„Odziedziczenie” działki ROD

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
rozwiń więcej
Czy prawo do rodzinnego ogrodu działkowego można „odziedziczyć”? / shutterstock

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się rodzinne ogrody działkowe. Wykorzystywane są w celach rekreacyjnych, ale także na potrzeby upraw owocowo – warzywnych, roślinnych. Prawo do rodzinnego ogrodu działkowego można np. „odziedziczyć” po zmarłym działkowcu. Z uwagi na specyficzną konstrukcję prawną, jaką jest rodzinny ogród działkowy, przeniesienie tego uprawnienia następuje na szczególnych zasadach.

Prawo do działki ROD

Możliwość korzystania z działki ROD wynika z uprawnienia przysługującego działkowcowi. Nie jest to jednak prawo własności, lecz prawo dzierżawy działkowej – specyficzne zobowiązanie, zbliżone do stosunku prawnego, wynikającego z dzierżawy znanej z przepisów Kodeksu cywilnego. 

Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe.

Prawo do działki ROD wynika więc z umowy zobowiązaniowej. Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do tego, co działkowiec na działce posadzi i wzniesie. Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem. 

Co istotne, nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.

Co do zasady prawo do działki może przysługiwać jedynie jednej osobie. Wyjątkiem są małżonkowie, którym to prawo może wspólnie przysługiwać. 

Śmierć działkowca 

Rozważania o skutkach śmierci działkowca należy rozpocząć pod podkreślenia, że rodzinne ogrody działkowe co do zasady „wyjęte” są spod ogólnych zasad dziedziczenia, wynikających z przepisów Kodeksu cywilnego. O tym, kto może przejąć działkę i na jakich zasadach decydują przepisy ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1073), zgodnie z którymi:

  • w razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi, 
  • jeśli małżonek zmarłego nie posiadał prawa do działki, to może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki, 
  • jeśli małżonek zmarłego nie złoży oświadczenia, o którym mowa powyżej, roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim tj. zstępnym, wstępnym, rodzeństwu, dzieci rodzeństwa, osobom pozostającym z działkowcem w stosunku przysposobienia; na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z prawa do działki mają 3 miesiące od dnia powstania, 
  • w przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność czy osoba uprawniona, korzystała z działki ze zmarłym,
  • jeśli działowiec w chwili śmierci nie pozostawał w związku małżeńskim, to roszczenie o ustanowienie prawa do działki przysługuje osobom bliskim, które wygasa w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działowca. 
Przykład

Zmarł działowiec pozostający w związku małżeńskim. Na miesiąc po jego śmierci oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny złożył małżonek działkowca. 

Przykład

Zmarły działkowiec w chwili śmierci był wdowcem. Oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny złożyli dwaj jego synowie, którzy są w sporze o spadek po ojcu. O prawie do działki rozstrzygnie sąd w postępowaniu nieprocesowym biorąc pod uwagę, czy któryś z synów korzystał z działki ze zmarłym ojcem. 

Nasadzenia, urządzenia i obiekty

Jak już wspomniano wcześniej, nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.

Wydawać by się mogło, że skoro stanowią własność, to powinny podlegać takim samym zasadom dziedziczenia jak pozostałe składniki majątku zmarłego np. jak nieruchomości czy samochody. 

W praktyce „rozdzielenie” prawa do działki oraz własności nasadzeń, urządzeń i obiektów nie jest faktycznie możliwe. Przyjmuje się, że własność nasadzeń, urządzeń i obiektów „podąża” za prawem do działki oraz należy do nowego działkowca. 

Nie wyłącza to jednak ewentualnych roszczeń pozostałych spadkobierców zmarłego działkowca, które dotyczyć będą rozliczenia się za nasadzenia, urządzenia i obiekty. 

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD – Z2)

Nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach oraz praktyce, czy przejęcie prawa do działki po zmarłym działkowcu wymaga złożenia formularza SD – Z2. 

Urzędowy formularz nie przewiduje nawet takiej możliwości. 

Niemniej jednak, mając na uwadze niekorzystne skutki niezłożenia deklaracji, nie zaszkodzi jej złożenie przez osobę, która przejęła prawo do działki po zmarłym działkowcu. W zgłoszeniu należy także ująć wartość nasadzeń, urządzeń i obiektów. 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...