REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Ile kosztuje tzw. „rozwód kościelny”?

Proces małżeński stwierdza nieważność małżeństwa od samego początku jego trwania. Opłaty procesowe są różne w poszczególnych diecezjach.

Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

Pierwszym etapem w procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego jest wniesienie skargi powodowej. W procesie małżeńskim nie ma rozpraw. Sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Dzięki temu niemowlę uzyskuje niezbędną opiekę, a starsze dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowej rodziny. Urlop wychowawczy udzielany jest na takich samych zasadach jak w przypadku rodziców biologicznych.

REKLAMA

Jak zarejestrować w Polsce urodzenie dziecka za granicą?

Wprawdzie nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dziecka urodzonego za granicą, jednak umiejscowienie aktu urodzenia jest konieczne, aby uzyskać polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Czy emeryt powinien powiadomić ZUS o swoich przychodach?

Do końca lutego emeryci i renciści, dorabiający do swoich świadczeń powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2010 r. Na tej podstawie ZUS rozliczy przysługujące świadczenia.

Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie stosunku pracy gwarantuje emerytowi kontynuowanie pobierania świadczenia emerytalnego. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracujących seniorów.

Darowizna gospodarstwa rolnego - jaki podatek?

Darowizna gospodarstwa rolnego zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia i budynki korzystają ze zwolnienia.

REKLAMA

Opieka lekarska dziecka - co ze zgodą rodziców?

Kwestie dotyczące zgody przedstawiciela ustawowego na działania lecznicze wobec dziecka wynikają z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz zostały zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

Zachowek przysługuje najbliższym krewnym spadkodawcy, którzy ze względu na ustanowienie innej osoby spadkobiercą testamentowym w praktyce zostali pozbawieni swoich praw. Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, możemy wnieść do sądu odpowiedni pozew.

EURO 2012 - Czy uczniowie będą mieli w tych dniach wolne?

Uczniowie nie otrzymają dni wolnych od zajęć w związku z organizacją Euro 2012. Dyrektorzy szkół będą mogli jednak w tym czasie zawiesić zajęcia ze względu na bezpieczeństwo uczniów.

Jakie nazwisko dla dziecka?

Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Władza rodzicielska - kiedy potrzebna opinia z RODK?

Wydanie orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej powinno poprzedzić wszechstronne i wyczerpujące postępowanie dowodowe. Sąd opiekuńczy powinien szczególnie korzystać z pomocy specjalistów z takich dziedzin jak: psychologia, pedagogika, medycyna i psychiatria.

Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Sąd opiekuńczy ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom dobra dziecka, kiedy takie zagrożenia występują. Informacje, które docierają do sądu podlegają wstępnej ocenie sądu. W razie wątpliwości sąd opiekuńczy może dokonać czynności sprawdzających i uzupełniających, zlecając kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

W procesie w sprawach dotyczących osoby małoletniego, a w postępowaniu opiekuńczym w sprawach dotyczących osoby i majątku dziecka, sąd wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Jazda motorowerem tylko z prawem jazdy kategorii AM

Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Aby uzyskać konieczny dokument trzeba osiągnąć minimalny wiek 14 lat i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Świadczenia przedemerytalne a inne przychody

Świadczenia przedemerytalne nie będą już sumowane z przychodami. Osoby pobierające świadczenia skorzystają z bardziej korzystnych dla nich warunków tzw. dorabiania do zasiłków.

Mieszkanie za utrzymanie - dla kogo umowa dożywocia?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym na podstawie umowy o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej, lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Domy opieki w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje obecnie pięć domów opieki, które posiadają niezbędne do prowadzenia działalności zezwolenie wojewody.

Jak unieważnić ślub kościelny?


W ostatnich latach wzrosła liczba osób występujących o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, czyli o tzw. ,,rozwód kościelny''. Zobacz czym jest i w jakich sytuacjach może być orzekany.

Domy opieki w województwie dolnośląskim

Wybór odpowiedniego domu opieki nie jest łatwą decyzją. Poniżej prezentujemy placówki posiadające zezwolenie wojewody niezbędne do prowadzenia tego typu działalności.

Domy opieki w województwie warmińsko-mazurskim

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego domu seniora, warto sprawdzić czy znajduje się on w rejestrze prowadzonym przez właściwego wojewodę. Znajdują się tam ośrodki posiadające niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności zezwolenie.

Domy opieki w województwie łódzkim

Adresy legalnie działających domów spokojnej starości można znaleźć w rejestrach prowadzonych przez wojewodów. Poniżej prezentujemy domy opieki działające na terenie województwa łódzkiego posiadające niezbędne do prowadzenia tego typu działalności zezwolenie.

Domy opieki w województwie lubelskim

Wybór domu spokojnej starości nie jest łatwą decyzją. Poza przeanalizowaniem aspektów mieszkaniowych, oferowanej opieki i dodatkowych usług warto sprawdzić czy dom opieki działa legalnie. Poniżej lista placówek z województwa lubelskiego posiadających niezbędne zezwolenie wojewody.

Domy opieki w województwie zachodniopomorskim

Do prowadzenia domu opieki konieczne jest zezwolenie wydane przez wojewodę. Wykaz legalnie działających domów spokojnej starości znajdziemy zatem w rejestrze wojewody.

Domy opieki w województwie mazowieckim

Poniżej przedstawiamy listę placówek znajdujących się w rejestrze Wojewody Mazowieckiego, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Domy opieki w województwie wielkopolskim

Prezentujemy domy opieki legalnie prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego. Do prowadzenia tego typu działalności konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Zanim wybierzemy dom spokojnej starości, warto zatem sprawdzić czy figuruje on w rejestrze prowadzonym przez wojewodę.

Domy opieki w województwie pomorskim

Do prowadzenia domu opieki potrzebne jest zezwolenie wojewody. Placówki funkcjonujące bez takiego zezwolenia działają zatem nielegalnie. Wojewoda prowadzi rejestr domów spokojnej starości.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

Jak reagować na przemoc w rodzinie?

Trudno jednoznacznie określić dlaczego osoby, które mają podejrzenie występowania przemocy w rodzinie nie reagują. Niekiedy wynika to z braku chęci, braku wiedzy i nie rozpoznania przemocy. Czasem spowodowane jest to nieznajomością przepisów, niechęcią oraz zbyt skomplikowanymi procedurami oraz brakiem informacji o efektach pomocy.

Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia niezbędne będzie ukończenie szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Osoby pracujące z ofiarami domowej przemocy będą musiały mieć również udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu specjalnych szkoleń.

Rozwód i separacja a dobro dziecka

Pojęcie „dobro dziecka”, jakim posługuje się ustawodawca w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie zostało zdefiniowane w przepisach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dobro dziecka jest zagrożone za każdym razem, gdy następuje rozkład pożycia między rodzicami. Brak definicji kodeksowej pozwala na tworzenie definicji ważnych dla konkretnego przypadku. Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego dokonywania wykładni tego pojęcia.

Domy opieki w województwie podlaskim

Przed wyborem domu spokojnej starości warto sprawdzić czy dana placówka znajduje się w rejestrze wojewody. Do prowadzenia działalności gospodarczej tego rodzaju potrzebne jest bowiem zezwolenie.

Domy opieki w województwie małopolskim

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę funkcjonujących na terenie woj. małopolskiego, posiadających wpis do rejestru wojewody.

Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie

Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, przedłożony przez ministra infrastruktury został przyjęty przez Radę Ministrów.

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

W czasie ferii wielu rodziców decyduje się na skorzystanie ze zorganizowanych form zimowego wypoczynku. Warto wiedzieć czego możemy oczekiwać od osób sprawujących w tym czasie opiekę nad dziećmi.

Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o alimenty, wyliczane przez tamtejszą rządową agencję - Child Support Agency.

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

Nie jestem ojcem dziecka - podstęp a "rozwód kościelny"


"Wziąłem ślub z moją dziewczyną, bo była w ciąży. Po ślubie dowiedziałem się, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Czy z tego powodu mogę domagać się stwierdzenia nieważności mojego małżeństwa?"

Jakie są terminy ferii zimowych w 2011 i w 2012 r.?

Tegoroczne ferie dopiero się zaczęły, a uczniowie już wiedzą kiedy szykować się na następne. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminarz przerwy zimowej w 2012 r.

Indywidualne konta emerytane (IKE) - dla kogo?

IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów. Limit wpłat na IKE w 2011 r. to 10 077 zł.

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aby uniknąć przejęcia obowiązku podatkowego w spadku, spadkobiercy mogą wnioskować do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub rozłożenie zapłaty powyższych należności na raty, bądź umorzenie ich w całości lub w części, jak również umorzenie opłaty prolongacyjnej.

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Upadłość konsumencka - poradnik

Konsument, aby móc wszcząć konsumenckie postępowanie upadłościowe musi być: po pierwsze, niewypłacalny, czyli nie regulować swoich zobowiązań, a ponadto jego niewypłacalność musiała powstać na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności.

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) wprowadzony przez ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Niewątpliwie weryfikacja zamieszczonych w RDN informacji może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka podejmowania współpracy z niesolidnymi lub nieuczciwymi kontrahentami.

Jakie są rodzaje kart bankowych?

Obecnie Polska należy do państw europejskich, w których ok. 80% płatności dokonywana jest gotówką. W rozwiniętych krajach proporcja jest odwrotna. W krajach skandynawskich stopniowo wprowadzany jest program całkowitej eliminacji pieniądza gotówkowego. 11 stycznia 2011 roku Minister Finansów ogłosił, że Polska również chce opracować i wdrożyć plan eliminacji obrotu gotówkowego.

REKLAMA