REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od 6 do 9 czerwca 2024 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W sumie wybranych będzie 720 europosłów. W Polsce głosowanie odbędzie się w niedzielę 9 czerwca (od godz. 7.00 do 21.00) i wybranych będzie 53 posłów w 13 okręgach wyborczych. Jak będą liczone głosy a jak dzielone mandaty?
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. odbywają się w Polsce w niedzielę 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Jak głosować w Polsce? Jak oddać ważny głos? Ile kart do głosowania wręczy nam komisja?
Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwić beneficjentom korzystanie z pomocy w formie zdalnej i ograniczyć wymagane formalności. Co się zmieni?
Wybory do PE 2024. Jeszcze tylko dziś Polacy przebywający za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców. Gdzie będzie najwięcej obwodów do głosowania?
REKLAMA
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zostały 4 dni, aby pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Można to zrobić tylko do 6 czerwca.
Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?
9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska?
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.
REKLAMA
Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji.
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?
4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?
Pozew do sadu o zbyt wysoki czynsz jest jednym z uprawnień przysługujących lokatorom. W jakich sytuacjach można wnieść do sądu pismo?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.
Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!
Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł?
Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.
Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.
Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia.
Wybory samorządowe w 2024 roku odbywają się według ściśle określonego terminarza. Swój głos w wyborach będzie można oddać w niedzielę 7 kwietnia w godz. 7:00 ‑ 21:00.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Co zrobić, by głosować w miejscu zamieszkania?
Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła 18 marca 2024 r. wyjaśnień odnośnie zasad jednoczesnego kandydowania w tych samych wyborach na radnego gminy z listy jednego komitetu wyborczego przez osobę będącą jednocześnie kandydatem na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zgłoszonym przez inny komitet wyborczy. Sprawa ta jest istotna w kontekście najbliższych wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. i 21 kwietnia (II tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast).
Ile kosztuje paszport w 2024 roku? Ile wynosi opłata za paszport tymczasowy? Obniżona opłata za paszport przysługuje m.in. dzieciom, emerytom, z Kartą Dużej Rodziny. Kiedy jest za darmo? Ile kosztuje paszport dla psa w 2024 roku?
Czasem koszt porady prawnej przekracza możliwości zwykłego obywatela. Warto wtedy widzieć, że prawie 1500 punktów w całej Polsce oferuje darmową pomoc prawną. Jak z niej skorzystać?
Kolejnym etapem egzekucji z nieruchomości po dokonaniu przez Komornika Sądowego obwieszczenia o licytacji zajętej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i wyznaczeniu terminu pierwszej licytacji przez Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jest przeprowadzenie licytacji.
Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - przekazała Kancelaria Prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.
Państwowa Komisja Wyborcza w dniu 4 marca 2024 r. udzieliła obszernych wyjaśnień i wytycznych odnośnie zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Publikujemy najważniejsze fragmenty tych wyjaśnień.
Uchwała w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego została podjęta przez sejm w środę 6 marca 2024 roku.
Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?
Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy.
Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?
Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.
Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w najbliższych wyborach samorządowych? Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.
Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.
Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?
Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?
Członkom komisji wyborczych za pracę w tych komisjach należą się dni wolne a także diety. Sprawdziliśmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach samorządowych w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak w piśmie z 12 lutego 2024 r. udzielił odpowiedzi na pytanie, czy nieodpłatne korzystanie przez komitety wyborcze z pomieszczeń na spotkania z wyborcami i miejsc na ekspozycję materiałów wyborczych, którymi dysponują jednostki samorządu terytorialnego jest zgodne z prawem.
Nabycie własności rzeczy może nastąpić na różne sposoby. Nieruchomość można na przykład kupić, dostać w prezencie w ramach darowizny, odziedziczyć w spadku po zmarłym. Jeszcze innym sposobem jest nabycie w drodze zasiedzenia.
Nie każdy wie, że w wyborach samorządowych w Polsce mogą uczestniczyć (zarówno głosować jak i kandydować) osoby, które nie mają obywatelstwa polskiego. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała niedawno, że obywatele państw Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi a także obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mogą głosować i kandydować w zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. polskich wyborach do rad gmin oraz głosować w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Podstawowe zasady dotyczące Trybunału Konstytucyjnego są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej uwzględniamy wszystkie zapisy zawarte w Konstytucji RP dotyczące TK. Wskazujemy również na ustawę, która dotyczy organizacji i trybu postępowania przed TK.
Oszuści znaleźli kolejny sposób na przekręt. Tym razem chodzi o formalności związane z uzyskaniem zezwolenia na wyjazd do Stanów Zjednoczonych w systemie ESTA.
Wybory samorządowe w bieżącym 2024 roku odbędą się 7 kwietnia w godzinach godz. 7.00–21.00. Natomiast 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, którzy nie osiągnęli większości głosów w pierwszej turze. Już weszło w życie rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów, które zawiera kalendarz wyborczy.
Przez cały luty eksperci z wrocławskiego ZUS będą dyżurować pod telefonem. W jakich godzinach będzie można zadzwonić, aby się skonsultować? Na jakie pytania będą odpowiadać?
Rada Gabinetowa odbędzie się we wtorek 13 lutego 2024 r. o godzinie 13:00. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział 1 lutego zwołanie tego gremium. Tematem obrad Rady Gabinetowej mają być inwestycje zainicjowanych w ostatnich latach oraz modernizacja i rozwój polskiej armii. Będzie to siódme posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem obecnego prezydenta. Czym jest Rada Gabinetowa?
Kadencja Sejmu trwa cztery lata. Taka sama jest też kadencja Senatu. Konstytucja przewiduje jednak trzy przypadki, w których kadencja Sejmu i Senatu może ulec skróceniu. Kiedy może nastąpić rozwiązanie parlamentu?
Ustawa budżetowa na 2024 r. została przekazana prezydentowi do podpisu 25 stycznia tego roku. 1 lutego 2024 r. upływa więc termin, w którym prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy budżet podpisać, czy też – skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Co na ten temat mówią przepisy Konstytucji?
W dniu 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Tego dnia wybierzemy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy a także (w I turze) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ci włodarze gmin, miast i wsi, którzy nie zostaną wybrani w I turze, staną do II tury, która odbędzie się 21 kwietnia 2024 r. Pierwszym terminem w zaprojektowanym kalendarzu wyborczym jest 12 lutego. Jakich obowiązków trzeba dopełnić w tym terminie?
Ustawa budżetowa na 2024 r. została przyjęta przez Sejm w czwartek 18 stycznia 2024 r. Trafi teraz do Senatu. Jeżeli parlament nie zdąży z uchwaleniem budżetu w konstytucyjnym terminie, prezydent Andrzej Duda będzie mógł rozwiązać Sejm i Senat. Gdyby tak się stało, czekają nas ponowne wybory parlamentarne. Czy do tego dojdzie?
Czy znęcający się nad zwierzętami będą wreszcie surowo karani? Czy jest szansa, aby hodowcy zwierząt futerkowych obawiali się konsekwencji? Czym jest właściwie pojęcie znęcania się nad zwierzętami?
REKLAMA