Dziedziczenie dzieci poczętych (pogrobowców).
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady dzieci spadkobiercy zawsze dziedziczą jego majątek. Nie inaczej jest w przypadku „pogrobowców”. Oni też mają zagwarantowany udział w spadku.
REKLAMA
Art. 927§3 kodeksu cywilnego, stanowi iż spadkodawcą może być dziecko będące poczęte, przed otwarciem spadku, a jeszcze nie narodzone
Warunkiem dziedziczenia w ww. przypadku jest to, że dziecko urodziło się żywe (nawet jeśli zmarło chwilę później).
Domniemania
Domniemanie jest istotną instytucją prawa – oznacza, że sąd (i inne organy) co do zasady zakładają, że sytuacja faktyczna odzwierciedla prawne domniemanie. Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej, musi podnieść odpowiedni zarzut i udowodnić twierdzenie.
W przypadku dziedziczenia przez nasciturusa zastosowanie mają 2 domniemania.
- 1. Domniemanie urodzenia się żywym.
Dla potrzeb postępowania spadkowego (i innych) uważa się , że każde dziecko rodzi się żywe- a każdy zgon jest następstwem późniejszych powikłań , czy zdarzeń.
Nawet jeśli w miarę oczywiste jest, że sytuacja przedstawia się inaczej, domniemanie musi być obalone- tj. musi zostać podniesiony przed sądem uzasadniony zarzut.
- 2. Domniemanie ojcostwa
W małżeństwie
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera domniemanie ojcostwa, w przypadku gdy matkę i domniemanego ojca łączył stosunek małżeński. Przedstawiające się następująco :
Art. 62 KRO
REKLAMA
§1 Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
§ 2. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o
zaprzeczenie ojcostwa.
Jeśli więc spadkobierca był żonaty w momencie śmierci, dziecko które nosiła jego żona –zawsze będzie korzystało z domniemania, iż spadkobiercą był jego ojciec.
Poza małżeństwem
Art. 85. § 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.
§ 2. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera jeszcze wiele domniemań i zasad ustalania pochodzenia dziecka – jednakże przekraczają one zakres niniejszego opracowania.
Zainteresowanych odsyłam do tekstu kodeksu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat