jaka przyszłość czeka działkowców?

Problem własności i sposobu funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych jest w ostatnich dniach tematem licznych analiz i spekulacji, a wszystko to za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w sposób jednoznaczny obalił konstytucyjność obecnie obowiązujących przepisów.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Kiedy urzędnicy ponoszą odpowiedzialność? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Czy rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie stanie się możliwa? Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym umożliwiającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Możliwość przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Transformacja wiąże się z poważnymi zmianami stanu prawnego wspólników.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Istotą swobody przedsiębiorczości jest umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie członkowskim.

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka następuje po wniesieniu skargi, z którą może wystąpić każdy obywatel w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Rodzaje skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to sąd międzynarodowy, którego głównym celem jest ochrona praw i wolności. Czyni to poprzez rozpatrywanie skarg, które są do niego wnoszone.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymogi sprawowania urzędu sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka określa Europejska Konwencja Praw Człowieka. Kadencja sędziego trwa dziewięć lat.

Problematyka gruntów warszawskich

Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu określonej osoby prawa do rzeczy na mocy indywidualnego aktu prawnego. Po 5 kwietnia 1958 r. wywłaszczeni zostali całkowicie pozbawieni prawa do rzeczy w tym wypadku do gruntu, a odszkodowanie które chcą uzyskać za wywłaszczenie nieruchomości jest skomplikowana i długotrwała.

Nowe prawo jazdy – zmiany w przepisach od 2013 r.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy wejdą już styczniu 2013 r. Prawo jazdy przestanie być bezterminowe.

Roszczenie o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy – służebność przesyłu

W dniu 8 września 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której uznał, że właścicielowi nieruchomości nie przysługuje wobec nieuprawnionego posiadacza służebności przesyłu roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia jej wartości, związanego z normalnym korzystaniem z nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści takiej służebności (sygn. akt III CZP 43/11, dalej „uchwała”).

Zwrot opłaty legalizacyjnej od kontrahenta a podatek VAT

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów (dalej „organ podatkowy”) wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) kwoty opłaty legalizacyjnej, otrzymanej w związku z legalizacją samowoli budowlanej (sygn. IPPP1/443-20/12-2/IGo, dalej „Interpretacja”).

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Kim jest przedsiębiorca według przepisów polskiego prawa? Jakie są jego uprawnienia i obowiązki? Jak brzmi definicja przedsiębiorcy w kodeksie cywilnym?

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Dezinformacja w Internecie: jak znaleźć pomoc prawną?

Istnieje wiele stron internetowych, publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie”. Jeśli chcesz uzyskać informację lub poradę prawną, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji.

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Jak znaleźć prawnika w Irlandii?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać prawnik, wykonujący swój zawód w Irlandii? Ile może kosztować nas tłumaczenie?

REKLAMA