Na czym ma polegać związek partnerski? 7 najważniejszych zasad. Przełomowy rządowy projekt [dot. par homoseksualnych i heteroseksualnych]
REKLAMA
REKLAMA
Związki partnerskie
REKLAMA
Pojawił się wreszcie rządowy projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Regulacja była wyczekiwana przez wiele, wiele lat. Poniżej najważniejsze cele i założenia projektu, który trafił do zaopiniowania i konsultacji. Zdaniem inicjatora projektu i organu odpowiedzialnego za opracowanie projektu: Minister do spraw Równości Katarzyna Kotula podkreślała od dawna konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego instytucji rejestrowanego związku partnerskiego i tym samym wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie Przybyszewska i inni przeciwko Polsce. Sąd w wyroku stwierdził naruszenie przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, tj. prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego.
REKLAMA
"Projekty ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich, które były omawiane z organizacjami pozarządowymi, zostały skierowane do konsultacji publicznych i międzyresortowych. To dla mnie bardzo ważny dzień, bo w Wasze ręce oddaję efekt wielu miesięcy pracy całego naszego zespołu" - napisała na platformie X ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
Polska jest zobowiązana do zapewnienia ram prawnych umożliwiających parom tej samej płci odpowiednie uznanie i ochronę ich związku. Ochrona par tej samej płci powinna być „odpowiednia” i zapewniać prawo do wsparcia materialnego, odnosić się do podatków i dziedziczenia, a także nakładać na partnerki i partnerów prawa i obowiązki w zakresie wzajemnej pomocy.
Na czym ma polegać związek partnerski? 7 NAJWAŻNIEJSZYCH UPRAWNIEŃ
Według projektu ustawy: Związek partnerski zostaje zawarty, gdy dwie osoby złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu tego związku.
Związek partnerki będzie przyznawał szereg uprawnień osobom pozostającym w związku:
- proponuje się rozszerzyć definicję osoby bliskiej w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- proponuje się przyznanie prawo pochówku w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych,
- proponuje się umożliwić dziedziczenie ustawowe po zmarłej partnerce/zmarłym partnerze,
- proponuje się zwolnienie od podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych,
- proponuje się wprowadzi możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej,
- proponuje sę możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami,
- proponuje się wprowadzenie prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.
Związek partnerski i rejestracja związków partnerskich będzie dostępna dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci. Co do par różnej płci, przecież nie każda para chce zawierać związek małżeński w formie cywilnej czy kościelnej. Ten projekt ma więc bardzo szeroki zakres podmiotowy.
Z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce spada liczba małżeństw, ale rośnie liczba związków nieformalnych: w 2011 roku było ich 316,5 tys., a w 2021 – 552,8 tys. Rośnie też liczba małżeństw bez dzieci - w ciągu dekady liczba małżeństw z dziećmi zmniejszyła się z 41,8% ogółu rodzin do zaledwie 22,3%. Statystyki pokazują więc wyraźnie, że coraz więcej rodzin w Polsce to osoby pozostające w związkach nieformalnych. Niewątpliwie zatem istnieje potrzeba społeczna zwiększenia ochrony prawnej rodzin tworzonych przez pary tej samej i różnej płci, które nie zawierają małżeństw.
Pozostaje czekać na efekt opinii i konsultacji publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat