Dziadkowie nie są spadkobiercami ustawowymi – jedyne przysporzenia jakie mogą uzyskać od spadkodawcy, muszą być zawarte w testamencie- czy to w formie powołania do spadku, czy w formie zapisu, lub polecenia (obciążenia spadkodawcy obowiązkiem określonego zachowania – w tym przypadku na rzecz dziadków spadkodawcy).
Uprawnienia dziadków spadkodawcy w stosunku do spadkobierców
Ustawodawca nie pozostawił jednak dziadków na „pastwę losu” – w niektórych okolicznościach mogą domagać się od spadkobierców określonych świadczeń.
Aby doszło do powstania tego uprawnienia muszą nastąpić następujące (łączne) przesłanki:
- muszą znajdować się w niedostatku (co oznacza brak środków do życia, brak pieniędzy na lekarstwa, opiekę).
- nie mogą otrzymać środków od osób mających wobec nich obowiązek alimentacyjny :
- oznacza to sytuacje, w których nie tylko nie ma takich osób, lecz nawet jeśli są nie mogą spełnić swojego obowiązku- np. sami nie mają środków, lub np. znajdują się w więzieniu.
Na czym polega świadczenie:
Dziadkowie spadkodawcy jeśli znajdują się w powyższej sytuacji mogą domagać się od spadkobiercy (który nie ma wobec nich obowiązku alimentacyjnego) środków utrzymania:
- odpowiadających ich potrzebom
- odpowiadających udziałowi w spadku jaki utrzymał spadkobierca.
Dziadkowie mogą zgłosić się z roszczeniem do kilku spadkobierców.Obowiązek dotyczy zarówno spadkobierców ustawowych jak i testamentowych.
Jaka jest długość obowiązku spadkobierców
Spadkobiercy są co do zasady obowiązani do dożywotniego zapewniania środków do życia dziadkom spadkodawcy – ich świadczenie może się zwiększać wraz ze wzrostem ich potrzeb.
Spadkobierca może zwolnić się z obowiązku – przekazując kwotę pieniędzy o wartości 1/4 przypadającego na niego udziału spadkowego – dziadkowie nie mogą jednak się tego domagać.