REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

Na co emeryci wydadzą trzynastki?

Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

Opłaty za wstęp do parków narodowych

Opłaty za wstęp do parków narodowych nie muszą uiszczać określone grupy osób. Komu przysługuje bilet ulgowy?

Jakie świadczenia po urodzeniu dziecka w 2021 r.?

Jakie świadczenia można uzyskać po urodzeniu dziecka w 2021 r.? Czy trzeba spieszyć się z formalnościami?

REKLAMA

„Babcia plus” nowym świadczeniem dla dziadków?

„Babcia plus” to potoczna nazwa nowej formy wsparcia, której wprowadzenie rozważa rząd. Na czym miałby polegać taki program?

Świadczenie wychowawcze

Świadczenie wychowawcze to forma wsparcia dla rodzin z dziećmi, która została przewidziana w ramach programu „Rodzina 500+”.

Polacy coraz częściej opóźniają przejście na emeryturę [AUDIO]

Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z późniejszego przejścia na emeryturę. Na ten trend nie wpłynęła pandemia koronawirusa.

Gdzie mogę wszcząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Panuje przekonanie, zgodnie z którym proces mający na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego powinien być prowadzony w sądzie diecezji na terenie której ów małżeństwo zostało zawarte. Jest to jednak przekonanie częściowo błędne. O tym, w którym sądzie można poprowadzić proces będzie dzisiaj mówił niniejszy artykuł.

REKLAMA

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego?

Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego? Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?

500 plus – koordynacja świadczeń bez ponagleń

W przypadku świadczeń 500 plus realizowanych w związku z unijną koordynacją rodzice nie wniosą ponagleń. Projekt zmian przygotował resort rodziny.

Wzór wniosku o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola

Wniosek o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola jest ważnym krokiem w procedurze odwoławczej. Prezentujemy prosty wzór pisma.

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców.

Wniosek świadczenie dobry start tylko on-line?

Wniosek o świadczenie dobry start tylko online i inne ważne zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Upadłość a majątek małżonków - ważne zmiany

Co należy zrobić, aby małżeńska umowa majątkowa była skuteczna względem masy upadłości? O jakich ważnych zmianach warto wiedzieć?

Czy każdy prawnik to adwokat kościelny?

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada wykształcenie wyższe w stopniu minimalnym magister. Kto może otrzymać miano adwokata kościelnego?

Kto dziedziczy spadek po ojcu?

Kto dziedziczy spadek po ojcu? Jak go uzyskać? Czy spadek po ojcu wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Przymusowa rozdzielność majątkowa

Przymusowa rozdzielność majątkowa może powstać na skutek orzeczenia sądu. Kto i kiedy może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej?

Nakaz opuszczenia mieszkania

Ofiary przemocy mogą liczyć na natychmiastową izolację sprawcy od ofiary – nakaz opuszczenia mieszkania na 14 dni z możliwością przedłużenia.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - wypłaty z ZUS [AUDIO]

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ZUS wypłaca tysiącom osób uprawnionych. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek.

Jak napisać odwołanie do przedszkola (wzór)

Jak napisać odwołanie do przedszkola? Prezentujemy prosty wzór oraz informacje dla rodziców, których dziecko nie dostało się do publicznej placówki.

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r. nie uległa zmianie w porównaniu do roku ubiegłego. Ile zatem wynosi?

Umowa darowizny naruszająca dobro dziecka

Umowa darowizny prowadząca do naruszenia dobra rodziny i dobra dziecka może zostać uznana za bezwzględnie nieważną. Tak orzekł Sąd Najwyższy w jednym z wyroków.

Wypłaty 500 plus w 2021 r.

Wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 r. uzależnione są od terminu złożenia wniosku. W jakim terminie najkorzystniej jest zawnioskować o wsparcie?

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej?

Ślub online w 2021 r. – czy możliwy?

Ślub online w 2021 r. to rozwiązanie, które może interesować wielu przyszłych małżonków. Czy taka forma zawarcia małżeństwa jest jednak możliwa?

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie?

Emerytura tylko na konto od 2022 roku?

Emerytura na konto od 2022 roku to jedno z rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kogo obejmą zmiany?

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza cieszy się sporą popularnością głównie ze względu na szybkość takiej procedury. Jakie są koszty?

Historia rachunku bankowego zmarłego bez tajemnic dla spadkobiercy?

Historia rachunku bankowego to coraz częściej historia naszego życia. Czy spadkobierca ma nieskrępowany dostęp do wyciągu z rachunku zmarłego?

Bon turystyczny w 2021 roku

Bon turystyczny przysługuje również w 2021 roku. Ile wynosi? Jak wykorzystać bon na wakacje? Do kiedy przysługuje świadczenie?

Adwokat kościelny - działalność procesowa

Adwokat kościelny jest gwarantem praktycznego skorzystania z przysługującego stronom prawa do obrony. Jak w praktyce może wyglądać jego pomoc?

Fundusz alimentacyjny – kryterium dochodowe z waloryzacją

Fundusz alimentacyjny z kryterium dochodowym podlegającym waloryzacji zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd. Co jeszcze ma się zmienić?

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 roku?

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 r.? Kiedy uzdrowiska wznowią działalność? Czy wzrosną opłaty za pobyt?

Teściowa dziedziczy - kiedy i czy da się tego uniknąć?

Teściowa dziedziczy po zmarłym małżonku w określonych przypadkach. W jakich? Co zrobić, żeby uniknąć zaskakujących sytuacji? Notariusze przypominają o ważnych zasadach. W rodzinie bowiem bywa różnie.

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej?

Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej? Kiedy do spadku z ustawy będzie uprawniony małżonek, a kiedy rodzice? Zasady zostały określone w Kodeksie cywilnym.

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć jeszcze w 2021 roku. Jak będzie działał? Czy obejmie dłużników alimentacyjnych? Oto najważniejsze informacje.

Ślub humanistyczny a prawo

Ślub humanistyczny i prawo nie idą w parze. Co należy zrobić, aby tego rodzaju ceremonia miała również skutki w sferze prawa cywilnego?

Sanatoria ZUS w 2021 roku – otwarcie

Kiedy ruszą sanatoria ZUS w 2021 roku? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z rehabilitacji? Czy potrzebne są wcześniejsze testy?

PIT z ZUS za 2020 rok [AUDIO]

PIT z ZUS za 2020 rok otrzymują osoby, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ubezpieczeń społecznych. Jakie formularze otrzymają emeryci i renciści?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie ślubu. Jak to zrobić?

Zasiłek okresowy 2021

Zasiłek okresowy w 2021 r. jest wypłacany na zasadach obowiązujących w roku ubiegłym. Czy kwota świadczenia wzrośnie?

500 plus dla seniora 2021

500 plus dla seniora w 2021 r. z podwyżką progu dochodowego? Takie zmiany proponuje rząd. Komu przysługuje świadczenie? O ile miałby wzrosnąć próg uprawniający do wsparcia?

Karta Dużej Rodziny w aplikacji

Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel to jedna ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy, przyjętej przez rząd. Jakie ułatwienia przewidziano dla rodzin? Jak można uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Michał Poczmański: Apostazja – czy z kościoła można się wypisać przez internet? [PODCAST]

Apostazja jest procesem dość prostym, do przejścia bez udziału adwokata kościelnego – wyjaśnia Michał Poczmański. Jak można wypisać się z kościoła? Czy można to zrobić zdalnie? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Rozliczenie PIT - opieka naprzemienna

Rozliczenie PIT w przypadku opieki naprzemiennej może wzbudzać wątpliwości. Czy rodzic może w takiej sytuacji skorzystać z ulgi przewidzianej dla samotnych rodziców?

REKLAMA