Umowny dział spadku
Jeśli spadkodawcy są zgodni co do zakresu i szczegółów podziału majątku wchodzącego w skład masy spadku – mogą sporządzić umowę, w której uregulują zasady podziału.
WAŻNE: Umowę muszą zawrzeć wszyscy spadkobiercy!
WAŻNE: Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa musi mieć formę aktu notarialnego.
Umowa nie musi dotyczyć całości spadku, a tylko ograniczyć się do jego części. Jest to przydatne w sytuacjach, w których sporny jest tylko jeden elementów spadku, co do pozostały natomiast istnieje zgoda spadkobierców.
Porównaj: Jak sporządzić umowę o dział spadku.
Sądowy dział spadku
Każdy spadkobierca może złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Jest to często konieczne, w sytuacji w której brak jest zgody spadkobierców, co do tego do kogo mają należeć poszczególne przedmioty spadku.
Sąd na wniosek spadkobiercy dokona rozdzielenia przedmiotów i praw należących do spadku. Sąd nie jest jednak związany wnioskiem – i może dokonać rozporządzenia w sposób jaki uzna za właściwy, biorąc pod uwagę:
- stan majątkowy spadkodawców,
- miejsce ich zamieszkania,
- wzajemne stosunki między spadkodawcami,
- charakter przedmiotów należących do spadku.
W jaki sposób można dokonać podziału ?
Możliwe są co do zasady trzy konfiguracje, które mogą być wykorzystywane niezależnie do różnych przedmiotów należących do spadku.
- Przyznanie przedmiotu na własność jednemu ze spadkobierców. Jeśli wartość przedmiotu mieście się w schedzie spadkowej – wówczas nie ma potrzeby spłacania pozostałych spadkobierców. Jeśli jednak sam przedmiot, lub suma przedmiotów przydzielonych jednemu ze spadkobierców przekracza wartość schedy – konieczne będzie „spłacenie” pozostałych uprawnionych.
- Fizyczny podział przedmiotu.
- Jeśli jest to możliwe, sąd, lub strony w umowie , mogą zdecydować o fizycznym dziale przedmiotu:
- Przedmiotów oznaczonych co do gatunku (np. zboże, węgiel, drewno)- w zasadzie bez ograniczeń
- Przedmiotów oznaczonych co do tożsamości (dom, działka ) – o ile jest to możliwe (np. dopuszczalne planem zagospodarowania terenu.)
- podział rzeczy jest niemożliwy, jeśli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, lub po prostu zdrowym rozsądkiem (nie można np. przepiłować samochodu.)
- W ramach podziału nieruchomości budynkowej – można dokonać wydzielenie oddzielnej własności lokalu (np. piętra w domu jednorodzinnym)- o ile jest to zgodne z prawem budowlanym.
- Sprzedaż i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży.
- Sąd może orzec o sprzedaży danego przedmiotu , dzieląc kwotę uzyskaną ze sprzedaży pomiędzy spadkobierców- proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.
- Zdarza się to w sytuacjach, kiedy nie ma podstaw (lub możliwości- np. spadkobierca jest niewypłacalny) do przekazania przedmiotu na własność jednemu ze spadkobierców, lub do podzielenia fizycznego rzeczy.
Podział nieruchomości
Nieruchomości mogą być dzielone – o ile jest to możliwe. Sąd każdorazowo występuje do organów gminy, o wskazanie czy plan podziału jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, lub warunkami zabudowy. Wielkość uzyskanych działek musi być zgodna z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym. Jeśli podziałowi ma być poddany budynek, musi być to zgodne z prawem budowlanym.
Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku
Porównaj jak podzielić nieruchomość- na mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci