Aby sprawdzić, czy mamy szansę na zachowek – musimy dokonać jego wyliczenia, do masy spadku dodając wartość udzielonych przez spadkodawcę darowizn.
WAŻNE: W tym darowizny dla osób nie będących spadkobiercami dolicza się, o ile darowizna nie nastąpiła wcześniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy.
Zobacz: Jak wyliczyć zachowek.
Jeśli okaże się, że wysokość wyliczonego zachowku przekroczyła wartość majątku otrzymanego w spadku – uprawniony może domagać się dokonania wyrównania.
Od kogo można domagać się zachowku ?
- Od innego ze spadkobierców ustawowych – jeśli otrzymał on od spadkodawcy darowiznę, podlegającą zaliczeniu na potrzeby wyliczenia zachowku
- WAŻNE: Zaliczenie na potrzeby zachowku nie jest ograniczone terminem, w przypadku darowizn dokonanych na rzecz spadkodawców
- Odpowiedzialność obdarowanego spadkobiercy ustawowego jest ograniczona do nadwyżki ponad wartość jego własnego zachowku.
- Od obdarowanego – jeśli nie jest on spadkobiercą ustawowym
- WAŻNE: Tylko wobec darowizn dokonanych w ciągu 10 lat przed śmiercią spadkodawcy.
Ograniczenie odpowiedzialności obdarowanego
Obdarowany odpowiada co do zasady całym swoim majątkiem (a nie tylko przedmiotem darowizny) jednakże „do wysokości wzbogacenia” :
oznacza to, to że jeśli obdarowany darowiznę zużył, lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, nie uwolni się od obowiązku wypłaty zachowku.
Obdarowany może również zwolnić się z od zachowku , wydając uprawnionym przedmiot darowizny.
Przedawnienie roszczenia.
Roszczenie o zachowek spadkobierców ustawowych (gdy nie było testamentu)- przedawnia się po upływie 3 lat od dnia otwarcia spadku (czyli daty śmierci spadkodawcy).
Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku