REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

Rola i kompetencje fundatora fundacji rodzinnej
Rola i kompetencje fundatora fundacji rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna i jej założyciel (fundator)

Z początkiem ubiegłego tygodnia zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące fundacji rodzinnej. Oznacza to, że od 22 maja 2023 r. możliwe jest zakładanie i rejestrowanie fundacji rodzinnych. Ze sporą dozą pewności można stwierdzić, że nie ma obecnie w polskim prawie równie ciekawego instrumentu służącego sukcesji majątku i zabezpieczeniu interesów rodziny w kontekście sukcesji. Aby jednak w pełni zrozumieć na czym polega atrakcyjność (i poniekąd rewolucyjność) tego rozwiązania, warto zapoznać się nieco bardziej szczegółowo z mechanizmem działania fundacji rodzinnej – a w szczególności z rolą kluczowej osoby w fundacji rodzinnej, którą jest jej fundator. 

REKLAMA

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, czyli o założeniu fundacji

Najważniejszą osobą w fundacji rodzinnej jest fundator – to on rozpoczyna życie fundacji (ustanawia ją), nadaje jej ostateczny kształt, ustala zasady funkcjonowania, wyposaża fundację w majątek

Charakterystyczne dla fundacji rodzinnej jest to, że jej założycielem (fundatorem) może zostać jedynie osoba fizyczna. Może to być jedna lub więcej osób, nie muszą to być jednak ani obywatele polscy, ani osoby spokrewnione (pomiędzy sobą czy z beneficjentami fundacji – zatem wbrew nazwie fundacja rodzinna wcale nie musi być rzeczywiście rodzinna). Fundatorami nie będą nigdy osoby prawne. 

Fundator może tchnąć życie w fundację rodzinną na dwa sposoby: w testamencie (wówczas fundacja rodzinna powstanie dopiero po jego śmierci) lub za swojego życia (podpisując u notariusza akt założycielski i statut). Wydaje się, że w większości przypadków większy sens będzie miało jednak założenie fundacji rodzinnej za życia fundatora – chociażby z tego względu, że będzie on mógł wówczas poobserwować fundację w działaniu i ewentualnie zmodyfikować zasady jej funkcjonowania.

Po formalnym założeniu fundacji u notariusza będzie należało wyposażyć ją w kapitał. Minimalny fundusz założycielski wynosi 100 tys. złotych i może zostać wniesiony zarówno w gotówce jak również w postaci aktywów niepieniężnych o co najmniej tej wartości (np. nieruchomości, dzieła sztuki, obligacje etc.). Co istotne, fundator nie musi wnosić do fundacji rodzinnej wszystkich swoich aktywów (część może dalej pozostać w majątku osobistym). 

Ponadto, poszczególne składniki majątkowe mogą być przenoszone do fundacji rodzinnej stopniowo – nie ma konieczności wyposażania jej w docelowy majątek na samym początku. Oczywiście decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej powinna być poprzedzona stosowną analizą korzyści i ryzyk, jednak fundator nie musi od razu decydować jakie konkretnie aktywa przenieść do fundacji rodzinnej; nie musi też mieć na moment zawiązywania fundacji ewentualnych zewnętrznych zgód na przeniesienie do niej aktywów. Taka konstrukcja daje fundatorowi – z jednej strony – możliwość szybkiego zabezpieczenia określonych aktywów przez niezwłoczne wniesienie ich do fundacji rodzinnej, zaś z drugiej strony – zapewnia odpowiednią ilość czasu na podjęcie przemyślanej decyzji co do pozostałego mienia.

 ,,Nie musisz być wielki by zacząć, ale musisz zacząć by być wielkim’’, czyli jak planować na pokolenia

Najistotniejszym dokumentem regulującym działanie fundacji rodzinnej będzie statut, a więc dokument, którego brzmienie ustala fundator. Polskie przepisy dają bardzo dużo elastyczności w kształtowaniu zasad funkcjonowania fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej wprawdzie zawiera pewne (bardzo ogólne) ramy statutu, ale tak naprawdę pozostawia fundatorowi ogromną swobodę w kształtowaniu treści tego dokumentu

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nestor rodu może urzeczywistnić swoją wolę w bardzo szerokim zakresie (szerszym niż pozwalałby na to np. testament). Fundator może ustanowić nie tylko wysokość wypłat do beneficjentów, ale też zasady zgodnie z którymi wypłaty są dokonywane. W konsekwencji, reguły dotyczące wypłat mogą realnie wpływać na zachowania beneficjentów nawet w odległej przyszłości. 

Co więcej, fundator jest również uprawniony do ustalenia w statucie zasad inwestowania majątku (może np. zakazać inwestowania w określone aktywa lub nakazać inwestycje w określonego typu instrumenty czy branże). Dzięki temu fundator nawet zza grobu zachowa wpływ na kształt firmy rodzinnej, a jego wola będzie wyznaczała kierunek, w którym powinna się ona rozwijać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby fundator pozostawił pełną swobodę beneficjentom co do sposobu dysponowania majątkiem fundacji – i tak również będzie się nieraz działo.

Przy odpowiednim zaplanowaniu fundacji rodzinnej przez fundatora może to być naprawdę  wehikuł inwestycyjny na pokolenia, który realnie zabezpieczy integralność majątku (firmy rodzinnej) i interesy rodziny. Kluczowy jednak jest pierwszy krok od którego w dużej mierze będzie zależało powodzenie tego przedsięwzięcia.

Katarzyna Żółcińska, Counsel, Attorney-at-law w CRIDO

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Komisja Europejska a (nowa żywność). Proszek z larw może być dodawany do podstawowych produktów. Chityna, witamina d3 i alergeny

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA