REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.

Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) dotyczą nie tylko użytkowników pojazdów mechanicznych lecz także m.in. rowerzystów. Za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego rowerzyści mogą otrzymać mandat ale nie punkty karne. Sprawdź za co rowerzysta może otrzymać mandat.

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – 2018 r.

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Jazda pod wpływem może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, albo przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

REKLAMA

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?

Policjant nakładając mandat drogowy na kierowcę powinien pouczyć go o możliwości nieprzyjęcia tego mandatu. Ukarany może, w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Jak zatem skutecznie odwołać się od mandatu?

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych wciąż budzi niejasności. A jako, że okres letni wzmaga ochotę na przesiadywanie z butelką piwa w otwartej przestrzeni, warto przyjrzeć się regulacjom prawnym i upewnić, czy czyhający w oddali funkcjonariusz policji czy pracownik straży miejskiej będzie miał słuszność w wystawieniu nam mandatu.

Nowelizacja Kodeksu karnego - lipiec 2017 r.

13 lipca 2017 r. w życie wejdą zmiany w Kodeksie karnym a także w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i w Kodeksie postępowania karnego. Największą nowością jest wprowadzenie obowiązku zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, a także niektórych innych przestępstw.

REKLAMA

Redukcja punktów karnych w 2018 r.

4 czerwca 2018 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące możliwości zredukowania liczby punktów karnych otrzymanych przez kierowcę. Kierowca, który przekroczy liczbę 24 punktów karnych nie straci automatycznie uprawnień lecz zostanie skierowany na specjalne szkolenie.

Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy

Rozpalenie ogniska i rozłożenie namiotu zwykle dopuszczalne jest w wyznaczonych do tego miejscach. W związku z okresem urlopowym, należy wiedzieć, czy lasy i niektóre z form ochrony przyrody mogą służyć jak teren biwakowy.

Kara ograniczenia wolności - praca na cele społeczne

Kara ograniczenia wolności może przybrać dwojaką postać – może polegać na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10 % do 25 % wynagrodzenia na wybrany przez sąd cel społeczny.

Warunki dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny jest stosunkowo nową formą wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce. Służy on kontrolowaniu przy pomocy urządzeń elektronicznych zachowań skazanego, w szczególności wykonywania nałożonych przez sąd obowiązków.

Co grozi za nieodpowiednie zachowanie podczas demonstracji?

Uczestnik zgromadzenia publicznego powinien zachowywać się odpowiedzialnie. Za skrajnie nieodpowiednie zachowanie podczas manifestacji można bowiem nawet trafić do więzienia.

Zastosowanie dozoru policyjnego

Dozór policyjny podobnie jak inne środki zapobiegawcze jest stosowany zarówno przez sąd jak i prokuratora w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procesu karnego. Co zatem odróżnia dozór od pozostałych środków?

Przesłanki tymczasowego aresztowania

Tymczasowe aresztowanie jest jednym z najuciążliwszych środków zapobiegawczych. W jakich przypadkach sąd może zastosować ten środek?

Przedawnienie przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego - wyrok TK

20 kwietnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją zasad przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego. Wątpliwości skarżącego budził przede wszystkim brak możliwości zawieszenia biegu przedawnienia ze względu na niemożność ścigania sprawcy przez pokrzywdzonego.

Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej

Obowiązek stawiennictwa świadka na rozprawie wynika z art. 177 kpk. Co w sytuacji jeśli prawidłowo zawiadomiony świadek nie stawi się na rozprawę?

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Przekroczenie granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności

Obrona konieczna i stan wyższej konieczności to tzw. kontratypy, czyli okoliczności wyłączające bezprawność czynu zabronionego. Ustawodawca określił pewne granice tych kontratypów, w których działanie jest legalne. Ich przekroczenie stanowi naruszenie prawa, jednak konsekwencje mogą być różne.

Odpowiedzialność karna za czyny zabronione popełnione za granicą

Odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą związana jest z zakresem obowiązywania Kodeksu karnego. Ten zakres związany jest z rodzajem czynu, narodowością przestępcy, karalnością w miejscu popełnienia przestępstwa. Zostało to wyrażone w kilku zasadach opisanych w Kodeksie karnym.

Nieletniość jako okoliczność wyłączająca winę

Nieletniość stanowi jedną z okoliczności wyłączających winę. Sprawca w trakcie popełnienia czynu zabronionego powinien być na tyle dojrzały by móc rozpoznać społeczne znaczenie swojego czynu. Polskie prawo przyjęło, że ukończenie 17 roku życia stanowi moment osiągnięcia dojrzałości, która pozwoli na odpowiadanie za popełnienie czynu zabronionego.

Granice obrony koniecznej

Granice obrony koniecznej w polskim ustawodawstwie są bardzo szerokie. Prawo i orzecznictwo opowiadają się wyraźnie po stronie napadniętego. Nawet w przypadkach przekroczenia jej granic, napadnięty może liczyć na złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia.

Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Co warto wiedzieć o przebiegu przesłuchania?

Cechą wspólną każdego przesłuchania jest fakt, że w zasadniczej większości przypadków jedynie prowadząca je osoba wie, co chce osiągnąć i jaki jest cel tego środka dowodowego. Dlatego też, bez względu na charakter, w jakim jesteśmy przesłuchiwani zawsze dobrze jest pamiętać, że to nie my rozdajemy w tej grze karty, a każde słowo czy gest może zostać przez przesłuchującego odebrane inaczej niż byśmy sobie tego życzyli.

Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?

Fałszerstwo zabytków godzi w dobro chronione prawem jakim jest dziedzictwo kulturowe kraju. Nie każde dzieło sztuki jest zabytkiem, ale w sytuacji kiedy możemy je sklasyfikować jako zabytek stosujemy przepisy ustawy o ochronie zbytków i opiece nad zabytkami.

Przestępstwo fałszerstwa dzieła sztuki w świetle ustawy o prawie autorskim

Definicja dzieła sztuki nie jest określona w polskim prawodawstwie dotyczących ochrony dóbr kultury. Według słownika języka polskiego określamy tak przedmiot o wartości artystycznej, np. obraz, rzeźba. W polskim ustawodawstwie możemy znaleźć definicje zabytku oraz utworu, które w życiu codziennym często traktujemy jako synonimy dzieła sztuki.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Mandat za niewłaściwe parkowanie

Za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu możemy zastać ukarani mandatem. Warto zatem wiedzieć, co według prawa oznacza niepoprawne parkowanie i na jakie koszty może narazić się osoba nieprzestrzegająca zasad ruchu drogowego

Co grozi za pomoc w popełnieniu samobójstwa?

Za pomoc innej osobie w samobójstwie lub namawianie jej do targnięcia się na własne życie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks karny nie przewiduje w żadnym wypadku możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary ani odstąpienia od jej wymierzenia.

Jazda na snowboardzie i nartach pod wpływem alkoholu i środków odurzających

Na polskich stokach zabronione jest przebywanie pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Zakazuje tego ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Odpowiedzialność karna za hejt w internecie

Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne. Konsekwencje prawne takiego zachowania mogą okazać się dla sprawcy bardzo dotkliwe. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia a nawet pozbawienia wolności.

Kara za posiadanie narkotyków

Posiadanie narkotyków, bez względu na ich rodzaj, jest w Polsce nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności. Po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w 2011 r. możliwe jest jednak, w niektórych przypadkach, odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek.

Stalking, czyli uporczywe nękanie

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub jej najbliższych, istotnym naruszeniu jej prywatności, a także podszywaniu się pod daną osobę. Od 2011 r. jest w Polsce przestępstwem, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 a w wypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie do lat 10.

Postanowienie SN 2017 r. - spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Spożywania alkoholu w miejscach publicznych określonych przez prawo jest zakazane. Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2017 r., I KZP 14/16 ukierunkowuje znaczenie ustawowych zakazów.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Czym jest Centralna Baza Rachunków?

Resort finansów przygotowuje ustawę powołującą Centralną Bazę Rachunków. Baza ma ułatwić szukanie majątku przestępców.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Opłata za mandat karny kartą płatniczą od 2017 r.

Już niedługo za wykroczenie będzie można zapłacić kartą płatniczą. Policjanci będą sukcesywnie wyposażani w terminale do kart. Mandat karny będzie można zapłacić online.

Więcej pracy dla więźniów

Więźniowie będą mogli pracować na rzecz samorządu terytorialnego, spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, a także gminy, powiatu lub województwa. Takie zmiany przewidziane zostały w ustawie o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawie o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020”.

Nowy i aktualny taryfikator mandatów 2017 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2017. Jak w 2017 r. skutecznie uniknąć mandatów?

Nowy i aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.

Nowy taryfikator punktów karnych w 2017 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Jak uniknąć punktów karnych? Zobacz nasz zawsze aktualny taryfikator punktów karych 2017.

Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Art. 90 Kodeksu postępowania karnego otrzymał nowe brzmienie na mocy ustawy z dnia 10 czerwca 2016r. o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Od 10 listopada 2016 r. łatwiej zdać na prawo jazdy

Od 10 listopada 2016 r. łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy. Egzaminator nie ma już obowiązku przerywania egzaminu na prawo jazdy co skutkowało uzyskaniem negatywnego wyniku.

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań w sferze legislacji. Resort Zbigniewa Ziobry zapowiedział kolejne zmiany.

Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu uprowadzenia rodzicielskie na mocy Konwencji haskiej będą zajmowały się tylko wybrane sądy.

Jazda pod wpływem narkotyków

Jazda pod wpływem narkotyków jest traktowana podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu. Za jazdę pod wpływem narkotyków grozi do 2 lat więzienia. Jeżeli sprawca był już skazany za jazdę pod wpływem narkotyków może dostać karę pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Zakłócanie spokoju dziennego

Zakłócanie spokoju dziennego jest równie dużym problemem jak zakłócanie ciszy nocnej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zakłócanie spokoju dziennego ma charakter rażący i uporczywy, potrafi znacznie utrudnić życie sąsiadów. Istnieją w polskim ustawodawstwie przepisy prawne, które pozwalają skutecznie walczyć z tego typu sytuacjami.

Skreślenie z listy aplikantów po stwierdzeniu nieprzydatności do wykonywania zawodu

Konstytucyjny jest przepis o możliwości skreślenia z listy aplikantów po stwierdzeniu nieprzydatności do wykonywania zawodu adwokata - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wskazał, że konstytucyjne prawo do nauki nie wyklucza mechanizmów oceny aplikantów.

REKLAMA