REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Głosy stron

W postępowaniu karnym strony zabierają głos w ściśle określonej kolejności. Kolejność te reguluje kodeks postępowania karnego.  

Kiedy można wznowić postępowanie?

Zakończone postępowanie karne można wznowić. Nie jest zatem tak, że niewinna osoba skazana przez sąd nie ma żadnych szans oczyszczenie z zarzutów.  

Kiedy zaciera się skazanie?

Czy to prawda, że po jakimś czasie od wyjścia z więzienia następuje zatarcie skazania i osoba z wyrokiem traktowana jest tak jak gdyby nigdy nie była skazana. Ile wynosi ten okres i od czego zależy. Czy zależy to od przestępstwa jakie popełniłem czy czasu odbywania kary. 

Przedstawiciele procesowi stron w procesie karnym

Strony mogą być reprezentowane przed sądami przez uprawnione podmioty. Przedstawicielami procesowymi stron w procesie karnym są obrońca, pełnomocnik oraz przedstawiciel ustawowy.  

REKLAMA

Właściwość sądu w sprawach karnych

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Pisma procesowe

Pismo procesowe w sprawach karnych musi spełniać szereg wymogów. Przewiduje je kodeks postępowania karnego. Jeżeli natomiast pismo nie spełnia określanych wymogów wtedy wzywa się wnoszącego do uzupełnienia braków.  

Kto może być oskarżycielem posiłkowym?

Oskarżycielem posiłkowy w postępowaniu karnym może być pokrzywdzony. Działa on obok lub zamiast oskarżyciela publicznego, którym jest prokurator.

Skład sądu w sprawie karnej

Czeka mnie rozprawa. Sprawa dotyczy pobicia. Odpowiadam z wolnej stopy, tzn. nie jestem w areszcie. Mam takie pytanie czy w mojej sprawie będą orzekać ławnicy? Podobno jak są ławnicy to zapadają łagodniejsze wyroki.

REKLAMA

Kto może być oskarżycielem posiłkowym?

Oskarżycielem posiłkowy w postępowaniu karnym może być pokrzywdzony. Działa on obok lub zamiast oskarżyciela publicznego, którym jest prokurator.  

Nie opłaca się kraść choinki

Choinkę na święta lepiej kupić. Nie opłaca się nielegalnie wycinać jej w lesie. Jest to bowiem przestępstwo i można za to trafić do więzienia. 

Obrońca w sprawie karnej

Mam takie pytanie jestem oskarżony o włamanie czy moim obrońcą musi być adwokat czy może to być jakiś kolega po prawie?  

Kto nie może być świadkiem w sprawach karnych?

Każda osoba mająca wiadomości pozwalające ustalić prawdę w danej sprawie może być przesłuchana jako świadek. Kodeks postępowania karnego przewiduje jednak pewne grupy osób, które nie muszą się stosować do tego nakazu.

Jak skutecznie odwołać się od grzywny

Grzywnę sąd może wymierzyć jako karę samoistną lub orzec ją obok kary pozbawienia wolności. Od wyroku nakładającego karę grzywny można odwołać się lub domagać się jej warunkowego zawieszenia.

Sądy 24-godzinne do poprawki

Trybunał Konstytucyjny orzekł o usunięciu z kodeksu postępowania karnego przepisu, który pozwalał na stosowanie tymczasowego aresztowania jedynie z uwagi na chuligański charakter czynu.

Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego

W dniach 24-27 września w Szklarskiej Porębie odbył się, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski, Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego. Tematem przewodnim zjazdu była kwestia populizmu penalnego.

Wzory pism

 

Kiedy można wyłączyć sędziego od prowadzenia sprawy?

  Sędzia powinien być bezstronny. Stąd każde podejrzenie o to, że może mieć emocjonalny stosunek do sprawy, lub że sprawa w jakimkolwiek sensie dotyka jego osoby, lub osoby mu bliskiej – powinno skutkować jego wyłączeniem.

Środki karne

Sąd co do zasady może orzec wobec skazanego karę grzywny, ograniczenia i pozbawienia wolności. Oprócz tego, dysponuje również innymi środkami, które mają służyć resocjalizacji sprawcy, lub ewentualnie zabezpieczeniu społeczeństwa, czy naprawienia szkody poniesionej przez poszkodowanych.

Czym różni się sąd grodzki od sądu karnego?

 Określenia sąd grodzki, sąd karny używane są w mowie potocznej podczas gdy w rzeczywistości są to wydziały sądu rejonowego. Prawidłowe nazewnictwo winno więc brzmieć: Wydział Grodzki Sądu Rejonowego, Wydział Karny Sądu Rejonowego.

Tymczasowe aresztowanie po skazaniu

Kodeks postępowania karnego przewiduje pewne sytuacje gdy tymczasowe aresztowanie jest nadal stosowane pomimo wydania wobec oskarżonego wyroku skazującego.  

Odpowiedzialność za wykroczenia

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

Wykroczenie

Jest to czyn społecznie szkodliwy zagrożony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia karą aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł albo nagany.  

Wina

Wina jest jedną z głównych przesłanek odpowiedzialności karnej i cywilnej.  

Uszczerbek na zdrowiu

Pojęcie to występuje w prawie karnym i pojawia się w związku z ubezpieczeniem społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Sprawca

Sprawcą przestępstwa w znaczeniu ścisłym jest ten, kto sam osobiście popełnia przestępstwo, czyli realizuje znamiona czynu zabronionego. Sprawca to realizator czynu zabronionego - np. kradzieży, oszustwa, poplecznictwa, zabójstwa etc.

Przestępstwo

Przestępstwo to czyn zawiniony, bezprawny, tzn. zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.  

Prokuratura

Tak określa się pion organów państwowych, które czuwają nad przestrzeganiem praworządności w państwie oraz zajmują się ściganiem przestępstw w związku z tym, a także wykonują funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami.  

Poręczenie

 Poręczenie w prawie karnym jest jednym ze środków zapobiegawczych, czyli mających na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania albo zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.

Pomocnictwo

To pojęcie zarówno z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego.  

Policja

 Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Pokrzywdzony

To osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.  

Podżeganie

Podżeganie polega na nakłanianiu osoby do dokonania czynu zabronionego.  

Orzeczenie

Orzeczenie sądowe rozstrzyga konkretną sprawę w postępowaniu sądowym. W trakcie rozprawy sąd wydaje orzeczenia w postaci wyroku lub postanowienia.  

Nietykalność

Nietykalność osobista jest jednym z podstawowych konstytucyjnych praw obywatelskich, polegających na zakazie pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem.  

Mediacja

Mediacja to ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora 

Kodeks karny skarbowy

 Karne prawo skarbowe to część prawa mająca szczególnie na celu ochronę budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy karnego prawa skarbowego określają, jakie czyny dotyczące kwestii fiskalnych są zabronione.

Haker

Haker (lub hacker, od ang. hacker) - to osoba o bardzo dużych praktycznych umiejętnościach informatycznych, odznaczająca się znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych oraz bardzo dobrą orientacją w internecie.  

Czyn

Czyn jako taki nie jest pojęciem osobno zdefiniowanym w prawie, choć występuje w nim wielokrotnie. W słownikach języka polskiego określany jest jako postępek, uczynek, poczynanie, posunięcie czy po prostu coś, co zostało uczynione.

Czym jest proces poszlakowy?

W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Czym jest modus operandi?

Modus Operandi jest pewnym charakterystycznym, powtarzającym się sposobem działania sprawcy przy popełnianiu przestępstw- a także przed i po ich popełnieniu.

Kara śmierci w PRL

Problematyka kary śmierci powraca wraz z każdym głośnym zabójstwem. W niniejszym tekście przeczytasz jak egzekucję więźniów przeprowadzano w PRL.

Co zrobić gdy jestem ofiarą przestępstwa?

Pierwszą naszą czynnością, powinna być pomoc innym poszkodowanym przestępstwem. W dalszej kolejności powinniśmy starać się zabezpieczyć ślady i zawiadomić organy ścigania.

Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

Prawomocny wyrok podlega wykonaniu - skazany w zależności od sytuacji zostaje skierowany do więzienia, lub musi wykonać inną karę orzeczoną przez sąd.

Czy wnosząc o naprawienie szkody trzeba mieć pełnomocnika?

Powód cywilny w procesie karnym może działać również przez pełnomocnika może również samemu dochodzić swoich praw.

Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia, różnice dotyczą jednak skutków takich orzeczeń.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżania orzeczeń sądowych, co oznacza, że przysługuje jedynie od orzeczeń prawomocnych.

Jakie są zasady składania apelacji od wyroku?

Od każdego wyroku sądu I instancji można wnieść apelację- należy jednak pilnować zarówno terminu, jak i innych istotnych kwestii formalnych.

REKLAMA