REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

 Michał Połaniecki
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, rodzinnego i handlowego.
Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez dzieci.
Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez dzieci.

REKLAMA

REKLAMA

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Kto może być spadkobiercą

REKLAMA

Spadkobiercą może być osoba fizyczna, która żyła w chwili śmierci spadkodawcy, niezależnie od tego czy jest pełnoletnia czy nie. Spadkobiercą może być także dziecko, które w chwili śmierci spadkodawcy jest już poczęte, mimo iż jeszcze się nie urodziło. Warunkiem dojścia takiego dziecka do dziedziczenia jest jego żywe urodzenie. W momencie urodzenia dziecko staje się spadkobiercą, tak jakby już żyło w chwili otwarcia spadku, stosuje się tu domniemanie żywych narodzin. Dziecko takie może być powołane do spadku zarówno z ustawy jak i na podstawie testamentu.

REKLAMA

Jeżeli spadkodawca, posiadający udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie rozporządził swoim majątkiem w testamencie, wówczas zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, w pierwszej kolejności powołani do spadku są małżonek zmarłego oraz jego dzieci, niezależnie czy są to dzieci z małżeństwa czy nie. Jeżeli spadkodawca nie miał dzieci, wówczas spadek po nim nabywa jego małżonek oraz jego rodzice. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy, nie żyły już dzieci spadkodawcy, jego mąż, rodzice oraz rodzeństwo, ani dzieci rodzeństwa, wówczas cały spadek, w tym również udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przypadają w częściach równych dziadkom spadkodawcy, natomiast jeśli któreś z dziadków także nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada zstępnym tego dziadka, czyli ciotkom i wujkom spadkodawcy. Może także dojść do sytuacji, że żadna ze wskazanych powyżej osób nie dożyła otwarcie spadku, wówczas do całego spadku, w częściach równych powołane są te dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku, czyli pasierbowie spadkodawcy.

Zobacz również: Co zrobić, spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

Z mocy prawa

Wstąpienie w prawa wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje z mocy samego prawa. Przepisy nie wymagają żadnych oświadczeń woli o wstąpieniu do spółki. Należy jednak mieć na uwadze, że dziedziczenie po spadkodawcy jest uzależnione także od woli samego spadkobiercy. Spadkobierca może bowiem spadek przyjąć, bez żadnych ograniczeń, bądź przez złożenie stosownego oświadczenia o przyjęciu spadku, bądź przez milczącą zgodę polegającą na nieskładaniu żadnego oświadczenia przez okres 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W tym samym czasie spadkobierca może poprzez stosowne oświadczenia odrzucić spadek albo przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem swojej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziedziczenie przez dziecko

W przypadku, jeżeli powołanym do dziedziczenia po zmarłym spadkodawcy jest osoba niepełnoletnia, wówczas z mocy samego prawa, jeżeli nie odrzuca spadku, to przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co jest równoznaczne z ograniczeniem jego odpowiedzialności do wartości stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza. Małoletnie dziecko, niezależnie od tego czy w jego imieniu przedstawiciel ustawowy złożył jakiekolwiek oświadczenie dotyczące przyjęcia bądź odrzucenia spadku, nie odpowiada za długi spadkowe własnym majątkiem, jeśli taki posiada. Jeżeli natomiast ochrona interesów małoletniego dziecka wymaga odrzucenia spadku, to wówczas oświadczenie w tej kwestii w imieniu dziecka składa jego przedstawiciel ustawowy po uzyskaniu uprzedniej zgody sądu opiekuńczego.

Spadkobierca wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zyskuje statut wspólnika z chwilą objęcia spadku, a wobec spółki z chwilą jej zawiadomienia o objęciu spadku.

Dowodem nabycia praw do spadku jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W przypadku udziału osoby małoletniej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze wspólnika, osoba taka swoje prawa wykonuje przez swojego przedstawiciela prawnego, a jeżeli takiego nie posiada, to poprzez opiekuna prawnego ustanowionego przez sąd opiekuńczy.

Zadaj pytanie: Forum

Małoletni nie może być członkiem zarządu

REKLAMA

Niemożliwym jest natomiast udział małoletniego dziecka w zarządzie lub radzie nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do udziału w tych organach wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych, którą osiąga się z wiekiem 18 lat. Wyjątkowo, pełną zdolność do czynności prawnych, osoba która nie ukończyła 18 lat, może nabyć przez zawarcie małżeństwa.

Stosowanie wskazanych powyżej zasad prawa spadkowego, co do przejścia praw i obowiązków udziałowych, może zostać wyłączone lub ograniczone treścią umowy spółki. Takim przykładowym zastrzeżeniem może być uzależnienie wstąpienia do spółki w miejsce zmarłego udziałowca, tylko osób pełnoletnich. Wówczas małoletni spadkobierca ustawowy bądź testamentowy spadkodawcy posiadającego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie mógł zyskać statusu udziałowca w spółce, nawet pomimo tego, iż w jego imieniu działa pełnoletni przedstawiciel ustawowy bądź opiekun prawny.

Ograniczenie wstąpienia spadkobiercy udziałowca spółki do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie może jednak pozbawiać go ekwiwalentu za udziały, które zmarły wspólnik posiadał. Jeżeli zatem umowa spółki ogranicza wstąpienie do spółki nieletnich spadkobierców, to umowa ta, pod rygorem bezskuteczności wyłączenia lub ograniczenia wstąpienia spadkobiercy do spółki, powinna określać warunki rozliczenia ze spadkobiercą, który do spółki nie wejdzie. Spłata taka powinna nastąpić według przyjętej przez spółkę wartości udziałów zmarłego wspólnika.

Inne ograniczenie może dotyczyć zakazu dzielenia udziałów zmarłego udziałowca, gdy posiadał on więcej niż jeden udział. W większości przypadków bowiem, spadkodawca będzie miał więcej niż jednego spadkobiercę i wówczas spornym będzie, który ze spadkobierców stanie się wspólnikiem spółki. W takiej sytuacji, o tym który ze spadkobierców wejdzie w prawa udziałowe zmarłego wspólnika, decyduje sąd orzekający o dziale spadku. W takim postępowaniu nieletniego spadkobiercę reprezentuje przedstawiciel ustawowy. Sąd w toku postępowania orzeka, w jakim stopniu spadkobiercy, którzy nie wstąpią do spółki, zostaną spłaceni przez spadkobiercę, który stanie się następcą prawnym zmarłego udziałowca.

Zobacz również serwis: Spadki

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA