REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może wnieść wniosek do RPO?

Prawo do wniesienia wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich przysługuje każdemu kogo prawa lub wolności zostały naruszone przez organy władzy publicznej. Wymagania formalne wniosku do RPO nie są zbyt rygorystyczne, jednak warto pamiętać o kilku elementach jakie powinien zawierać.

Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?

Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków.

E-meldunek - 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. istnieje możliwość dokonania zameldowania się za pomocą internetu. E-meldunek to bezpłatna usługa, dzięki której zadośćuczynisz obowiązkowi meldunkowemu bez wychodzenia z domu. Zobacz kiedy i jak dokonać zameldowania za pomocą e-meldunku.

Zmiany w projektowaniu budynków - 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek zachowania co najmniej 25 m2 powierzchni mieszkania, zmniejsza odległość budynku od granicy określa miejsca gdzie obowiązkowo muszą znaleźć się pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci i wprowadza wiele innych zmian. Niniejszy artykuł podsumowuje te zmiany.

REKLAMA

Wpis w sprawach sądowoadministracyjnych w 2018 r.

Wpis to opłata pobierana od pism rozpoczynających postępowanie sądowo-administracyjne. Wysokość wpisu różni się w zależności m.in. od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem czy też od rodzaju pisma jakie jest wnoszone do sądu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2018 r.

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) są obciążone niektóre czynności prawne, których przedmiot nie został obciążony podatkiem VAT. Stawki podatku zależne są od rodzaju dokonanej czynności prawnej jednak w 2018 r. nie zmienią się.

Prezent dla 18-latków starających się o paszport

W listopadzie 2018 r. będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło obdarować pewnym upominkiem młodych dorosłych starających się o paszport po raz pierwszy.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - 2018 r.

Senat opowiedział się za zmianami w Kodeksie wyborczym. Nowelizacja wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, JOW-y w małych gminach, a także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. Senat zaakceptował także poprawkę w postaci dodania głosowania korespondencyjnego, które to w pierwotnej wersji projektu postanowiono usunąć.

REKLAMA

Czym można jeździć z kategorią B w 2018 r.?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko pojazdami osobowymi i dostawczymi, ale także do prowadzenia pewnej grupy jednośladów, quadów i traktorów. Sprawdź jakimi pojazdami będziesz mógł poruszać się w 2018 r. z kategorią B.

,,Opcja atomowa'' - procedura uruchomienia art. 7 TUE

W dniu 20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska zadecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury przewidzianej w art. 7 TUE nazywanej potocznie ,,opcją atomową''. Wszczęcie tej procedury stanowi preludium do nałożenia na Polskę sankcji.

Jak zamówić odpis aktów stanu cywilnego przez Internet?

Odpisy aktów stanu cywilnego możesz uzyskać bez wychodzenia z domu - wystarczy dostęp do Internetu. Od dnia 15 grudnia 2017 r. istnieje możliwość płatności przelewem za zamówione akty stanu cywilnego. Zobacz jak szybko zamówić odpis przez Internet.

Split payment - od kiedy?

Split payment czyli mechanizm podzielonej płatności zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r - taką decyzję podjął Sejm. Przepisy dotyczące split payment miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. jednak Senat zaproponował wydłużenie tego terminu do lipca, oraz wprowadzenie możliwości stosowania podzielonej płatności nie tylko przez banki i SKOK-i ale także przez wszystkie instytucje działające na podstawie ustawy o usługach płatniczych.

Akcyza na e-papierosy jednak od 2019 r.

Akcyza na e-papierosy zacznie funkcjonować od 2019 r. - taką decyzję podjął Sejm w dniu 12 grudnia 2017 r. Stawka akcyzy, która zacznie obowiązywać od 2019 r. wyniesie 50 gr za każdy mililitr płynu do papierosów elektronicznych.

Zmiany w Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja pozwala na złożenie do SN skargi nadzwyczajnej na wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Zmiany przewidują także powstanie autonomicznej Izby Dyscyplinarnej, w której też będą orzekać ławnicy.

Wymiana dowodu osobistego 2018

Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek spoczywający na każdym pełnoletnim obywatelu zamieszkującym terytorium RP. Dowód należy wymienić nie tylko gdy jego ważność wygasa ale także w kilku innych okolicznościach. Sprawdź jak i kiedy będziesz musiał wymienić dowód osobisty w 2018 r.

Dane podatkowe największych firm będą jawne

Senat przyjął ustawę nowelizującą CIT. Głównym założeniem ustawy jest wprowadzenie jawności danych podatkowych największych największych firm w Polsce. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

​​​​​​​Niemożność dochodzenia przez właściciela zwrotu nieruchomości od Skarbu Państwa, przyczyną zawieszenia biegu zasiedzenia

Niemożność dochodzenia przez właściciela z powodów politycznych zwrotu nieruchomości od Skarbu Państwa stanowi przyczynę zawieszenia biegu zasiedzenia - tak stwierdza Sąd Najwyższy w uchwale. Oznacza to, że na tej podstawie można obalić twierdzenie, że Państwo nabyło nieruchomość zgodnie z prawem na skutek zasiedzenia.

Osoby porządkujące lasy po nawałnicach zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnienia z podatku dochodowego osób zajmujących się porządkowaniem lasów po nawałnicach z sierpnia 2017 r. Projekt w tej sprawie opublikowano na stronie RCL.

MS: Opłata od pozwu nie wrośnie do 2000 zł.

Rząd wycofuje się z propozycji zwiększenia opłaty za pozew o rozwód do 2000 zł. Nowe stanowisko resortu spowodowane jest negatywnymi opiniami wyrażonymi w trakcie konsultacji społecznych.

Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zmiany w zakresie instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zostaną zastąpione jednym organem - Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Opłata paliwowa - 2018 r.

Minister Infrastruktury i Budownictwa określił wysokość opłaty paliwowej w 2018 r. Stawka opłaty paliwowej wzrośnie nieznacznie w stosunku do stawek obowiązujących w 2017 r., ze względu na inflacje.

Zakaz handlu w niedziele w 2018 r. - gdzie nie będzie obowiązywał

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Oznacza to, że od 1 marca 2018 r. rozpocznie się stopniowe ograniczenie handlu w niedziele - docelowo w 2020 r. wolnych będzie tylko kilka niedziel. Od zakazu będą jednak występowały pewne wyjątki określone w ustawie. Sprawdź gdzie zrobisz zakupy w niedzielę w 2018 r.

Nadchodzą potężne zmiany w procedurze cywilnej

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w procedurze cywilnej mające na celu usprawnienie funkcjonowania sądów. Na konferencji prasowej zapowiedziano m.in. wprowadzenie obowiązkowej odpowiedzi na pozew, obowiązku sporządzenia planu rozprawy, instytucję automatycznego wyłączenia sądów, możliwość własnego nagrywania rozpraw i wiele innych.

Założenia projektu nowej „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje kolejną próbę uregulowania kwestii reprywatyzacji nieruchomości zabranych w czasach socjalizmu. Jednym z głównych założeń nowej ustawy reprywatyzacyjnej jest koniec ze zwrotem nieruchomości w naturze i przyznawaniem pełnego odszkodowania - roszczenia te zastąpi rekompensata.

Duża ustawa reprywatyzacyjna – czyje interesy będzie chronić? Prawowitych właścicieli, czy państwa?

Opublikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w październiku 2017 r. projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej stanowi kolejną próbę definitywnego uregulowania kwestii odjęcia prawa własności dokonanego za poprzedniego ustroju społeczno-gospodarczego. Sama nazwa aktu – o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. – sugeruje, że będzie on w szczególności chronił interesy prawowitych właścicieli nieruchomości. Czy jednak na pewno?

Jak zarejestrować kościół/związek wyznaniowy w 2018 r?

Procedurę rejestracji kościoła/związku wyznaniowego rozpoczyna wniosek składany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawo do złożenia takiego wniosku ma co najmniej 100 obywateli RP posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Nie zapowiada się by w 2018 r. procedura rejestracji związku wyznaniowego miała się zmienić.

KNF ostrzega przed inwestycjami w tokeny lub monety

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała komunikat w sprawie sprzedaży tzw. monet lub tokenów. KNF ostrzega, że inwestycja w tokeny lub monety jest bardzo ryzykowna, ze względu na możliwość utraty całości zainwestowanego kapitału oraz możliwy brak ochrony prawnej. Ostrzeżenie przed tokenami wydała także m.in. Kanada, Japonia, Niemcy, Szwajcaria czy też USA.

Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r.

Grupa posłów wniosła do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Projekt zawiera propozycję m.in. likwidacji jednomandatowych okręgów w wyborach do rad gmin, a także ograniczenia do 2 kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Od 2018 r. ITD będzie pobierać opłaty za przejazd drogami krajowymi

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych i niektórych innych ustaw. Głównym założeniem projektu jest przeniesienie obowiązku poboru opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych z Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).

Nowy wzór paszportu w 2018 r.

W 2018 r. wydawane będą paszporty oparte na nowym wzorze. Nowe paszporty to głównie zmiana zabezpieczeń technicznych dokumentu oraz dodanie wzoru graficznego, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zasady poboru opłat komorniczych przy eksmisji

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która weszła w życie 28 października br., wprowadziła zmiany dotyczące opłat komorniczych w przypadku eksmisji. Nowe regulacje dostosowują przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Konstytucja Biznesu 2018 - Rząd przyjął projekt

Na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2017 r. Rząd przyjął pakiet 5 ustaw nazywanych Konstytucją Biznesu. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada m.in 6-miesięczną ,,ulgę na start'', brak konieczności rejestracji działalności o niewielkich przychodach, a także likwidację numeru REGON. Przepisy miałyby wejść w życie na początku marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących ,,ulgi na start''.

Prawo przedsiębiorców - Rząd przyjął projekt

Na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2017 r. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo przedsiębiorców,. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść, wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej czy też tzw. ,,ulgi na start''. Projektem, który ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zajmie się teraz Sejm.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. II

Zakaz trzymania psa na łańcuchu, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego – to jedne z wielu zmian jakie posłowie PiS zaproponowali w ustawie o ochronie zwierząt. W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Rząd za nowelizacją ustawy o odpadach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach, przedłożony przez ministra środowiska. Projekt nowelizacji ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie odpadów.

Gminy będą mogły ograniczać sprzedaż piwa

Gminy będą ustalały limity miejsc sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych, także piwa - przewiduje projekt nowelizacji przygotowany przez posłów PiS. Możliwe będzie też ograniczenie przez radę gminy sprzedaży napojów alkoholowych w nocy.

Podatek leśny – 2018 r.

Znane są już średnie ceny sprzedaży drewna uzyskane przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. W 2018 r. stawka podatku leśnego nieznacznie wzrośnie w stosunku do stawki obowiązującej w 2017 r. Sprawdź ile zapłacisz w 2018 r.

Zmiany dla doradców restrukturyzacyjnych

W dniu 30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy określającej zasady działalności doradców restrukturyzacyjnych. Nowe przepisy sprecyzują wymogi stawiane doradcom, a także umożliwią sprawowanie skuteczniejszego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ich działalnością.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Nowa Ordynacja podatkowa od 1 stycznia 2019 r.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej i przepisów ją wprowadzających. Nowa Ordynacja będzie zawierać aż 687 artykułów. Prace nad projektem trwają od 2015 r.

Podatek rolny – 2018 r.

Podatkiem rolnym obciążone są użytki rolne, z pewnymi wyjątkami. Z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że stawka podatku rolnego w 2018 r. nieznacznie wzrośnie.

Wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych, czyli co wolno na Facebooku i Twitterze

Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego (m.in. przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), jak i Konstytucją (art. 54). Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar.

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

Zarówno uznanie osoby za zmarłą jak i stwierdzenie przez sąd zgonu danej osoby wywołuje określone skutki w sferze spadkowej. Mimo iż te instytucje wywołują ten sam skutek to jednak różnią się jednak od siebie - sprawdź na czym polega różnica!

Rząd chce by samorządy raportowały o podatkach lokalnych w 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt Ministra Finansów nowelizujący ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Rząd chce nałożyć na organy podatkowe gmin obowiązek składania Ministrowi Finansów corocznego sprawozdania na temat podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego. Pierwsze sprawozdanie dotyczyć ma roku 2018 r.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego po 11 września 2017 r.

Z dniem 11 września 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dalej jako „ukzn”), która równocześnie wprowadziła zmiany do szeregu innych aktów prawnych w tym, m.in. do ustawy o własności lokali (dalej jako „uwl”). Pomimo, że od dnia wejścia w życie ukzn minęło niewiele czasu, wprowadzone zmiany budzą wiele wątpliwości, dezorganizują pracę w starostwach powiatowych, jak i powstrzymują notariuszy przed sporządzaniem umów ustanowienia odrębnej własności lokali. Czy powstała w związku ze zmianą uwl wrzawa jest uzasadniona i jakie może rodzić konsekwencje niezastosowanie się do znowelizowanych przepisów? Jakie były intencje ustawodawcy i jak należy interpretować art. 2 ust. 1a uwl?

Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym i jednym z organów Rady Europy. Został utworzony w celu rozpatrywania skarg za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kto zatem ma prawo do jej złożenia i jakie konieczne przesłanki muszą być przy tym spełnione?

Zdjęcie do dowodu osobistego – wymogi na 2018 r.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi program cyfryzacji administracji publicznej. Zanim będzie nam dane skorzystać z mDowodu Osobistego, konieczne będzie posiadanie plastikowej jego wersji. Od września br. zmieniły się wymogi co do fotografii do dowodu osobistego.

Utratę dowodu osobistego możesz już zgłosić przez Internet

Od dnia 25 września 2017 r. za pomocą specjalnej e-usługi możesz zgłosić utratę, zaginięcie lub zniszczenie dowodu osobistego. W Polsce utratę dowodu osobistego zgłasza nawet 500 tys. osób rocznie.

SA: Jeżeli pasażer pije alkohol z kierowcą to przyczynia się do skutków zdarzenia

Sąd apelacyjny w Katowicach stwierdził, że pasażer spożywający alkohol razem z kierowcą przyczynia się w pewnym stopniu do skutków zdarzenia. Sąd, w trakcie oceny stopnia przyczynienia się do wypadku pasażera pijącego alkohol z kierowcą, powinien jednak wziąć pod uwagę sytuację w jakiej znalazł się pokrzywdzony.

REKLAMA