Przysposobienie pełne i całkowite
W przypadku przysposobienia całkowitego (najczęstszego) i pełnego – dziecko zostaje niejako „wyrwane” ze starej rodziny – wygasają wszelkie więzy (także prawa spadkowego).
W praktyce oznacza to :
- dziecko przysposobione (adoptowane) – dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych – tak jakby było jego własnym dzieckiem.
- nie dziedziczy zarówno po swoich biologicznych rodzicach, jak i po ich krewnych
Jeżeli małżonek adoptuje dziecko drugiego małżonka (np. z poprzedniego związku)- zasada ta nie obowiązuje.
Przysposobienie niepełne
Oznacza takie sytuacje (b. rzadkie) w których przysposobienie polega jedynie na powstaniu stosunku pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym (i jego zstępnymi). W takiej sytuacji przysposobione (adoptowane) dziecko nie traci więzi ze swoją biologiczną rodziną.
Skutki dla prawa spadkowego:
- przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi,
- zstępni przysposobionego również dziedziczą po przysposabiającym.
- przysposobiony i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego,a krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego zstępnych
- rodzice przysposobionego nie dziedziczą po przysposobionym, a zamiast nich dziedziczy po przysposobionym przysposabiający
Przysposobienie niepełne jest bardzo rzadkie – a jeśli już następuje, zazwyczaj następuje w obrębie bliższej , lub dalsze rodziny (która bierze pod opiekę dziecko) – stąd zasady dziedziczenia ulegają dalszym komplikacjom – regulacje nie uchybiają bowiem zasadom dziedziczenia wynikającym z pokrewieństwa.