REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łatwiej o odszkodowania za lokale zabrane dekretem Bieruta

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 sierpnia 2014 r. (sygn. akt III CZP 49/14) zajął korzystne dla dawnych właścicieli stanowisko, uznając że jeżeli stwierdzono nieważność decyzji administracyjnej odmawiającej przyznania byłemu właścicielowi nieruchomości prawa własności czasowej, źródłem poniesionej przez niego (jego następców prawnych) szkody może być także wydana z naruszeniem prawa decyzja zezwalająca na sprzedaż lokali w budynku położonym na tej nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

W dniu 12 września 2014 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Jeśli Senat poprze ją uchwałą, a Prezydent podpisze, ustawa może wejść w życie za około trzy miesiące wnosząc spore zmiany na rynku nieruchomości.

Przewóz osób w Warszawie

Przewóz osób jest, co do zasady, zarobkową działalnością gospodarczą. Wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień, tj. licencji oraz prawa jazdy. Czy aplikacja - UBER, funkcjonująca z powodzeniem w USA - przyjmie się także w Warszawie?

Kto sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?

Kwestia uprawnień do sporządzenia projektu decyzji o warunkach zabudowy została znowelizowana ustawą o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Katalog osób uprawnionych do wydania takiego dokumentu został znacznie poszerzony. Kto - od 10 sierpnia 2014 roku - sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?

REKLAMA

Brak dowodu osobistego za granicą

Brak ważnego dowodu osobistego za granicą należy zgłosić odpowiedniemu organowi. Czy zgubienie dowodu osobistego lub utrata ważności przez ten dokument daje konsulowi kompetencje do udzielenia pomocy obywatelowi w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego?

Egzekucja z aktu notarialnego

Egzekucja z aktu notarialnego jest - zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego - możliwa. Akt notarialny może stanowić tytuł egzekucyjny, a także tytuł wykonawczy. Kiedy i na jakich zasadach dłużnik może dobrowolnie poddać się egzekucji z aktu notarialnego?

Dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie aktu notarialnego

Dobrowolne poddanie się egzekucji na podstawie aktu notarialnego to sposób uzyskania tytułu egzekucyjnego bez konieczności prowadzenia sporu sądowego. Rodzaje oświadczeń (aktów notarialnych) o dobrowolnym poddaniu się egzekucji zostały uregulowane na gruncie kodeksu postępowania cywilnego.

Księgi wieczyste - ułatwiony dostęp

Księgi wieczyste od 1 lipca 2014 roku są dostępne online, w formie systemu informatycznego. Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych polega głównie na umożliwieniu uzyskania odpisu z księgi wieczystej, wyciągu lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej przez Internet. Ułatwiony dostęp jest możliwy dzięki Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

REKLAMA

Zmiana uchwały budżetowej gminy

Zmiana uchwały budżetowej gminy możliwa jest – zgodnie z najnowszym orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – w drodze uchwały zmieniającej organu stanowiącego tj. rady miasta. Kto posiada kompetencje do wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej: organ wykonawczy czy także organ stanowiący?

Wybory samorządowe 2014 – głosowanie korespondencyjne

Możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych 2014 przewiduje Kodeks wyborczy. Każdy wyborca niepełnosprawny powinien – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – mieć możliwość głosowania korespondencyjnego.

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014 jest – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – zgodne z prawem, jeśli nie dotyczy kandydatów zgłoszonych przez inny komitet wyborczy.

Wyłączenie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy

Wyłącznie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy a także pracownika tego organu jest - na gruncie przepisów procedury administracyjnej - możliwe. Wydanie decyzji przez organ podlegający wyłączeniu może prowadzić do wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Usprawnienie działalności Krajowego Rejestru Sądowego to efekt podpisanej przez prezydenta 12 sierpnia ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu przyspieszenie procedur rejestracyjno – ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

Prawne uwarunkowania dokonania ekshumacji i przewiezienia zwłok i szczątków ludzkich na terytorium RP

Śmierć osoby bliskiej zawsze wiążę się z ogromnymi emocjami dla jej najbliższych. Po dokonaniu pochówku, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których członkowie rodziny podejmują trudną decyzję o wydobyciu i przeniesieniu zwłok albo szczątków w inne miejsce pochówku (ekshumacja).

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym prawo pierwokupu nieruchomości rolnej polega na tym, że może być ona sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, by zrealizować prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Księga wieczysta dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu

Księga wieczysta to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych prowadzonych w formie systemu informatycznego to efekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Czy uzyskanie odpisu z księgi wieczystej będzie możliwe także przez Internet?

Dopisanie wyborcy do spisu wyborców

Dopisanie wyborcy do spisu wyborców jest – zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej – możliwe w wybranym przez niego obwodzie głosowania, jednak wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania. Jak skutecznie dopisać się do spisu wyborców?

Wybory samorządowe 2014 – komitet wyborczy

Wybory samorządowe (do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw) odbędą się 16 listopada 2014 roku. Z dniem wejścia w życie rozporządzenia dot. wyborów samorządowych możliwe stało się wykonywanie wszystkich czynności wyborczych, m.in.: związanych z utworzeniem komitetu wyborczego oraz zgłoszeniem kandydatów na radnych.

Odpis zwykły oraz wyciąg z księgi wieczystej w nowej postaci

Odpisy zwykłe oraz wyciągi z ksiąg wieczystych wydawane są od dnia 6 sierpnia 2014 r. w nowej postaci – samodzielnego wydruku o mocy dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Odpisy i wyciągi udostępniane są przez system teleinformatyczny „Elektroniczne Księgi Wieczyste”.

Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców

Lokale wyborcze, które powinny być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych wyborców, chcących głosować osobiście w lokalach podczas wyborów samorządowych - organizowanych 16 listopada 2014 roku - nie są odpowiednio przygotowane. Według przeprowadzonych badań, w dużej liczbie lokali brakuje ułatwień takich jak: oznaczenia krawędzi schodów, szklanych drzwi i ścian, brak dodatkowego oświetlenia czy też po prostu same pomieszczenia są trudno dostępne.

Czy deweloper może umieszczać reklamę na elewacji budynku wspólnoty?

Deweloper nie może – zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – umieszczać reklam na elewacji budynku wspólnoty. Działalność reklamowa dewelopera może być potraktowana jako praktyka niezgodna z prawem, która narusza prawa konsumentów do korzystania z nieruchomości wspólnej.

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

Wzór dowodu osobistego 2015

Nowy wzór dowodu osobistego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z nowym wzorem dokumentu tożsamości nie będzie on zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu oraz wzroście. Wniosek o wydanie dowodu osobistego na podstawie nowego wzoru będzie można składać także drogą internetową.

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Państwowa Komisja Wyborcza podniosła wynagrodzenie członków komisji wyborczych (diety) w wyborach samorządowych. Dieta za pracę w obwodowej komisji wyborczej wyniesie 300 zł (zamiast 165), w terytorialnej - 650 zł (zamiast 245 zł).

Czy można domagać się paragonu od adwokata?

Ministerstwo Finansów wystąpiło z propozycją, by kasy fiskalne (kasy rejestrujące) były obligatoryjne w kancelariach prawniczych, zarówno adwokackich jak i radcowskich. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2015 r. każdy korzystający z usług prawniczych będzie mógł domagać się wydania paragonu.

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Wchodzące w życie od 1 marca 2015 roku rozporządzenie ministra finansów nakłada na podmioty świadczące usługi prawne na rzecz klientów indywidualnych obowiązek posiadania kas fiskalnych. Proponowane zamiany obejmą obok prawników również doradców podatkowych. Jednak nie będą dotyczyć notariuszy (tylko w określonych przypadkach). Obligatoryjne kasy fiskalne mają służyć ochronie konsumentów, którzy często nie otrzymują potwierdzenia skorzystania z usług.

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece

Od dnia 7 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W nowelizacji uwzględniono stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przedstawione w wyroku z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12).

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji prawa budowlanego i niektórych innych ustaw dotyczące uproszczenia i skrócenia procesu budowlanego dla zdecydowanej większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego. Oznacza to, że jeśli planowane przepisy wejdą w życie, budowa budynku będzie trwała krócej.

Umowy spółdzielni z pracownikiem-członkiem powinny być upublicznione

W uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt III CZP 21/13) Sąd Najwyższy orzekł, że umowy zawarte z pracownikiem będącym jednocześnie członkiem spółdzielni powinny być upublicznione.

Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację

W orzeczeniu z dnia 29 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 12/12) Trybunał Konstytucyjny uznał, iż w świetle obowiązujących przepisów dłużnik, który zalega z opłatami za swoje mieszkanie, pewnego dnia może zostać postawiony przed faktem dokonanym poprzez wystawienie przez Wspólnotę jego lokalu na licytację.

Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Ile czeka się na dowód osobisty?

Posiadanie dowodu osobistego wiąże się nieodłącznie z możliwością weryfikacji naszej tożsamości, obywatelstwa, czy uprawnieniem do przekraczania m. in. granic państw członkowskich Unii Europejskiej. Ile trwa wyrobienie dokumentu, jakim jest dowód osobisty?

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zakłada m.in.: elektroniczną rejestrację aktów stanu cywilnego, udostępnianie obywatelom odpisów w dowolnym USC i w postaci elektronicznej, liberalizację zasad zawierania małżeństw poza urzędem oraz usprawnienie i uproszczenie niektórych procedur. Nową regulację przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Skutki wpisu nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lipca 2013 r. (sygn. VII SA/Wa 2652/12) uznał, że wpis nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków, który zbliżony jest w skutkach do wpisu do rejestru zabytków – podlega kontroli sądowej, w tym także z punktu widzenia spełnienia przez obiekt ustawowej definicji zabytku. Co oznacza wyrok WSA dla tych, którzy kupili nieruchomość, która zabytkiem nie jest, ale jest w ewidencji?

Termin wyborów prezydenckich w 2015 roku

Wybory prezydenckie w Polsce organizowane są raz na pięć lat. Najbliższe głosowanie na prezydenta odbędzie się w 2015 roku. Realny termin wyborów prezydenckich to 10 lub 17 maja 2015 roku.

Jak prawidłowo zarządzać nieruchomością wspólną?

Prawidłowe zarządzanie nieruchomością wspólną odbywa się na podstawie, zawieranych przez wspólnoty mieszkaniowe, tzw. umów o zarządzanie nieruchomością wspólną. Jak prawidłowo sporządzić taką umowę i zarządzać nieruchomością wspólną?

Zasady wydawania pozwoleń na wycięcie drzew

Możliwość zwolnienia z opłaty za wycięcie drzew i krzewów zależy od podmiotu, który tego dokonuje. Mogą się o nie ubiegać jedynie osoby fizyczne. Osoby prawne nie mają takiej możliwości.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zagadnienie z pewnością nurtuje osoby, które planują wyjazd poza granice Unii Europejskiej. Jeżeli dopiero zamierzamy wyrobić sobie paszport, powinniśmy wstrzymać się na chwilę od pakowania walizek, gdyż nie otrzymamy go „od ręki”.

Co zrobić, gdy zginął dowód?

„Co zrobić, gdy zginął dowód?”, to pytanie, które pada bardzo często, zwłaszcza w okresie urlopowym. Czas wakacyjnych wyjazdów sprzyja wzrostowi liczby przestępstw związanych z kradzieżą i podrobieniem dokumentów. W sytuacji, gdy zginął dowód osobisty lub inny dokument należy działać szybko i umieścić dane w systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?

Zgodna z prawem wycinka drzew była przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014 r. Po rozpoznaniu sprawy TK stwierdził, że przepisy nakładające obowiązkową administracyjną karę pieniężną za zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu lub wycięcie ich bez wymaganego zezwolenia są niekonstytucyjne. Zgodność wycięcia drzew z prawem powinna być bowiem badana w oparciu o okoliczności konkretnego czynu.

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłaty lokalne w 2015, co do zasady, pozostaną na dotychczasowym poziomie. W 2015 roku nie wzrosną takie opłaty jak: podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych. Wzrośnie natomiast wysokość podatku od garaży.

Urząd Stanu Cywilnego - elektroniczny dostęp

Od 2015 r. w Urzędach Stanu Cywilnego będzie można skorzystać z wielu udogodnień. Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego (odejście od papierowych aktów), udostępnienie obywatelom odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej, szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego – to najważniejsze regulacje wprowadzone do projektu ustawy.

Jak zorganizować zbiórkę publiczną na nowych zasadach?

Zbiórka publiczna może odbywać się również bez pozwolenia. Taką zmianę wprowadza nowa ustawa o zbiórkach publicznych, która weszła w życie 18 lipca 2014 r. Pozwolenia na zbiórkę publiczną zostały zastąpione zgłoszeniem do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Przymusowa sprzedaż lokalu

Przymusowa sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (licytacyjna sprzedaż lokalu) to jeden ze sposobów dochodzenia zaległych opłat przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Czy zawsze warto prowadzić postępowanie o nakazanie sprzedaży lokalu w trybie art. 16 ustawy o własności lokali?

Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku

Lokale spółdzielcze zostaną – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w 2015 roku włączone do programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności dla ludzi młodych mieszkań, także tych budowanych przez spółdzielnie.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od 1 lipca 2014 roku na gruncie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy w znaczący sposób ułatwiają dostęp do ksiąg wieczystych.

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online to jedno z założeń nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Odpisy ksiąg wieczystych będą dostępne online, w formie elektronicznej.

Wybory uzupełniające do Senatu RP – 7 września 2014

Najbliższe wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w dniu 7 września 2014 roku. Przyczyną organizowania wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu senatora.

REKLAMA