REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na żywo: przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego [Sejm, Pegasus, komisja, Sejm, online, 15 marca 2024 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Na żywo: przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego [Pegasus, komisja, Sejm, on line, 15 marca 2024 r.]
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

Jarosław Kaczyński i Pegasus. Transmisja online. [Sejm na żywo]

Czego się dowie od Jarosława Kaczyńskiego wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica)?

REKLAMA

Transmisja online z przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego [na żywo 15 marca 2024 r.]

Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (Przesłuchanie pana prof. dr hab. Jerzego Kosińskiego, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

  • Przesłuchanie pana Jarosława Kaczyńskiego, byłego Wiceprezesa Rady Ministrów, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Wywiad w sprawie przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego 15 marca 2024 r. [sprawa Pegasusa]

REKLAMA

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest kluczowym świadkiem, tak naprawdę decydował o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie 8 lat; jako wicepremier ds. bezpieczeństwa powinien mieć bardzo dużą wiedzę na temat Pegasusa - powiedział PAP wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica).

W piątek o godz. 9.00 odbędzie się kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Pierwszym świadkiem ma być profesor Zakładu Systemów Bezpieczeństwa Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dr hab. Jerzy Kosiński. Następnie, na godz. 11.00 zaplanowane jest przesłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński pytany we wtorek, czy pojawi się na piątkowym posiedzeniu komisji, powiedział, że będzie na posiedzeniu, "bo ma obowiązek być". "Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (...) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach" - mówił prezes PiS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiceszef komisji powiedział, że jej członkowie wyszli z założenia, że prace należy rozpocząć od przesłuchania człowieka, który - jak podkreślił Trela - tak naprawdę decydował o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie 8 lat. "Dlatego zdecydowaliśmy się na wezwanie Jarosława Kaczyńskiego" - wyjaśnił.

Przypomniał, że prezes PiS przez ten okres czasu dwukrotnie był wicepremierem, a przez 2 lata szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. "Jeżeli chodzi o podsłuchy i oprogramowanie, które służyło do takich celów, to wicepremier ds. bezpieczeństwa powinien mieć na ten temat bardzo dużą wiedzę. Powinien być wręcz zainteresowany, aby taką wiedzę posiąść. Jeżeli dodamy do tego fakt, że przez 8 lat tak naprawdę żadna poważna decyzja bez Kaczyńskiego nie została podjęta, to z tego punktu widzenia jest on kluczowym świadkiem" - zaznaczył wiceprzewodniczący komisji.

Przyznał, że oczekuje współpracy ze strony Kaczyńskiego. Jak dodał, "przesłuchanie pokaże jego zakres wiedzy, nastawienie i chęć współpracy z komisją śledczą".

"Może być tak, że Kaczyński odpowie na kilka pytań: +nie wiem+, +nie pamiętam+, +nie orientuję się+, natomiast nie może być to jego taktyka i odpowiedź na każde pytanie. Tak mógłby powiedzieć człowiek, który nie pełnił żadnej funkcji publicznej" - podkreślił Trela. "My na pewno na takie rzeczy się nie złapiemy, bo są dokumenty, określone kompetencje, zakresy zadań odpowiednich członków Rady Ministrów i Kaczyński też taki zakres zadań miał" - dodał.

Zapowiedział, że pytań z zakresu nadzoru politycznego, ale także formalnego jest wiele. "Kaczyński w kilku wypowiedziach publicznych mówił, że będzie sprawdzał, weryfikował i prosił komitet ds. bezpieczeństwa o informacje w sprawie Pegasusa, więc ja jestem zainteresowany czy poprosił, jaką informację dostał, czy to było protokołowane, kiedy to się odbyło" - mówił wiceszef komisji. "Zresztą, ja uprzedzałem, podsuwając zagadnienia, którymi jestem zainteresowany, żeby Kaczyński odświeżał sobie wiedzę" - wskazał.

Trela przekazał, że dokumenty z różnych instytucji, o które zawnioskowała komisja zaczynają spływać, a część z nich ma klauzulę "tajne". Poinformował, że z niektórymi z nich miał już okazję się zapoznać. "Mam wiedzę na niektóre tematy, ale na większość dokumentów jeszcze czekamy, bo złożyliśmy bardzo obszerne wnioski dowodowe" - powiedział. Jak przyznał, w dokumentach, z którymi się zapoznał są rzeczy, których się nie spodziewał, ale dotyczą one dokumentów tajnych, więc nie może wypowiadać się na ich temat.

"Jesteśmy teraz na etapie uzyskiwania dostępu do informacji ściśle tajnych, więc podejrzewam, że jak ten dostęp otrzymamy, to te najbardziej interesujące, szczegółowe dane dopiero zaczną wypływać" - podkreślił Trela.

Pytany o pierwszego świadka, prof. Kosińskiego, powiedział, że komisja traktuje to przesłuchanie jako "wystąpienie typowo fachowe, żeby wejść w temat, przypomnieć jakie możliwości i jak rozległy sposób działania ma ten program", a świadek ma szeroką wiedzę na ten temat. "Jest on wezwany bardziej w charakterze przypomnienia" - zaznaczył Trela.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA