Jaki podatek od zachowku
REKLAMA
REKLAMA
Kto płaci podatek od zachowku
REKLAMA
Podatek od spadków i darowizn zapłacą ci spadkodawcy ustawowi, którzy są uprawnieni do zachowku, a więc:
- zstępni
- małżonek
- rodzice (jeśli spadkodawca nie miał dzieci).
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy
Obowiązek podatkowy w przypadku zachowku powstaje:
- w momencie wypłacenia zachowku przez spadkobierców
- w momencie uprawomocnienia się wyroku o zapłatę – jeśli uprawnieni do zachowku wystąpili przeciwko spadkobiercą o zapłatę.
Obowiązek podatkowy nie powstaje wobec uprawnionych do zachowku ani w dniu otwarcia spadku, ani w dniu stwierdzenia nabycia spadku.
Termin
Termin na złożenie oświadczenia wynosi 30 dni od dat wskazanych powyżej.
Zwolnienie
Uprawnionymi do zachowku są osoby, które mogą skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Niezbędne jest jednak złożenie zeznania podatkowego (podobnie jak zarówno przy spadku jak i darowiźnie).
Zwolnienie dotyczy tylko zachowku ze spadku otwartego przed 01.01.2007r.
Zapłata podatku
Jeśli osoby, które otrzymały zachowek, nie zdążyły lub zapomniały złożyć zeznania podatkowego, wówczas podatek trzeba będzie zapłacić – terminu na zwolnienie nie można przywrócić.
Podstawą opodatkowania w przypadku zachowków jest wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zachowek jest co do zasady roszczeniem pieniężnym. W przytłaczającej większości przypadków podstawą jest po prostu oznaczona kwota pieniędzy.
Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat