REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Kto jest uprawniony do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? Jak uzyskać świadczenie z Funduszu? Jakie są warunki uzyskania prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? W jakiej wysokości świadczenie może uzyskać osoba uprawniona?

Zróżnicowanie opodatkowania w zależności od rodziny na utrzymaniu

Trybunał Konstytucyjny orzekł iż zróżnicowanie opodatkowania w zależności od posiadania rodziny na utrzymaniu jest zgodne z konstytucją. Chodziło o sprawę, w której rodzic nie sprawujący bezpośredniej opieki nad dzieckiem, przez sam fakt łożenia na utrzymanie dziecka chciał być traktowany jako osoba samotnie wychowująca to dziecko.

Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Aby ubiegać się o Jobseeker’s Allowance skontaktuj się z Jobcentre Plus za pomocą bezpłatnego numeru 0800 055 66 88 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00). Dla osób mających problemy ze słuchem lub mową uruchomiono telefon tekstowy: 0800 023 48 88.

Jakie są rodzaje zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Wypłacane są dwa rodzaje zasiłku Jobseeker’s Allowance: oparty na składkach na ubezpieczenie (contribution-based JSA) i oparty na dochodach (income-based JSA).

REKLAMA

Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Przy podziale majątku wspólnego obowiązuje zasada, która stanowi, że wartość tego co przypadnie każdemu z małżonków powinna być taka sama. Jednak sąd ma możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku w wyjątkowych sytuacjach. Sąd może to ustalić na żądanie jednego z małżonków. 

Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym spadkodawcy, które powoduje przysporzenie w majątku zapisobiorcy. Należy pamiętać, że przysporzenie to jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jaki podatek zapłaci zapisobierca?

Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej mają możliwość przekazywania sobie składników majątkowych za pomocą darowizny. Wspólność majątkowa charakteryzuje się istnieniem majątku wspólnego, majątku osobistego męża oraz majątku osobistego żony.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jobseekers Allowance jest cotygodniowym świadczeniem pieniężnym dla osób bezrobotnych lub pracujących w niewielkim wymiarze godzin, lecz zdolnych do pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia. Jest jeszcze kilka innych warunków, które dodatkowo należy spełnić, by ubiegać się o ten zasiłek.

REKLAMA

Jakie są założenia programu walki z depresją dzieci w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim rozpoczął się „Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży”. Program jest adresowany do dzieci w wieku 11 – 13 lat. Program przewiduje udział w warsztatach terapeutycznych oraz konsultacje bezpłatne z terapeutami.

Ustanie małżeństwa w wyniku uznania małżonka za zmarłego

W razie uznania jednego z małżonków za zmarłego domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu jako chwila śmierci tego małżonka. Jakie są skutki ustania małżeństwa w wyniku uznania za zmarłego?

Na czym polega separacja w procesie?

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają wspólnych małoletnich dzieci, ale jest brak zgodnego żądania orzeczenia separacji między małżonkami, to rozpoznanie sprawy następuję w postępowaniu procesowym.

Zmiany w opiece nad seniorem

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podwyższa kryterium dochodowe, które zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności dopłacania do pobytu w domu pomocy społecznej. Zmiany dotyczą też liczby pracowników socjalnych.

Jaka jest odpowiedzialność za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to świadczenie pieniężne, które przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Taki zasiłek może również uzyskać osoba ucząca się. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest świadczeniem pieniężnym, który może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

Wywiad środowiskowy

Wywiad środowiskowy ma na celu uzyskanie informacji na temat kontrolowanej osoby lub rodziny. Informacje te służą przede wszystkim do prawidłowego podejmowania decyzji w sprawie kontrolowanego.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze są świadczone przez ośrodki pomocy społecznej. Polegają one na wsparciu przy codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy załatwianie spraw urzędowych.

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest przez ośrodki pomocy społecznej.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne mają na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy kierowany jest do bezrobotnych i ma na celu umożliwienie bezrobotnemu zdobycia doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy w przyszłości. Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. 

Praktyki absolwenckie

Praktyki absolwenckie kierowane są do młodych bezrobotnych i pozwalają im na zdobycie doświadczenia zawodowego.

Pracownik socjalny

Pracownik socjalny jest zatrudniony w administracji publicznej. Ze względu na powierzone mu zadania powinien charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym wykształceniem.

Pomieszczenie tymczasowe

Pomieszczenia tymczasowe mają na celu uniknięcie eksmisji lokatorów na bruk. W sytuacjach eksmisji do pomieszczeń tymczasowych, z powodów luk wprawie, często dochodzi do nadużycia prawa.

Lokal socjalny

Gmina ma obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Dzieje się to w dużej części poprzez lokale socjalne.

Kontrakt socjalny

Celem kontraktu socjalnego jest przezwyciężenie trudnej życiowej sytuacji, w jakiej znajduje się osoba lub rodzina, z którą kontrakt jest zawierany.

Eksmisja

Eksmisja ma miejsce w sytuacji, gdy lokator długotrwale nie wywiązuje się z obowiązków lokatorskich. Chodzi tu przede wszystkim o niepłacenie czynszu za lokal mieszkalny.

Dodatek mieszkaniowy

Z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy mogą występować najemcy lub właściciele, którzy nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na utrzymanie mieszkania.  

Bezdomny

Bezdomny to osoba nie posiadająca własnego mieszkania, jak również osoba, która mieszkania nie wynajmuje oraz nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Bezdomność w Polsce jest nadal poważnym problemem społecznym.

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Prawo zobowiązuje rodziców do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Czy obowiązek ten doznaje ograniczeń? Co jest podstawą do powstania obowiązku świadczenia alimentacyjnego wobec dziecka?

Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków

Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość opisane w § 2 – ustalenia nierównych udziałów.

Odmowa orzeczenia rozwodu z uwagi na dobro dziecka

Generalną przesłanką orzeczenia pomiędzy małżonkami rozwodu jest całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Przy liczbie par międzynarodowych w UE, którą szacuje się na 16 mln, i 30 mln obywateli UE zamieszkujących w państwach trzecich kwestia dochodzenia alimentów z zagranicy będzie zyskiwać na coraz większym znaczeniu.

Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Emeryt, któremu przysługuje emerytura na terytorium naszego kraju, otrzymuje ją nawet po zmianie kraju zamieszkania. Jednak, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyłał emeryturę na zagraniczny rachunek bankowy, emeryt musi złożyć o to wniosek.

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak nigdzie zdefiniowane.

Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Mediacja jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów rodzinnych. Często stosowana jest przy rozwodach, pozwalając na ich usprawnienie i szybsze zakończenie sprawy.

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Instytucja separacji jest zbliżona do rozwodu. Jednak wyróżniamy przy niej istotne różnice po stronie przesłanek jak i skutków jej orzeczenia. Kwestie dotyczące separacji są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Niania

Powierzenie dziecka niani to kolejny ze sposobów opieki nad dziećmi do lat trzech, które istnieją na bazie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Dzienny opiekun

Dzienny opiekun jest zatrudniany przez gminę na umowę o świadczenie usług. Sprawuje on opiekę nad dziećmi powyżej 20 tygodnia życia.

Żłobek

Żłobek jest jedną z form opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Opieka w żłobku sprawowana jest nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia.

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw przysługujących każdemu dziecku. Jeżeli uzyska informacje lub dostrzeże naruszenie praw dziecka może podjąć działania, które przewiduje ustawa o Rzeczniku.

Rodzina zastępcza

Rodziną zastępczą mogą zostać zarówno małżeństwa jak i osoby samotne. Muszą jednak spełnić odpowiednie warunki.

Pedofilia

Pedofilia to rodzaj zboczenia seksualnego, polegającego na osiąganiu satysfakcji seksualnej w kontakcie z dziećmi. Pedofilia jest w polskim prawie zabroniona i surowo karana.

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy jest formą opieki nad dziećmi do lat trzech.

Grooming

Grooming polega na tworzeniu za pomocą Internetu relacji pomiędzy osobą dorosłą a dzieckiem, w celu wykorzystania seksualnego tego dziecka.

Becikowe

Becikowe jest jednorazowym dodatkiem w wysokości 1000 zł, przyznawanym z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenie wypłacane jest niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców dziecka.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego.

Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

W sensie procesowym separacja to formalnoprawne rozpatrzenie przez władzę kościelną prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego. Według prawidłowej interpretacji prawa kanonicznego sprawa w przedmiocie ustanowienia separacji to formalnoprawne rozpatrzenie przez kompetentną władzę kościelną istnienia lub nieistnienia prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego i uzyskanie prawnego orzeczenia separacji małżeńskiej.

Wina rozkładu pożycia

Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa.

Alimenty od byłego małżonka

Istnieje możliwość otrzymywania alimentów od byłego już małżonka. Regulacje tej kwestii znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

REKLAMA