REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Żłobek

Żłobek jest jedną z form opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Opieka w żłobku sprawowana jest nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia.

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw przysługujących każdemu dziecku. Jeżeli uzyska informacje lub dostrzeże naruszenie praw dziecka może podjąć działania, które przewiduje ustawa o Rzeczniku.

Rodzina zastępcza

Rodziną zastępczą mogą zostać zarówno małżeństwa jak i osoby samotne. Muszą jednak spełnić odpowiednie warunki.

Pedofilia

Pedofilia to rodzaj zboczenia seksualnego, polegającego na osiąganiu satysfakcji seksualnej w kontakcie z dziećmi. Pedofilia jest w polskim prawie zabroniona i surowo karana.

REKLAMA

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy jest formą opieki nad dziećmi do lat trzech.

Grooming

Grooming polega na tworzeniu za pomocą Internetu relacji pomiędzy osobą dorosłą a dzieckiem, w celu wykorzystania seksualnego tego dziecka.

Becikowe

Becikowe jest jednorazowym dodatkiem w wysokości 1000 zł, przyznawanym z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenie wypłacane jest niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców dziecka.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego.

REKLAMA

Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

W sensie procesowym separacja to formalnoprawne rozpatrzenie przez władzę kościelną prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego. Według prawidłowej interpretacji prawa kanonicznego sprawa w przedmiocie ustanowienia separacji to formalnoprawne rozpatrzenie przez kompetentną władzę kościelną istnienia lub nieistnienia prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego i uzyskanie prawnego orzeczenia separacji małżeńskiej.

Wina rozkładu pożycia

Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa.

Alimenty od byłego małżonka

Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Wniosek o podział majątku wspólnego

Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami.

Zniesienie separacji

Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Skarga powodowa

Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków.

Rozwód bez orzekania o winie

Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa.

Rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Charakterystyczne dla rozprawy przy drzwiach zamkniętych jest to, że na salę sądową mają wstęp zasadniczo tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy. Umożliwia to, szczególnie w sprawach rozwodowych, uniknięcia ujawniania często przykrych i wstydliwych faktów z życia małżeństwa do szerszego kręgu odbiorców.

Pozew o separację

Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycia nastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekła separację. Takie żądanie do sądu nosi nazwę pozwu o separację.

Podział majątku

Po rozwodzie ustaje ustawowa wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Wraz z jej ustaniem powstaje problem podziału majątku.

Pozew o rozwód

Za pomocą pozwu istnieje możliwość uzyskania rozwodu. Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa.

„Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?

Obrońca węzła małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zajmuje się obroną małżeństwa, ma za zadanie przyczynić się do ochrony sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, a także w konkretnym przypadku nie pozwala na zbyt powierzchowną ocenę przedstawionych przez strony dowodów i na zbyt pochopne orzeczenie nieważności małżeństwa.

Czym jest uważnienie małżeństwa?

W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku.

Gdzie uzyskasz pomoc w sprawach rodzinnych w Irlandii?

Podpowiadamy, gdzie uzyskać pomoc prawną w zakresie mediacji, spraw małżeńskich czy grantów.

Czy można uzyskać zwolnienie z opłat za pobyt seniora w domu opieki?

Do ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej zobowiązani są oprócz mieszkańca w odpowiedniej kolejności również członkowie jego rodziny. Co jednak w sytuacji, gdy ich dochody nie wystarczają na pokrycie opłat za bliskiego w domu opieki?

ABC prawa - Separacja a rozwód cz. II

Poniżej przedstawiamy Państwu drugą część publikacji wskazującej podstawowe podobieństwa oraz różnice pomiędzy separacją a rozwodem. Pierwsza część naszej publikacji dotyczyła ogólnej charakterystyki tych instytucji, w tym m.in. przesłanek ich orzekania przez sądy. W niniejszej części zaś, przedstawimy dalsze cechy rozwodu i separacji, tym razem związane z wniesieniem powództwa (wniosku) oraz postępowaniem w sądzie.

ABC prawa - Separacja a rozwód cz. I

Zapewne każdy spotkał się z tymi dwiema instytucjami prawa cywilnego, jednakże tylko nieliczni są w stanie wskazać dokładnie jakie cechy różnią, a jakie upodabniają do siebie separację i rozwód w praktyce. Najczęściej nie interesujemy się nimi, jeśli wszystko układa nam się dobrze z naszym mężem albo żoną, ale gdy zaczyna się coś psuć i pojawiają się trudne do przezwyciężenia problemy, w pośpiechu, nieraz pochopnie, podejmujemy decyzję np. o rozwodzie. Czy słusznie? Na to pytanie oczywiście nie będziemy w stanie udzielić odpowiedzi, ale postaramy się Państwu ułatwić podjęcie decyzji przez wyjaśnienie w naszych najbliższych publikacjach, czym charakteryzują się obie te instytucje i co w praktyce różni rozwód od separacji.

