Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku
REKLAMA
REKLAMA
Należy zauważyć, że pomimo tego, iż Prokuratorowi i Rzecznikowi Praw Obywatelskich przysługują takie same kompetencje w toczących się postępowaniach, to oba te organy mają zupełnie inne zadania. Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje czynności wszędzie tam, gdzie naruszone są prawa i wolności człowieka i obywatela, które są określone w Konstytucji lub innych aktach prawnych.
REKLAMA
Kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje interwencję w postępowaniu o dział spadku?
REKLAMA
Rzecznik zawsze włącza się do toczącego się postępowania, gdzie naruszone są prawa ekonomiczne, majątkowe obywatela. Według Konstytucji prawo własności, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.
W przypadku naruszenia któregoś z wymienionych praw Rzecznik Praw Obywatelskich może włączyć się w postępowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich może wytoczyć postępowanie nieprocesowe lub wziąć udział w charakterze uczestnika w już toczącym się postępowaniu.
Czy do wniosku o dział spadku potrzebna jest zgoda uprawnionego?
Kwestią sporną jest fakt, czy do ewentualnego uwzględnienia wniosku Rzecznika o dział spadku niezbędna jest zgoda którejś z osób uprawnionych do spadku. Środowisko prawników jest podzielone w tej kwestii. Jeżeli przyjmiemy, że tak – to owa zgoda powinna być wyrażona w formie oświadczenie o przyjęciu działu spadku.
Autonomia Rzecznika Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest związany z żadną stroną postępowania o dział spadku. Ma pełną swobodę co do wszczęcia bądź wzięcia udziału w postępowaniu. W swoich działaniach zawsze pozostaje niezawisły, niezależny od innych organów państwowych. Odpowiada jedynie przed Sejmem.
Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat