REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie firmy rodzinnej

Dziedziczenie firmy rodzinnej/ Fot. Fotolia
Dziedziczenie firmy rodzinnej/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dziedziczenie firmy rodzinnej, czyli przekazywanie firmy rodzinnej z pokolenia na pokolenie to zadanie realne i wbrew pozorom nieskomplikowane. Decyzja w zakresie zasad dziedziczenia firmy rodzinnej należy do do jej właściciela. Co zatem należy zrobić, by firma przetrwała zmianę pokoleniową i nie straciła przy tym majątku?

Sukcesja jest pojęciem czysto prawniczym – w skrócie oznacza po prostu następstwo prawne i występuje jako przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu na drugi. W ostatnich latach jednak pojawia się jej drugie znaczenie, bardzie swobodne, ludzkie i zwyczajne – coraz częściej słowo sukcesja bywa używana w kontekście przekazywania firmy rodzinnej swoim dziedzicom, dzieciom lub innym osobom. W takim znaczeniu sukcesja nie wiąże się z koniecznością dziedziczenia związanego ze śmiercią, ale z przygotowaniem rodzinnego biznesu do przejęcia przez kolejne, młodsze pokolenie za życia tego starszego. Może to być również przejęcie firmy przez zupełnie inne, niezwiązane z rodziną osoby, ale przejęcie w taki sposób, by firma dalej służyła rodzinie, by była stabilna, by była zapewniona ciągłość działania. Decydujący głos należy w tym przypadku do właścicieli firmy.

REKLAMA

Zobacz również: Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Sukcesja firmy rodzinnej

W naszym prawie nie ma sposobu na to, by całą firmę zapakować do worka i jako swoją własność po prostu komuś dać – tłumaczy Czapla-Nowicka. Nie można tego zrobić ani w formie umowy, ani w formie testamentu. Dlaczego? Bo firma to twór złożony z różnych elementów podlegających różnym dziedzinom prawa. Dziedzinami, w których występuje następstwo prawne jest prawo cywilne i pod pewnymi warunkami prawo spółek handlowych, ale ze sporą liczbą wyjątków. Natomiast w prawie administracyjnym, tym które obejmuje koncesje, zezwolenia, ulgi, podatki niestety następstwo już nie występuje. Co zatem należy zrobić, by firma jednak przetrwała zmianę pokoleniową i nie straciła przy tym majątku? – Przede wszystkim należy rozdzielić majątek firmowy od osobistego, nadać firmie odpowiednią strukturę prawną, zostawić pewną rezerwę gotówki, wreszcie zarządzać nie tylko firmą, ale i majątkiem osobistym – wymienia ekspertka. W ramach tych działań istnieje sporo kombinacji, dlatego należy znaleźć kryterium, według którego będzie możliwe wykonanie procesu sukcesji. Dobrym kryterium mogą być osoby – ze względu na ich zdolności, umiejętności, role w firmie i rodzinie możemy dobrze zaplanować i poprowadzić sukcesję. Ważne też, by wiedzieć z jakich elementów składa się firma i majątek. Są to zarówno prawa i obowiązki zbywalne – przykładowo pożyczka, leasing, prawa spółdzielcze do lokali, jak i niezbywalne – koncesje, patenty, wzory przemysłowe, prawa autorskie. Pierwsza grupa wchodzi w skład spadku, druga już nie. W firmie zaś funkcjonują razem, są ze sobą powiązane i tylko korzystanie z nich w prawidłowy sposób warunkuje właściwe działanie firmy. Owo stałe związanie zaś jest możliwe tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo działa w odpowiedniej formie prawnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dziedziczenie firmy jednoosobowej

Taką formą z pewnością nie jest jednoosobowa działalność gospodarcza podlegająca wpisowi do ewidencji w Urzędzie Miasta. Nie mogą to być też spółki osobowe – cywilna i jawna. – W tych przypadkach przenieść na inne osoby możemy jedynie pierwszą grupę praw i obowiązków, w razie śmierci to ona tworzy spadek, druga grupa po prostu przestaje istnieć, co dla firmy oznacza koniec  funkcjonowania – tłumaczy ekspertka. Przeważnie odejście właściciela firmy uruchamia instytucje i zasady prawa spadkowego, które są tak skonstruowane, by majątek rozdzielić, bowiem każdy spadkobierca ustawowy musi otrzymać część spadku, istnieje prawo do zachowku, panuje przewlekłość spadkowych postępowań sądowych, czy spory formalizm w urzędach. Wszystko to powoduje, że dostęp do aktywów jest zatrzymany, a wymagania opłaty należności i długów natychmiastowe. Aby uniknąć tego typu problemów warto zawczasu wybrać odpowiednią formę dla swojej działalności – najbezpieczniejsze z punktu widzenia  sukcesji wydają się być spółki prawa handlowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziedziczenie firmy przez małoletniego

Spółki nadają się do wszelkich następstw prawnych, czyli sukcesji, przekształceń związanych ze zmianami w działalności, mają niezależny byt prawny, czy pozwalają na rozdzielenie majątku osobistego i firmowego, nie są też zależne od rodzinnych wydarzeń majątkowych, takich jak śluby, pogrzeby, rozwody, chrzciny. I najważniejsze – mają jeszcze jeden walor – są zbudowane tak, że zawsze wiadomo kto kogo zastępuje. To na jaką spółkę się zdecydujemy zależy głównie od rodzaju i rozmiaru działalności, umiejętności zainteresowanych osób, rodzinnych ról i tego, co właściciele chcieliby wykonywać samodzielnie, a co mogą zlecać innym osobom. Model prowadzenia i przekazywania firmy rodzinnej z pokolenia na pokolenie w przypadku spółek staje się nieskomplikowany i przede wszystkim – realny. Jak to zrobić modelowo? – Sposobów jest kilka. Można stopniowo wprowadzać pełnoletnich członków rodziny do spółki, tak by sprawy biznesowe zawsze pozostawały w rękach rodziny. Można firmę podzielić, by każdy miał swoją cześć, a jedynie zarządzanie i część finansowych zysków pozostawała w rodzinie. Można tez ostatecznie firmę sprzedać lub przekazać w akcie darowizny – podsumowuje Czapla-Nowicka. Recepta na długowieczność firmy rodzinnej wydaje się być prosta – wystarczy jednie nie bać się zmian, wprowadzać je racjonalnie w życie i przede wszystkim robić to za życia, dla siebie i przyszłych pokoleń.

Polecamy serwis: Prawo spadkowe

Źródło: C&N Family Office, Studio komunikacji Naprzód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA