REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wylicza się zachowek

Podstawą do wyliczenia zachowku jest wartość masy spadku. Jednak to nie wszystko, bardzo istotne są również darowizny poczynione przez spadkodawcę za życia. W zależności od tego kto jest obdarowany – może zarówno zwiększyć nominalną kwotę zachowku, jak również ją znacząco zmniejszyć lub nawet znieść.

Jak dochodzić zachowku

Uprawniony do zachowku ma roszczenie o wypłacenie przez spadkobiercę (spadkobierców) kwoty odpowiadającej wartości zachowku. Jeśli sami nie spełnią roszczenia, sprawę można skierować na drogę sądową. To samo dotyczy uzupełnienia zachowku.

Czym jest zachowek

Spadkobiercy ustawowi, którzy w testamencie zostali pozbawieni jakiegokolwiek udziału w spadku, mają prawo dochodzić od spadkobierców wypłacenia zachowku. Na rzecz zachowku uprawnieni muszą jednak zaliczyć darowizny otrzymane od spadkodawcy oraz ewentualne zapisy w testamencie.

Jak kogoś wydziedziczyć

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku- spadkobiercy testamentowi nie muszą go wypłacać wydziedziczonemu spadkobiercy ustawowemu. Wydziedziczenie musi jednak być podparte określonymi przesłankami i nie ma tu dużej dowolności. Niespełniające wymogów wydziedziczenie będzie bezskuteczne.

REKLAMA

Jak obalić testament

Testament jest szczególnym oświadczeniem woli, jego ważność nie może być (co jest oczywiste) weryfikowana przez autora. Co więcej w testamencie można popełnić wiele błędów- część z nich może stwierdzić sąd, część trzeba odkryć i powołać samemu (np. błędy oświadczenia woli).

Nieważność testamentu


Co do zasady każdy może sporządzić testament. W praktyce są jednak sytuacje w której jest to niemożliwe. Również niezachowanie formy, lub inne okoliczności faktyczne, mogą spowodować jego nieważność.

Odwołanie testamentu

Co do zasady odwołanie testamentu jest zawsze możliwe. Zważywszy na to, że istnieje jedna kopia testamentu- jej zniszczenie powoduje automatycznie jego unieważnienie. Wobec odwołania testamentu stosuje się te same reguły dotyczące nieważności, jak przy sporządzaniu nowego.

Czym jest zapis testamentowy

Przyszły spadkodawca może w testamencie powołać spadkobiercę do całości, lub części spadku. Może również rozdysponować pomiędzy dowolnymi osobami konkretne przedmioty spadku- w formie zapisu. Zapisobiorcy mogą domagać się od spadkobierców wydania przedmiotów.

REKLAMA

Czym jest polecenie testamentowe

Oprócz powołania spadkobiercy, czy przekazania określonej osobie jakiejś rzeczy, spadkodawca może również zobowiązać spadkobiercę, lub zapisobiercę do określonego zachowania- podjęcia odpowiednich działań, lub znoszenia określonego stanu rzeczy.

Jakie są rodzaje testamentów

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy, sporządzanym na wypadek śmierci. Co do zasady testament powinien być spisany odręcznie – kodeks cywilny dopuszcza tu jednak wyjątki. W sytuacjach nadzwyczajnych dość daleko idące.

Jak sporządzić ważny testament

Sporządzając testament należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, które mogą odbić się na jego ważności. Dotyczy to zarówno formy jak i treści testamentu.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu

Jeśli spadkodawca sporządził testament, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wygląda nieco inaczej, niż w przypadku gdyi spadek jest dziedziczony z ustawy. Trzeba pamiętać o załączeniu do wniosku oryginału testamentu.

Odpowiedzialność za długi spadkowe

W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i długi spadkodawcy. Dziedzicząc np. atrakcyjną działkę, możemy jednocześnie stać się dłużnikami ogromnych kwot wobec wierzycieli spadkodawcy. Długi termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu, lub odrzuceniu spadku (6 miesięcy) powinien nam dać czas na zorientowaniu się w sytuacji.

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia

Jeżeli spadkodawca nie zostawił testamentu, dziedziczenie jest ustawowe. Kodeks cywilny przewiduje, wiele różnych kombinacji – w zależności od tego ilu i jakich jest możliwych spadkobierców. Uprzywilejowane są dzieci i małżonek zmarłego.

Kiedy można odrzucić spadek

Spadkobierca nie zawsze musi przyjmować spadek. Czasem może to wynikać z chęci  przekazania spadku pozostałym spadkobiercom, czasem z próby uniknięcia spłacania długów spadkowych. Oświadczenie o odrzuceniu spadku jest analogiczne do oświadczenia o jego przyjęciu.

Jak uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego

Postępowanie spadkowe opiera się w dużej mierze o akta stanu cywilnego. Pozwalają one na ustalenie stopnia pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą, a potencjalnymi spadkobiercami. Dlatego tak ważna jest znajomość procedury uzyskiwania odpisów aktu stanu cywilnego.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest pierwszym krokiem do uregulowania kwestii majątku zmarłej osoby. W zależności od ilości spadkobierców, czy innych okoliczności - jak podważanie testamentu - postępowanie może trwać bardzo krótko, jak i ciągnąć się latami. W jego wyniku otrzymujemy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku - podstawę dla wielu dalszych czynności.

Jak można przyjąć spadek

Spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, lub spadek odrzucić. W niniejszym tekście porównam czym różni się przyjęcia spadku wprost, od przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza.

Dlaczego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Świadomość prawna Polaków jest niestety często znikoma. Dotyczy to także postępowania spadkowego i dziedziczenia. Co prawda spadkobiercą stajemy się automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy, to postępowanie spadkowe jest niezbędne dla rozporządzania przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Notariusz nie zwolni od podatku od spadku

Pomimo tego, że notariusz jest co do zasady płatnikiem podatku od spadków i darowizn – w przypadku poświadczenia dziedziczenia- formalności przed Urzędem Skarbowym nadal będą musieli dokonywać spadkobiercy.

Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Co prawda obecnie najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn - nadal jednak musi zgłosić się do urzędu- bez tego zwolnienie przepadnie.

Czy możliwe jest uznanie dziecka za granicą

Ojciec może uznać dziecko w kraju. Może także tego dokonać zagranicą. Należy tylko spełnić określone wymogi prawne.

Kiedy uznanie dziecka przez ojca jest skuteczne?

Uznanie dziecka jest jedną z form ustalenia ojcostwa. Mężczyzna, który nie jest mężem matki dziecka, składa dobrowolnie oświadczenie, że jest ojcem jej dziecka.

Czy małżonkowie mogą płacić alimenty w czasie trwania małżeństwa

Szczególnym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania w czasie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają obowiązek dostarczać środków utrzymania dla zaspokojenia potrzeb rodziny.

Jak długo były małżonek musi płacić alimenty na rzecz drugiego małżonka

Okres przez jaki małżonkowie muszą płacić alimenty jest różny. Zależy od wielu czynników. Zasadą jest, ze obowiązek wypłacania alimentów wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.

Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie

W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Były małżonek może także żądać alimentów w odrębnym postępowaniu, a nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Jakie są przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka?

Rodzice mają obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach do momentu, kiedy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Nie dziwi nikogo obowiązek rodziców na rzecz swoich dzieci. Natomiast niewiele osób wie, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dzieci względem rodziców.

Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Matka dziecka może domagać się od ojca dziecka określonych roszczeń pieniężnych w związku z porodem. Roszczenie te przysługują jej nawet, jeśli rodzice dziecka nie są związani węzłem małżeńskim.

Czy matka ma prawo do alimentów, jeśli dziecka nie uznał ojciec-cudzoziemiec

W przypadku, kiedy do Polski wróci kobieta z dzieckiem, którego nie uznał ojciec-cudzoziemiec, może ona w kraju załatwić sprawy związane z ustaleniem ojcostwa i prawem do alimentów.

Jak długo rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Obowiązkiem rodzica jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania swoim dzieciom. Dziecko w porównaniu do innych uprawnionych do obowiązku alimentacyjnego nie musi udowadniać stanu niedostatku. Jednak rodzice nie przez całe życie mają obowiązek płacić alimenty.

Wskaźniki

Prezentujemy najważniejsze wskaźniki dotyczące kwestii rodzicielstwa. Od opłat sądowych w sprawach o ustalenie ojcostwa, poprzez zasiłek rodzinny, aż po becikowe.

Wzory pism

Prezentujemy wzory pism w sprawach związanych z alimentami i ustaleniem ojcostwem.

Adresy Kancelarii Komorniczych

Przedstawiamy adresy Kancelarii Komorniczych z poszczególnych Izb Komorniczych

Kiedy pasierb będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macoch lub ojczyma

Pasierb może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma. Taki obowiązek musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego. Ponadto macocha lub pasierb przyczyniali się do utrzymania i wychowania pasierba.

Czy macocha lub ojczym muszą płacić alimenty

Prawo obciąża niektórych powinowatych obowiązkiem alimentacyjnym. Alimenty w szczególnych okolicznościach muszą płacić macocha i ojczym na rzecz swojego pasierba.

Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.

Czy rodzeństwo musi płacić alimenty

Prawo rodzinne przewiduje, że rodzeństwo w określonych sytuacjach musi płacić alimenty na rzecz swojego brata lub siostry. W porównaniu z alimentami na rzecz małżonka lub dzieci, ten obowiązek alimentacyjny ma ograniczone zastosowanie.

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo

Siostra się rozwiodła. Po rozwodzie jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Siostra chce złożyć pozew o alimenty od bogatego, samotnego brata. Czy nie powinna najpierw żądać alimentów od byłego męża?

Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty?

Czy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej małżonek zawsze musi płacić alimenty?

Czy można domagać się obniżenia alimentów

Płacę alimenty rozwiedzionej żonie. Udowodniła, że jest w niedostatku. Niedawno odziedziczyła kamienicę, po ciotce. Ma z niej duży dochód. Czy mogę domagać się obniżenia alimentów albo zwolnienia od płacenia alimentów.

Alimenty od byłego męża

Rozwodzę się, dotychczas byłam na utrzymaniu męża. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie prawdopodobnie przypisana mojemu mężowi. Został mi jeszcze jeden rok studiów. Czy muszę szukać środków finansowych u rodziców? Czy mam prawo do alimentów od męża?

Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Alimenty po latach

Jestem studentką pierwszego roku studiów dziennych. Nie pracuję, lecz otrzymuję stypendium. Jestem na utrzymaniu mamy, która jest obecnie na emeryturze. Niedawno dowiedziałam się, kto jest moim ojcem. Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o wypłatę zaległych alimentów, jeżeli sprawa nie została wniesiona zanim osiągnęłam 18 rok życia?

REKLAMA