Dziedziczenie przez dzieci spadkodawcy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli jednak spadkodawca w chwili śmierci był stanu wolnego (nie miał współmałżonka), a posiadał dzieci, to wówczas dzieci spadkodawcy dziedziczą samodzielnie w częściach równych. Należy przy tym podkreślić, że w polskim prawie spadkowym nie ma rozróżnienia na dzieci z małżeństwa i dzieci pozamałżeńskie. Wszystkie dzieci spadkobiercy mają równe prawa do dziedziczenia.
REKLAMA
Nie można ich także pomijać przy składaniu oświadczeń spadkowych, gdyż w przeciwnym razie, w przypadku dowiedzenia się o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzeniu aktu poświadczenie dziedziczenia bez ich udziału, możliwe będzie podważenie takich czynności i dokonanie prawidłowego poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia spadku. Ponadto osoby składające oświadczenia spadkowe niezgodnie z prawdą, jeżeli zataiły fakt istnienia pozamałżeńskich dzieci spadkodawcy, będą podlegać odpowiedzialności karnej. O takiej odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń notariusz i sąd uprzedzają składających oświadczenia.
Polecamy: Spadki 2016
REKLAMA
Również w tym przypadku, jeżeli dziecko spadkodawcy zmarło przed spadkodawcą, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy) w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio w sytuacji, kiedy wnuk spadkodawcy zmarł przed spadkodawcą, wówczas udział spadkowy, który przypadałby wnukowi spadkodawcy, przypada jego dzieciom (czyli prawnukom spadkodawcy), itp.
Przy spisywaniu przed notariuszem protokołu dziedziczenia osoby zainteresowane uzyskaniem aktu poświadczenia dziedziczenia: żona i córka zmarłego oświadczyły, że nie ma innych osób, które by dziedziczyły razem z nimi. Mimo iż wiedziały, że zmarły miał pozamałżeńskie dziecko, zataiły ten fakt. Po jakimś czasie syn zmarłego dowiedział się o sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia, w którym nie został uwzględniony jako spadkobierca. Wystąpił do sądu o uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia i stwierdzenie nabycia spadku, również na jego rzecz, w tym przypadku w 1/3 części. Dodatkowo w tej sytuacji żona i córka zmarłego mogą ponosić odpowiedzialność karną za składanie fałszywych oświadczeń spadkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat