REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej

Podatek VAT jest pobierany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Mimo to stawki tego podatku są ustalane oddzielnie przez każde z tych państw członkowskich w związku z czym są one zróżnicowane.

Wybory samorządowe 2018: jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Kto jest uprawniony do zgłaszania kandydatów i w jakim terminie powinno to nastąpić?

Wybory samorządowe 2018 - kiedy?

Kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2018 r.? Termin głosowania został określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2018 r.

Rzecznik Praw Podatnika od 2020 r. – jaką pomoc otrzyma podatnik?

Rzecznik Praw Podatnika to nowa instytucja, która ma funkcjonować od 1 stycznia 2020 r. W zakresie ochrony praw podatników rzecznik otrzyma wiele uprawnień, które nie ograniczą się jedynie do działalności informacyjnej.

REKLAMA

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek

Prawo dostępu do informacji publicznej gwarantowane jest przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (art. 61), natomiast tryby udzielania informacji, o których mowa w art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP zostały określone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Należy podkreślić, iż dostęp do informacji publicznej stanowi jeden z najistotniejszych aspektów funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego. Wskazuje się, że celem prawa do informacji jest zapewnienie jawności życia publicznego, przejrzystości działań organów państwa i innych instytucji wykonujących zadania publiczne, a w konsekwencji zapewnienie możliwości wpływania obywateli na postępowanie władz publicznych w zakresie, w jakim pozwala na to system demokratycznego państwa prawnego. Jednakże zarówno definicja informacji publicznej, jak i pozostałe przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej niezmiennie budzą wątpliwości podmiotów zobowiązanych do jej udzielania. To z kolei powoduje, że kierowane do tych podmiotów wnioski często są nieuwzględniane. Poniżej przedstawiona została problematyka związana z udostępnianiem informacji publicznej na wniosek.

Przeniesienie grobu – jak przebiega procedura?

W celu przeniesienia grobu zmarłego w inne miejsce, konieczne jest dokonanie ekshumacji zwłok. Możliwość przeprowadzenia ekshumacji zwłok istnieje tylko w określonych prawem przypadkach. Jak dokonać zmiany miejsca pochówku bliskiej nam osoby?

Przeniesienie grobu możliwe tylko za zgodą całej rodziny

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie dotyczące zmiany miejsca pochówku. Otóż sąd potwierdził, że przeniesienie grobu jest możliwe tylko za zgodą wszystkich uprawnionych do decydowania o tym, a więc określonych w ustawie członków rodziny.

Jak się zameldować przez Internet?

Obowiązek meldunkowy dalej obowiązuje, pomimo niedawnych planów jego zniesienia. Od 2 stycznia 2018 r. istnieje możliwość dokonania zameldowania za pomocą Internetu. Jak to zrobić?

REKLAMA

Likwidacja użytkowania wieczystego - kto na tym zyska?

Już w 2019 r. likwidacji zostanie poddana instytucja użytkowania wieczystego. Z tego powodu, opłaty za użytkowanie wieczyste, które może trwać nawet 99 lat, zastąpione zostaną roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat. Jeżeli ktoś zdecyduje się na wniesienie całej opłaty jednorazowo, liczyć będzie mógł na bardzo wysoką zniżkę.

Podatki i opłaty lokalne – 2019 r.

Nadchodzący rok przyniesie podwyżkę podatków i opłat lokalnych. W 2019 r. przyjdzie nam zapłacić o 1,6 % więcej ze względu na inflację. Jak będą kształtowały się stawki podatków i opłat lokalnych w 2019 r.?

Zgubiłeś dowód osobisty? Możesz zgłosić to przez Internet

Zgubiłeś dowód osobisty na wakacjach i nie wiesz co zrobić? Nie musisz kończyć wakacji by sobie poradzić z tym problemem - zaginięcie dowodu osobistego możesz zgłosić przez Internet. Jak to zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Bezpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. bezpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze. Warunkiem uzyskania pomocy będzie złożenie stosownego oświadczenia. Przygotowana przez Prezydenta nowelizacja przewiduje również uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Zasady programu „Mieszkanie na start” - dopłaty do czynszu w 2019 roku

Od początku 2019 roku osoby chcące wynająć nowe mieszkanie będą mogły ubiegać się o dopłaty do czynszu przez okres 15 lat. W drugiej połowie lipca Parlament zaakceptował program „Mieszkanie na start”. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie mogą wziąć kredytu na własne mieszkanie. Dla wielu wynajem mieszkania jest jedyną możliwością usamodzielnienia się. Na jakich zasadach będzie działał program?

