REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - jakie koszty?

Jakie koszty ponosi strona w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Od czego zależy wysokość opłat?

Wina w rozwodzie cywilnym a proces kościelny

Czy wina w rozwodzie cywilnym ma wpływ na proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Pytanie to ma szczególne znaczenie dla osób, które są jeszcze przed rozwodem cywilnym, jak i procesem kościelnym.

Przemoc w rodzinie – definicja, prawa ofiar

Definicja przemocy w rodzinie została określona w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przepisy te mają chronić ofiary przemocy, dając im prawo do bezpłatne pomocy.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku 2019 – WZÓR

Spadkobierca, który zdecyduje się by odrzucić ofiarowany mu spadek, musi złożyć w tym celu oświadczenie o odrzuceniu spadku. Na złożenie takiego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

REKLAMA

Spadek po teściu lub teściowej – zasady, podatek

Na jakich zasadach można otrzymać spadek po teściu lub teściowej? Czy zięć i synowa korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy testamentu 2019 – WZÓR

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego, osoba powołana do spadku może go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia w kwestii przyjęcia spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy ustawy 2019 – WZÓR

Spadkobierca, wedle własnej woli, może spadek przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania.

Emeryci w coraz większych długach

Eksperci alarmują - rośnie zadłużenie wśród emerytów. Zdaniem fachowców, w najbliższych latach lawinowo przybywać będzie najstarszych dłużników, przy jednoczesnym wzroście kwoty zadłużenia i wniosków o upadłość konsumencką. Eksperci twierdzą, że problemem są niskie emerytury, którym towarzyszą spore wydatki, głównie na pomoc medyczną i leki.

REKLAMA

Alimenty natychmiastowe w 2019 r. – planowane zmiany

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?

Zasiłek celowy a specjalny zasiłek celowy

Specjalny zasiłek celowy różni się od zasiłku celowego tym, że jest przyznawany w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Kiedy są wypłacane i na co się je przeznacza? Jaka jest wysokość zasiłku? Czy podlega on zwrotowi?

Czy można podważyć testament notarialny?

Testament notarialny jest jedną z form w jakiej spadkodawca może rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. Pomimo, iż ta forma sporządzenia testamentu wydaje się najpewniejsza (bowiem zostaje sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego), nie oznacza to, że takiego testamentu nie da się podważyć, wręcz przeciwnie.

Akt urodzenia dziecka w 2019 r.

Od 1 grudnia 2018 r. w akcie urodzenia dziecka widnieją również numery PESEL rodziców. W 2019 r. - podobnie jak obecnie - zgłoszenia narodzin możemy dokonać tradycyjnie lub elektronicznie.

Umowa darowizny w 2019 r. – 5 praktycznych wskazówek

Umowa darowizny została określona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nią darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najczęściej mamy do czynienia z darowizną nieruchomości, samochodu czy pieniędzy. W drodze darowizny może także przekazać udział w spółce czy akcje. Jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Większość Polaków oczekuje zmian zasadach przyznawania świadczeń 500 plus

Za przyznanie świadczenia "500 plus" wszystkim samotnym rodzicom opowiada się 73% dorosłych Polaków, którzy wzięli udział w badaniu dla serwisu ciekaweliczby.pl. Co Polacy sądzą o programie "500 plus"?

Sanatorium z NFZ w 2019 r. – jakie zmiany w leczeniu uzdrowiskowym?

Roczny czas oczekiwania po powrocie z sanatorium na złożenie kolejnego skierowania to jedna z najważniejszych zmian w leczeniu uzdrowiskowym, jaka może wejść w życie w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi zasadami dotyczącymi skierowań.

W jakim terminie należy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Każda osoba w swoim życiu spotka się z sytuacją, w której zostanie powołana do spadku. Nie każdy jednak wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Z czym wiąże się przyjęcie spadku, a z czym odrzucenie? Czy jest na to jakiś termin?

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

500 plus a wymóg alimentów (wywiad)

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie daje samotnym rodzicom możliwość uzyskania świadczenia 500 plus na drugie i kolejne dziecko bez ustalonych alimentów. Dorota Hildebrand-Mrowiec w rozmowie z DGP przekonuje, iż wyrok powinien być wskazówką dla MRPiPS do zmiany przepisów.

Pomoc rodziców przy spłacie kredytu a podatek od darowizny

Spłata przez rodziców, będących dłużnikami solidarnymi, całości lub części rat kredytu nie może być postrzegana w kategorii darowizny. Osoba korzystająca z takiej formy pomocy finansowej ze strony swoich rodziców nie ma zatem obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2.

Forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, z ograniczeniem tej odpowiedzialności lub też spadek odrzucić. Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest m.in. od zachowania przewidzianej przez przepisy prawa formy.

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Dziedziczenie ustawowe – kodeksowa kolejność dziedziczenia

Dziedziczenie ustawowe jest obok dziedziczenia testamentowego formą dziedziczenia. Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia w przypadku braku testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. W jakich częściach poszczególne osoby dziedziczą spadek?

Najważniejsze aspekty ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej

W dniu 25 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa ta wprowadza szereg nowych rozwiązań regulujących zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz kontynuowania działalności gospodarczej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa, również w spółce cywilnej. Jakie zmiany wprowadziła ustawa o zarządzie sukcesyjnym w prawie cywilnym, handlowym, podatkowym, administracyjnym i prawie pracy?

Podatek od spadków i darowizn w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. podatkowi od spadków i darowizn nie będą podlegały odziedziczone środki z pracowniczego planu kapitałowego. Wysokość podatku pozostanie bez zmian. Nie zmieni się także zakres zwolnienia dla członków najbliższej rodziny.

Prawo do lokalu zastępczego - ważne orzeczenie SN

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w kontekście prawa do lokalu zastępczego. Otóż SN uznał, że lokal zastępczy przysługuje osobom, które korzystają z lokalu bez zgody gminy, ale mają pośredni tytuł do lokalu. Sąd podkreślił, że pojęcie ''lokator'' na gruncie ustawy o ochronie praw lokatorów jest rozumiane bardzo szeroko.

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. będzie wypłacany w oparciu o kryterium dochodowe i kwoty obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać świadczenie? Jak powinien wyglądać wniosek?

Świadczenie dla rodziny zastępczej - już od dnia umieszczenia w niej przez sąd dziecka

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach wydało ważne orzeczenie dot. świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej - przysługuje ono od momentu faktycznego umieszczenia w niej dziecka. Kolegium zmieniło tym samym swoją wcześniejszą decyzję o tym, że świadczenie należy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej, dzięki czemu rodzina zastępcza i dziecko nie muszą czekać na wyrok sądu administracyjnego.

Podział majątku u notariusza a kredyt hipoteczny

Zdaniem ekspertów w przypadku zaciągnięcia przez małżonków wspólnego kredytu hipotecznego warto podziału majątku dokonać przed notariuszem. Jednak o tym, kto będzie po rozwodzie spłacał raty kredytu decyduje wierzyciel.

Podatek od prezentów ślubnych - kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi?

Podział majątku dorobkowego – jak ustalić czy zakupiona rzecz wchodzi w skład majątku wspólnego?

Sprawy o podział majątku są przeważnie sprawami skomplikowanymi i budzącymi sporo wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie czy dany składnik należy do majątku wspólnego. Najlepszym dowodem tego są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego rozstrzygające rozterki sądów pojawiające się w toku prowadzenia spraw działowych. W jednej z ostatnich uchwał SN stwierdził, że w przypadku nabycia przedmiotu za środki pochodzące z różnych mas majątkowych małżonków, nabyta rzecz w odpowiednich udziałach wejdzie zarówno do majątku osobistego jak i majątku wspólnego małżonków, chyba że jedno ze świadczeń miało charakter nakładu.

Hipoteka po rozwodzie - kto będzie spłacał?

Rozwód powoduje powstanie między małżonkami solidarnej odpowiedzialności za długi zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa. Jak powszechnie wiadomo, jednym z popularniejszym sposobem zadłużania się małżeństw jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W takim wypadku małżonkowie mogą negocjować przeniesienie spłaty na jedną osobę, mającą odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jeżeli tak nie jest to bank zapewne zgody na takie rozwiązanie nie wyrazi, jednak małżonkowie zawsze mogą się dogadać.

Zasiłek okresowy w 2019 r.

Aby w 2019 r. otrzymać zasiłek okresowy, należy spełniać kryterium dochodowe obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać zasiłek okresowy Ile wynosi wsparcie? Na jaki okres jest przyznawane świadczenie?

500 plus dla samotnych rodziców a zasądzone alimenty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że świadczenie 500 plus (świadczenie wychowawcze) nie należy się, jeśli samotnemu opiekunowi nie zostały ustalone alimenty na dziecko. Bez znaczenia pozostaje fakt czy rodzic wnioskuje o pieniądze na pierwsze czy kolejne dziecko.

Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019

Znamy ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019. Podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo. Na niektórych kierunkach o jedno miejsce walczyło nawet 18 kandydatów. Najpopularniejszą uczelnią w tym roku akademickim jest Uniwersytet Warszawski - drugie miejsce zajmuje Politechnika Warszawska.

500 plus dla rodziców po rozwodzie

Wypłata świadczenia wychowawczego (potocznie nazywanego 500 plus) nie jest uzależniona od pozostawania przez rodziców w związku małżeńskim. Jednak w praktyce rozwód nieco komplikuje sytuację rodziny. Najwięcej wątpliwości dotyczy sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Który z rodziców po rozwodzie powinien wystąpić z wnioskiem o świadczenie?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim

Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?

MEN: nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na religię dyskryminujące

"Bariery w dostępie do lekcji religii mniejszościowych lub lekcji etyki, czy też nierówne traktowanie uczniów nieuczęszczających na lekcje religii organizowane w szkole, mogą stanowić przejawy dyskryminacji ze względu na religię i światopogląd - napisał wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich. MEN zapowiada zmianę przepisów w tym zakresie.

Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - planowane zmiany

Utrudnianie orzeczonych kontaktów ma być wprost traktowane jako zagrożenie dobra dziecka. Pojawi się również nowy typ przestępstwa. Jakie kary czekają rodziców za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Emerytura na konto coraz popularniejsza

Coraz więcej seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe. Przelew emerytury na konto dla ZUS oznacza mniejsze koszty obsługi świadczeń.

NIK: ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie pomoże przedsiębiorcom

W dniu 24 listopada 2018 r. w życie wchodzi ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Nowe przepisy mają na celu ułatwić sukcesję przedsiębiorstw rodzinnych wprowadzając instytucję zarządcy sukcesyjnego. Według NIK ustawa nie pomoże zbytnio przedsiębiorcom - nie ma w niej rozwiązań pozwalających przekazać przedsiębiorstwo zmarłego jego spadkobiercy oraz pominięto problemy wynikające ze śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeśli oboje mieli wspólność majątkową.

Zarząd majątkiem wspólnym małżonków

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym? Kto rozstrzyga sprawy sporne?

500 plus w okresie 2018/2019 – uprawnieni, kryterium dochodowe, wniosek

Rodzice, którzy chcą otrzymać świadczenie 500 plus na pełny okres świadczeniowy 2018/2019, powinni złożyć wniosek do końca października 2018 r. Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia wychowawczego? Jakie kryterium dochodowe należy spełnić?

Zniżki kolejowe dla seniorów - 2018/2019 r.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o szeregu zniżek przysługującym seniorom. Każda osoba powyżej 60 roku życia może korzystać ze specjalnych zniżek przygotowanych przez spółki kolejowe. Poniżej zestawienie aktualnie obowiązujących zniżek dla seniorów.

Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. W 2019 r. do otrzymania zasiłku celowego niezbędne będzie spełnianie kryterium dochodowego, które dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł, a dla osoby samotnej 701 zł. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie i prezentujemy wzór wniosku o zasiłek.

Plan wychowawczy a władza rodzicielska nad małoletnim

Władza rodzicielska przysługuje obu rodzicom, jednak sąd z ważnych powodów może orzec o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu wobec jednego lub obojga rodziców. Sąd rodzinny może pozostawić władzę obojgu rodzicom wówczas, gdy przedstawili oni zgodne z dobrem małoletniego, porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim i utrzymywaniu z nim kontaktów oraz gdy istnieje pozytywna prognoza co do współdziałania przez rodziców małoletniego, w sprawach dotyczących dziecka, w przyszłości.

Pozew o alimenty – jak napisać uzasadnienie (przykładowy wzór)

Każdy pozew o alimenty jest inny, dlatego trudno wypracować jednolity przykładowy wzór uzasadnienia. O czym należy pamiętać, pisząc uzasadnienie pozwu o alimenty?

Czym są Szkolne Kasy Oszczędności (SKO)?

Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) powracają do szkół. W programie prowadzonym przez PKO BP uczestniczy co trzecia placówka w Polsce, co daje wynik 4,5 tys. szkół podstawowych, a uczniowie zgromadzili na rachunkach ok. 60 mln zł. Czym są Szkolne Kasy Oszczędności i jakie korzyści płyną z oszczędzania?

Odbiór dziecka z przedszkola a RODO

Wychowawca powinien mieć pewność, że osoba odbierająca dziecko jest upoważniona przez jego prawnych opiekunów. Jednak na fali RODO-paniki, która wybuchła na początku roku szkolnego, wiele przedszkoli i szkół staje na głowie, by zdobyć papierową podkładkę na wszystkie dane osobowe, które przetwarzają. Czy słusznie?

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

REKLAMA