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty wydaje się być końcem problemów finansowych osoby uprawnionej - nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dłużnik sam regularnie przekazuje zasądzoną sumę, sytuacja jest prosta. Co jednak, gdy nie wykonuje tego obowiązku?

Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

Dochowanie obowiązku wspólnoty małżeńskiej nie jest absolutne. Ustawodawca kościelny dopuszcza bowiem wyjątki, dzięki którym węzeł małżeński może zostać zawieszony na zawsze bądź na określony czas.

Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Okres ochronny dla lokatorów trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym okresie nie można eksmitować lokatorów do pomieszczeń tymczasowych, legalne są jedynie eksmisje do lokali zastępczych i socjalnych.

Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Władza rodzicielska rozciąga się nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie jest to jednak władza niczym nieograniczona. Należy pamiętać o przysługujących każdemu dziecku prawach.

Jak chronione są prawa dziecka?

Prawa dziecka są chronione m.in. Konwencją o Prawach Dziecka wydaną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest stroną tej konwencji, a polskie prawo jest zgodne z jej postanowieniami. Polska ratyfikowała tą konwencję w 1991 roku.

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Jak wygląda szkolenie dla opiekuna w żłobku?

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech przewiduje, że opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Doświadczenie można zastąpić odbyciem 280 – godzinnego szkolenia.

Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?

W dniu 30 marca 2011 r. Prezydent podpisał ustawę Prawo prywatne międzynarodowe z dnia 4 lutego 2011 r. Przepisy ustawy określają jaki system prawny zastosować w przypadku norm kolizyjnych, tzn. polski czy obcy. Przede wszystkim ustawa ma na celu zharmonizowanie przepisów krajowych z prawem wspólnotowym.

Czy gwałt w małżeństwie jest możliwy?

Przemoc seksualna to zachowanie mające na celu zmuszenie drugiej osoby do podjęcia współżycia lub innych niechcianych zachowań, np. gwałcenie, obmacywanie, zmuszanie do uprawiania nieakceptowanych form współżycia.

Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka. Dopuszczalność przysposobienia należy oceniać w świetle zasad ochrony dobra dziecka.

Czy separacja powoduje rozdzielność majątkową?

Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Do uzyskania rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Spadek

W skład spadku wchodzi ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na jego spadkobierców w drodze dziedziczenia ustawowego jak i testamentowego.

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Od 14 lutego 2001 roku, wraz z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dziedziczenie gospodarstw rolnych odbywa się na zasadach ogólnych.

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne można sporządzić w sytuacjach wyjątkowych, gdy sporządzenie testamentu zwykłego jest utrudnione lub niemożliwe.

Zachowek

Instytucja zachowku ma na celu zadośćuczynienie najbliższym spadkodawcy to, że zostali pominięci w testamencie bądź to, że ich udział w spadku został zminimalizowany.

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia jest niezdolnością względną. Oznacza to, że określona osoba nie może dziedziczyć po ściśle określonym spadkodawcy.

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Istnieje możliwość darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Taką darowiznę można również odliczyć od podatku.

Zwolnienie z długu

Istnieje możliwość zwolnienia dłużnika z długu za pomocą darowizny.

Darowizna kwoty pieniężnej

Przedmiotem darowizny mogą być zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Bez żadnych przeszkód można więc zawrzeć umowę darowizny kwoty pieniężnej.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn

Nabycie majątku na podstawie darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu. W pewnych przypadkach możliwe jest odstąpienie od opodatkowania darowizny.

Darowizna gospodarstwa rolnego

Przedmiotem umowy darowizny może być zarówno rzecz ruchoma jak i nieruchomość. Istnieje więc możliwość przekazania w darowiźnie gospodarstwa rolnego.

Darowizna nieruchomości

Dla darowizny nieruchomości kluczowe znaczenie ma forma w jakiej została zawarta umowa.

Zwolnienie z kosztów notarialnych

Opłata u notariusza często jest bardzo wysoka, jednak przy spełnieniu pewnych warunków można zwolnić się od kosztów notarialnych związanych z darowizną.

REKLAMA