Samochód zabytkowy (historyczny) - rejestracja, badania, ubezpieczenie OC

Samochód zabytkowy (historyczny) podlega specjalnym przepisom, dotyczącym rejestracji, badań okresowych czy ubezpieczenia OC. O czym powinien pamiętać posiadacz pojazdu zabytkowego?

Czym jest referendum i jakie są jego rodzaje?

Vox populi, vox dei – ta łacińska sentencja najlepiej oddaje sens instytucji referendum. Mówiąc ,,po polsku’’ referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym będąca przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki referendum obywatele całego kraju lub danego obszaru mogą podejmować bezpośrednio decydować o sprawach będących przedmiotem głosowania.

Problemy pasażerów linii lotniczych - jak pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie?

Pasażerom linii lotniczych przysługuje wiele praw m. in. odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. W takich sprawach bezpłatnie pomaga sieć Europejskich Centrów Konsumenckich.

Likwidacja użytkowania wieczystego w pytaniach i odpowiedziach

Z początkiem 2019 r. w życie ma wejść ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste. Zostanie ono zamienione na własność lub współwłasność. Czy zmiany będą obowiązkowe? Ile będą kosztowały?

Zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Sejm proceduje nad zmianami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z projektem autorstwa posłów PiS, w wyborach do PE każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu; głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju.

Dane z CEPIK-u na potrzeby prowadzonej egzekucji komorniczej tylko cyfrowo

Od 13 lipca 2018 r. komornicy dane z CEPiK-u mogą otrzymać jedynie w formie cyfrowej. Od kilku miesięcy na rozpatrzenie czekają jednak setki tysięcy wniosków, złożonych w formie papierowej z powodu awarii systemu.

Kiedy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody?

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może, w pewnych, ustawowo określonych przypadkach, odciąć dostawę wody. Sama procedura odcięcia dostaw wody nie jest prosta i wymaga m.in. powiadomienia odbiorcy, wobec zamierza się przeprowadzić procedurę odcięcia wody przynajmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia wody oraz wskazania zastępczego punkt poboru wody pitnej. W jakich okolicznościach przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody?

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów niewywiązujących się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma stanowić narzędzie ,,zachęcające'' niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa jednak nie jest prosta - przesłanki odcięcia dopływu wody stanowią katalog zamknięty. Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo do odcięcia dopływu wody?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – nowe obowiązki

Polski prawodawca uchwalił nową ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która weszła w życie 13 lipca 2018 r. Jakie instytucje mają obowiązek stosować się do nowych przepisów?

Zmiany dla wykonawców dróg i autostrad - najpierw pieniądze dla podwykonawcy, później należna zapłata

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowego prawa przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad. Podstawowym założeniem nowych przepisów ma być zasada: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy. Walka z nadużyciami ma się opierać na 4 filarach.

Dowody z elektronicznym chipem w 2019 r.

W marcu 2019 r. państwo powinno już być gotowe do emitowania dowodów wyposażonych w elektroniczny chip. Zmiany czekają również paszporty, które mają być wyposażone w lepsze zabezpieczenia przed sfałszowaniem.

TK: Sąd Najwyższy może odrzucić kasację bez postępowania naprawczego

W dniu 11 lipca 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy regulujące odrzucenie skargi kasacyjnej nie spełniającej formalnych wymogów bez postępowania naprawczego, są zgodne z konstytucją. Zdaniem TK kształt procedury odrzucenia kasacji uzasadnia konieczność zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego.

Skuteczne dochodzenie należności z weksla in blanco

Weksel może być przedmiotem egzekucji. Zobowiązanie z weksla in blanco jest związane z dodatkową umową między wystawcą weksla a remitentem, którą jest porozumienie lub deklaracja wekslowa. Jak wierzyciel może skutecznie dochodzić swoich należności z weksla in blanco?

Czy Polacy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę? PIP odpowiada

W marcu br. zaczęliśmy stosować niedzielny zakaz handlu. Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła sprawdzić czy Polacy przestrzegają niedzielnego zakazu handlu - wynik? Zaledwie w 7% kontrolowanych przypadków sklepy były otwarte wbrew prawu. Wygląda na to, że Polacy powoli przyzwyczaili się do nierobienia zakupów w niedzielę.

Opłaty przekształceniowe zamiast opłat za użytkowanie wieczyste w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność. Projekt nowej ustawy zakłada, że w miejsce obecnych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele będą wnosić opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 lat.

Split payment w praktyce - na czym polega?

Split payment czyli dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców wszedł w życie 1 lipca 2018 r. Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców i dalsze uszczelnianie sytemu VAT. Na czym polega split payment?

Co to jest split payment i kogo obowiązuje?

Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje split payment, czyli podzielona płatność faktury VAT. Teoretycznie mechanizm podzielonej płatności na razie będzie dobrowolny, w praktyce jednak to nie my jako wystawca faktury VAT, lecz nasz odbiorca decydujemy czy chcemy skorzystać ze split payment’u.

To pewne! Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października br w drogę będziemy mogli wyruszyć bez dowodu rejestracyjnego. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.

Tryb nadzwyczajny eliminacji prawomocnego orzeczenia administracyjnego

Czym jest nadzwyczajny tryb eliminacji prawomocnego orzeczenia administracyjnego? W jakich sprawach przysługuje? Czy jest dostępny dla każdego?

Kim jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP)?

Konstytucja Biznesu wprowadziła wiele innowacyjnych zasad dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) to gwarant wdrożenia tych zmian. Premier Mateusz Morawiec powołał na 6 - letnią kadencję Rzecznika MŚP Adama Krzysztofa Abramowicza. Jakie obowiązki spoczywają na Rzeczniku MŚP?

Problemy w interpretacji i tłumaczeniu tekstu prawnego

Wzrost aktywności ze strony prawodawcy europejskiego powoduje rosnące zapotrzebowanie na korzystanie z usług prawnych specjalistów prawa europejskiego. Istnieje bowiem potrzeba sięgnięcia do tekstów źródłowych aktów prawnych, które podlegają implementacji do prawa polskiego. Niestety rzeczywistość często rozczarowuje w tym aspekcie – i tak mamy do czynienia z sytuacjami, w których prawnicy, organy administracyjne i sądy, a czasem sam ustawodawca w wyniku implementacji wypaczają idee aktu prawnego.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji od 2019 r.

Likwidację od 2019 r. użytkowania wieczystego zakłada projekt nowej ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Z mocy ustawy przekształcenie obejmie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi, w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne.

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenie przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę prawa handlowego, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest dla wielu przedsiębiorców naturalnym krokiem, podejmowanym na pewnym etapie rozwoju ich biznesu. Postępowanie takie ma szereg zalet, jakkolwiek nie jest pozbawione wad. W toku podejmowania decyzji o ewentualnym przekształceniu istotnym aspektem mogą okazać się bowiem koszty, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w związku z takim procesem.

Ograniczenia w egzekucji przeciwko osobom prowadzącym gospodarstwa rolne

Z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wiąże się konieczność zaciągania zobowiązań. Niejednokrotnie niezbędne staje się dochodzenie wynikających z nich roszczeń wierzycieli na drodze sądowej oraz następnie doprowadzenie do przymusowego ich wykonania w ramach postępowania egzekucyjnego. Przepisy obowiązującego powszechnie prawa przewidują w takich sytuacjach spore ograniczenia dla wierzycieli w kierowaniu egzekucji w stosunku do majątku osób wykonujących działalność rolniczą.

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej?

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej? Równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który gwarantuje Konstytucja, nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp – mówi w rozmowie z PAP profesor prawa z UKSW dr hab. Marek Świerczyński.

Nowy elektroniczny dowód osobisty w 2019 r.

1 marca 2019 r. mają zostać wprowadzone elektroniczne dowody osobiste. Jak będzie wyglądał nowy dokument? Kto będzie musiał wymienić swój dowód na nowy?

Za brak dowodu rejestracyjnego dalej grozi mandat

W dniu 4 czerwca br. w życie weszła nowelizacja Kodeksu drogowego oraz niektórych innych ustaw. Jednym z przyjętych rozwiązań miało być zwolnienie użytkowników pojazdów zarejestrowanych w Polsce z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Niestety przepisy nie weszły w życie 4 czerwca i brak wskazanych dokumentów grozi mandatem.

Odpowiedzialność firmy za przestępstwa i szkody - nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Nadchodzą zmiany w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych - Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie mechanizmów pozwalającym na skuteczniejsze pociąganie do odpowiedzialności karnej firm i w konsekwencji wymierzanie im wysokich kar finansowych np.gdy te ukrywają istotne wady swoich wyrobów. Ponadto zlikwidowany zostanie wymóg uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, w sprawach odpowiedzialności podmiotów zbiorowych prowadzone będzie postępowanie przygotowawcze, pojawi się możliwość umorzenia postępowania, a także zmianie ulegnie właściwość sądu.

Najem prywatny nieruchomości i jego skutki podatkowe

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny) rodzi określone skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług. Warto mieć to na uwadze i pamiętać o tych obowiązkach, gdyż często zdarza się, że osoby nie prowadzące działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości.

Karta Polaka - jak ją otrzymać?

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać Kartę Polaka? Kto może się o nią ubiegać?

Skutki podatkowe wniesienia aportem do spółki kapitałowej wierzytelności własnej z tytułu pożyczki

Pożyczka udzielona spółce może być jednym ze sposobów jej dofinansowania. W sytuacji gdy wierzyciel posiada wierzytelność względem spółki istnieje możliwość dokonania konwersji tej wierzytelności na kapitał zakładowy. Oznacza to wniesienie wierzytelności z tytułu pożyczki udzielonej spółce, w formie wkładu niepieniężnego (aportu), na poczet podwyższenia kapitału zakładowego. Jakie są skutki podatkowe takiego działania?

Mali i średni przedsiębiorcy - czy muszą prowadzić rejestr czynności przetwarzania? RODO 2018

Grupa Robocza Art.29 odpowiada na pytanie czy mali i średni przedsiębiorcy muszą prowadzić rejestr czynności przetwarzania? Odpowiedź brzmi: tak, w pewnych sytuacjach jest to konieczne.

Tajemnica handlowa - nadchodzą nowe przepisy

W dniu 8 maja 2018 r. Rząd przyjął projekt ustawy wzmacniającej ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Kara do 2 lat pozbawienia wolności będzie grozić każdemu, kto ujawni lub wykorzysta tajemnice przedsiębiorstwa przedstawione w postępowaniu sądowym lub aktach sprawy – o ile w postępowaniu tym sąd wyłączył jawność rozprawy. Przepis ten dotyczy w szczególności biegłych, tłumaczy, protokolantów, a także sędziów.

E-dowody osobiste od marca 2019 r.

E-dowody osobiste będą wydawane od marca 2019 r. - takie założenia wynikają z projektu nowej ustawy, która trafiła do konsultacji międzyresortowych. Czy czeka nas wymiana dowodów tożsamości?

Karta wędkarska - jak ją wyrobić?

Tegoroczna wiosna oraz majówka uraczyły nas wysokimi temperaturami dlatego też nad polskimi wodami można spotkać wielu wędkarzy. Amatorski połów ryb wiąże się jednak z koniecznością posiadania karty wędkarskiej. Jak i gdzie wyrobisz kartę wędkarską?

Problemy cudzoziemców przy elektronicznym składaniu sprawozdań finansowych do KRS

Od dnia 1 marca 2018 r., na skutek nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzono nowy obowiązek w zakresie składania sprawozdań finansowych. Podmioty sporządzające sprawozdania finansowe obowiązane są do przesyłania sprawozdań finansowych drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA