Komu przypada spadek
Jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej spadek dziedziczą jego:
- dzieci (jeśli je miał) lub ich zstępni,
- małżonek (razem z dziećmi lub rodzeństwem i rodzicami spadkodawcy),
- rodzice (jeśli nie miał dzieci),
- rodzeństwo lub ich zstępni,
Osoby te stanowią grupę spadkobierców ustawowych.
Kiedy spadek przypadnie Skarbowi Państwa
Jeśli żadna z osób z powyższego grona nie może (np. nie żyją lub okażą się niegodni dziedziczenia) lub nie chce (odrzucając spadek) dziedziczyć po spadkodawcy wówczas spadek przypadnie w udziale gminie, na terenie której spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania. Jeśli miejsca tego nie można ustalić lub znajdowała się poza terytorium Polski dziedziczy Skarb Państwa.
Ustawa wyraźnie wskazuje, iż nie dziedziczą tak bliscy krewni jak dziadkowie i pradziadkowie czy rodzeństwo rodziców (wujowie, ciotki).
Jak się przed tym ustrzec
Jedynym sposobem na to, żeby uniknąć wzbogacenia się Państwa na zdobytym przez nas majątku (w sytuacji, w której wiemy że nie mamy spadkobierców ustawowych) jest sporządzenie ważnego testamentu. W nim możemy powołać do spadku dowolną osobę.
Zmiany
Katalog spadkobierców prawdopodobnie zostanie w najbliższym czasie rozszerzony i to dosyć poważnie – dopuszczając do dziedziczenia m.in. dziadków spadkodawcy. W skrajnych przypadkach dziedziczyć również będą mogli pasierbowie, czyli osoby formalnie niespokrewnione ze spadkodawcą.